• 2011-05-16

Artaud. Sobowtór i jego teatr

Od 19 maja 2011 roku | Teatr Studio w Warszawie

Od 19 maja 2011 roku w Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie odbędzie się premiera przedstawienia Artaud. Sobowtór i jego teatr w reżyserii Pawła Passiniego.

Przedstawienie w reżyserii Pawła Passiniego, oparte zostało na materiałach biograficznych, pismach oraz rekonstrukcji prób i libercie opery Astronom.

"Artaud. Sobowtór i jego teatr" - zaproszenie

"Artaud. Sobowtór i jego teatr" - zaproszenie

Spektakl Artaud. Sobowtór i jego teatr to polska prapremiera pism autora Teatru Serafina. Poprzez działania wielu sobowtórów przywołana zostaje postać Księcia Teatru jako próba rozszyfrowania jego prawdziwej natury. Emblematyczna postać światowego teatru, patrona antropologii teatralnej i kontrkulturowego nurtu w teatrze XX wieku, ponownie ukaże się na scenie.

Sceny- refleksy z życia poety: próby z aktorami Teatru im. Alfreda Jarry, współpraca z kompozytorem Edgardem Varese nad operą Astronom, wyprawa do Indian Tarahumara, terapia w szpitalu w Rodez i przedśmiertny pobyt w zakładzie Ivry- sur- Seine na przedmieściach Paryża, tworzą rodzaj rekonstrukcji życia artysty ukazanego w formie multimedialnego przedstawienia.

Paweł Passini – urodzony w 1977 roku, reżyser i twórca muzyki teatralnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat wielu prestiżowych nagród. Wspólnie z Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea stworzył pierwszy w Europie teatr internetowy neTTheatre. Pracował m.in. w Izraelu, Finlandii, Belgii, Niemczech i Rumunii. Laureat Złotej Maski za najlepszy spektakl sezonu 2005/06 za Ifigenię w Aulidzie, Nagrody Głównej XXIX Opolskiego Festiwalu Konfrontacje Klasyki za reżyserię Klątwy oraz Grand Prix Prapremier za spektakl Turandot. Nominowany do Paszportu Polityki w 2008 roku.

Antonin Artaud - żyjący w latach 1886-1948 francuski myśliciel teatru, dramatopisarz i aktor. Jedna z największych osobowości europejskiego teatru – ojciec sztuki performatywnej i ikona antypsychiatrii. Większość życia spędził w sanatoriach i zakładach psychiatrycznych. Był jednym z pierwszych pacjentów leczonych metodą elektrowstrząsów. Po latach jego przypadek został uznany za sztandarowy dla ruchu antypsychiatrii według którego choroba psychiczna jest wywołana chorobą społeczeństwa, a chory psychicznie jest odzwierciedleniem nienormalnych stosunków społecznych. Życie i twórczość Artauda tworzą intrygującą legendę o współczesnym teatrze, legendę opowiadającą o pasji tworzenia i cierpieniu istnienia.

Jest autorem kilkudziesięciu książek z zakresu teorii teatru m.in. Teatr i jego sobowtór i Teatr okrucieństwa oraz skandalizującej powieści Heliogabal albo anarchista ukonorowany. Teksty Antonina Artauda wywarły ogromny wpływ na twórców XX wieku takich jak Jerzy Grotowski, Peter Brook, Judith Malina i Julian Beck. Polskim czytelnikom znany za sprawą tłumaczeń Jana Błońskiego i Bogdana Banasiaka oraz książki Święty Artaud Leszka Kolankiewicza.

"Artaud. Sobowtór i jego teatr", fot. Maciej Kawiński

"Artaud. Sobowtór i jego teatr", fot. Maciej Kawiński

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów Antonina Artaud:

 • Les nouvelles révélations de l’être (Nowe objawienia bytu)
 • Le théâtre de la cruauté (Teatr okrucieństwa)
 • Pour en finir avec le jugement de Dieu (Skończyć z sądem bożym) w przekładzie Bogdana Banasiaka
 • Héliogabale ou l’anarchiste couronné (Heliogabal albo anarchista ukoronowany) w przekładzie Bogdana Banasiaka i Krzysztofa Matuszewskiego
 • Le Théâtre et son Double – Le Théâtre de Séraphin (Teatr Serafina Teatr i jego sobowtór) w przekładzie Jana Błońskiego
 • Il n’y a plus de firmament (Upadek sklepienia) w przekładzie Anny Cygankiewicz.

Licencja na wystawienie utworów Antonina Artauda – Editions Gallimard.

21 maja 2011 o godzinie 14.00 w ramach spektaklu w kawiarni Bratnia Szatnia w Teatrze Studio odbędzie się interdyscyplinarny panel dyskusyjny wokół premiery – Artaud. Sobowtór i jego teatr – Astronom. Pasja, sztuka i nauka. Przedstawiciele astronomii, humanistyki, muzyki oraz twórcy przedstawienia spróbują odpowiedzieć m.in. na pytanie jakie są konsekwencje bezwstydnego zaglądania ciałom niebieskim w oczy…

 • reżyseria: Paweł Passini
 • dramaturg: Anna Cygankiewicz
 • scenografia: Zuzanna Srebrna
 • muzyka: Daniel Moński, Paweł Passini
 • wizualizacje: Maria Porzyc
 • kostiumy: Anita Bojarska
 • asystent kostiumografa: Anna Byś

Obsada:
Aktorzyca Artaud – Lena Frankiewicz
Pre-Artaud – Agata Góral
Nad-Artaud – Marek Oleksy
Quasi-Artaud – Szymon Czacki
Śmierć Artaud – Katarzyna Sobiszewska
Anty-Artaud – Janusz Stolarski
Antoni-z-Toni – Katarzyna Tadeusz
Antonin Artaud – Przemysław Wasilkowski
Pseudo-Artaud – Maciej Wyczański

Premiera spektaklu odbędzie się 19 maja 2011 roku o godzinie 19.00
Spektakl prezentowany będzie w dniach: 20, 21, 22 i 23 maja 2011

Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza
Pałac Kultury i Nauki
Warszawa

Dodaj komentarz