• 2011-05-02

Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010

Od 7 do 29 maja 2011 roku | Galeria FF w Łodzi

Do 29 maja 2011 roku w Galerii FF w Łodzi, w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Fotografii będzie można oglądać wystawę Andrzeja Jerzego Lecha pt: Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2011.

Andrzej Jerzy Lech, Z cyklu"Kalendarz szwajcarski"

Andrzej Jerzy Lech, Z cyklu"Kalendarz szwajcarski"

Wystawa przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF, ma zaprezentować fotograficzny dorobek Andrzeja Jerzego Lecha, a w tym przede wszystkim ukazać fotografie dokumentalne oraz konsekwencje i wewnętrzny rozwój stylistyczny autora.

Na ekspozycję  składa się ponad 110 fotografii, które prezentują kolejne okresy twórczości artysty, zaczynając od pierwszych cykli realizowanych w Polsce: Cytaty z jednej rzeczywistości, czyli w ogrodzie mojej teściowej (1981), Cmentarz zamknięty, 60 furek, Amsterdam, Warka, Kazanłyk…, 30 fotografii, Kalendarz szwajcarski, rok 1912, Dziennik podróżny, aż po realizowany już XXI wieku Panoramiczny dziennik podróżny.

Ekspozycja ma przedstawić wpływ dokumentu fotograficznego w wersji zaproponowanej przez A.J. Lecha na kształtowanie się fotografii polskiej od lat 80. i 90. (między innymi tak zwanej fotografii elementarnej i szkoły jeleniogórskiej).

Istotnym składnikiem tego przedsięwzięcia jest opublikowanie specjalistycznego albumu na temat całej twórczości artysty, który zawierać będzie kilka tekstów krytycznych oraz rys biograficzny i bibliografię, w tym teksty Jerzego Buszy (1947-1997), Krzysztofa Jureckiego, Macieja Szymanowicza, Magdaleny Wicherkiewicz, Johna Wooda.

Andrzej Jerzy Lech, Z cyklu "Subiektyw czyli kolekcja wrzesinska"

Andrzej Jerzy Lech, Z cyklu "Subiektyw czyli kolekcja wrzesinska"

Andrzej Jerzy Lech studiował fotografię artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Ostrawie w Czechach w pracowni Bořka Sousedika. Warto zaznaczyć, że artysta już w roku 1987 brał udział w prestiżowej wystawie Award for Young European Photographers we Frankfurcie (Niemcy). Od 1989 Andrzej Jerzy Lech mieszka w Jersey City, w stanie New Jersey w USA. Utrzymując stały artystyczny kontakt z Polską, realizuje między innymi od roku 2010 duży projekt fotograficzny Subiektyw – Kolekcja Wrzesińska.

Prace artysty znajdują się w stałych zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey, USA.

Wystawa będzie także prezentowana w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Miejskiej Bibliotece im. C.K. Norwida w Świdnicy, Galerii BWA w Jeleniej Górze oraz w Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Portal O.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Wystawa trwa od 7 do 29 maja 2011 roku.
7 maja 2011 rok – wernisaż połączony w koncertem amerykańskiego gitarzysty Marca Sloana.
Galeria FF
Ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz