• 2011-05-14

ArchFilmFest 2011 – Festiwal Filmów o Architekturze

Od 18 do 20 maja 2011 roku | Kino Mikro w Krakowie

18 maja w Kinie Mikro w Krakowie rozpocznie się kolejna, czwarta już, edycja Festiwalu Filmów o Architekturze. Tegoroczna odsłona ArchFilmFestu odbywa się pod hasłem Miasto i ludzie. Organizator festiwalu, wortal Sztuka-Architektury, zaprezentuje zestaw dobranych tematycznie filmów poświęconych jednemu z ważnych problemów architektury i kultury współczesnej.

Reż. Max Kestner, "Marzenia w Kopenhadze", 2010

Reż. Max Kestner, "Marzenia w Kopenhadze", 2010

Tym razem będzie to ilustracja rożnych aspektów współistnienia miasta i jego mieszkańców, zilustrowana hasłem Miasto i ludzie. Pokazom filmów będą towarzyszyć dyskusje zaproszonych gości i publiczności. Oprócz Krakowa na wiosnę 2011 roku ArchFilmFest pojawi się jeszcze w Warszawie. Stołeczna edycja jest zaplanowana w dniach 6-8 czerwca. Miejscem pokazów będzie KinoLab w stołecznym Centrum Sztuki Współczesnej.

ArchFilmFest – Festiwal Filmów o Architekturze, jest organizowany od 2007 roku. Przez kolejne lata od maja aż do kwietnia każdego roku impreza odwiedza maksymalnie 13 miast w całej Polsce z trzydniową prezentacją ciekawych, dobranych merytorycznie filmów dokumentalnych poświęconych architekturze współczesnej. W poprzednich latach można było zobaczyć takie filmy jak: Architekci dekonstrukcji z 2001 roku (przygotowany przez nowojorską firmę Michael Blackwood), Muzeum Żydowskie w Berlinie. Oprowadza Daniel Libeskind z 2002 roku, Szkice Franka Gehrego z 2005 roku, film zrealizowany przez Sydneya Pollocka, Na krawędzi. Historia Opery w Sydney (1998), Profil. Jan Kaplicky (2007), czy Jeden dzień z Zahą Hadid (2005).

Festiwal jest przy tym nie tylko okazją do obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych, ale także pretekstem do dyskusji na temat najważniejszych problemów architektury współczesnej. Festiwal odwiedziło dotychczas  ponad 20 tysięcy osób. Odbywa się w największych centrach kultury oraz kinach studyjnych. Imprezie patronują media ogólnopolskie i lokalne.

Program ArchFilmFest 2011 – Festiwal Filmów o Architekturze

18 maja / środa / godz. 18.30

Hawana – sztuka budowania ruin, reż. Florian Borchmeyer, 85 minut, Niemcy, 2006, polskie napisy

W filmie przedstawiono miasto bez gospodarza, ulegające stopniowej degradacji technicznej oraz ludzi mieszkających w zrujnowanym świecie, w którym to, co niesłuszne jest skazane na wyginięcie. Autorzy stawiają pytanie o to, jak degeneracja przestrzeni wpływa na psychikę żyjących w niej ludzi.

19 maja / czwartek / godz. 18.30

Marzenia w Kopenhadze, reż. Max Kestner, 72 min., Dania, 2010 – angielskie napisy

Film o współistnieniu ludzi i architektury. Pokazuje skomplikowane historie ludzi rozgrywające się na tle wyjątkowej scenerii stolicy Danii. Opowiada o domach, w których mieszkamy, bramach, z których wychodzimy i ulicach, którymi podążamy, o dramatach i szczęściu w sztucznym krajobrazie murów.

20 maja / piątek / godz. 18.30

Bogota – przemiana miasta reż. Andreas Mol Dalsgaard, 58 minut, Dania, 2009, polskie napisy

Na początku lat 90. ubiegłego wieku Bogota była uznawana za jedno z najgorszych miast świata. Jednak od 1995 roku kolumbijska stolica sukcesywnie się zmieniała. Z jednej z najniebezpieczniejszych światowych aglomeracji, z najwyższym odsetkiem zabójstw, zmieniła sie w miasto przyjazne, modelowy przykład dla innych. Za tą metamorfozą kryją się dwaj postępowi wizjonerzy: Antanas Mockus i Enrique Peñalosa. Dzięki wierze w moc działania, a także radykalnej i bardzo konsekwentnie prowadzonej strategii, zmienili oni miasto i wykreowali pozytywne wzorce zachowań wśród mieszkańców. Film dokumentuje historię tych przemian, wykorzystując archiwalne materiały, wywiady i współczesne zdjęcia Bogoty.

Reż. Andreas Mol Dasgaard, "Bogota - przemiana miasta", 2009

Reż. Andreas Mol Dasgaard, "Bogota - przemiana miasta", 2009

Program ArchFilmFest 2011/Wiosna:

18-20 maja 2011
Kraków, Kino Mikro, ul. Lea 5, początek seansów godzina 18.30

6-8 czerwca 2011
Warszawa, KinoLab, ul. Jazdów2, początek seansów wstępnie godzina 18.00

Po filmach planowane są dyskusje

Partnerzy: Duński Instytut Kultury, Ambasada Królestwa Danii.
Współpraca: Duński Instytut Filmowy, Duńska Rada Sztuki.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje O.pl Polski Portal Kultury

Kino Mikro
ul. Lea 5
Kraków

Dodaj komentarz