• 2011-05-13

Festiwal Akcja/Acción

Od 15 do 17 maja 2011 roku | Bunkier Sztuki w Krakowie

Stelarc łączy w swojej twórczości praktykę performerską z zaawansowanymi eksperymentami technologicznymi. Współczesny człowiek znajduje się na zakręcie ewolucji, przechodząc z fazy biologicznej w okres bio-cybernetyczny. Ciało ludzkie staje się dzisiaj poszerzonym programem operacyjnym, który steruje zarówno funkcjami w urządzeniach zewnętrznych jak i w technologicznych implantach.

Stelarc, materiały udostępnione przez Bunkier Sztuki

Stelarc, materiały udostępnione przez Bunkier Sztuki

W trakcie krakowskiej prezentacji autor przedstawi – w interakcji z publicznością – historię własnych technologicznych eksperymentów, poglądy na ewolucję kultury, sztuki i technologii oraz używane w swej praktyce metody i procedury. Zaprezentowane zostaną aktualnie realizowane projekty artysty, w których integruje on funkcje ciała z siecią przy pomocy różnego rodzaju interfejsów i implantów.

Stelarc będzie gościł w Bunkrze Sztuki 17 maja 2011 roku o godzinie 18.00. Prezentacja artysty odbędzie się w ramach festiwalu Akcja/Acción, który odbywa się w dniach 15-17 maja 2011 roku w Krakowie.

Tegoroczny Festiwal Akcja/Acción jest już trzecią edycją międzynarodowej imprezy poświęconej sztuce performance. Odbywa się w Krakowie od 2009 roku. Na początku została ona pomyślana jako mały, lecz samodzielny programowo festiwal, będący przedłużeniem programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Akcji InterAkcje – corocznie organizowanego w Piotrkowie Trybunalskim.

Pierwotna idea Akcja/Acción narodziła się pomiędzy trzema instytucjami – Katedrą Intermediów ASP w Krakowie, Instytutem Cervantesa w Krakowie i Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Głównym jej inicjatorem był hiszpański artysta mieszkający w Krakowie – Angel Pastor.

Dwie pierwsze odsłony festiwalu prezentowały wyłącznie artystów z krajów hiszpańskojęzycznych i Polski. Od początku zakładano jednak stopniowy rozwój i ewolucję imprezy, wychodząc z założenia, że naszym nadrzędnym celem jest odbudowanie w Krakowie stałej formuły prezentacji sztuki performance.

Od 2011 roku Bunkier Sztuki jest nowym partnerem Festiwalu. Dzięki temu program Akcja/Acción po raz pierwszy będzie trwał aż trzy dni. Zaproszeni do niego artyści pochodzą z ośmiu krajów świata. Tegoroczny festiwal będzie w całości prezentowany w sali audiowizualnej Bunkra Sztuki.

Kurator: Arti Grabowski.

Gim Gwang Cheol, materiały udostępnione przez Bunkier Sztuki

Gim Gwang Cheol, materiały udostępnione przez Bunkier Sztuki

Program festiwalu:

15 maja, godz. 18.00

 • Małgorzata Butterwick (Polska)
 • Mannet Villariba (Filipiny)
 • Pancho López (Meksyk)
 • Z Hkawng Gyung  (Birma)
 • Gim Gwang Cheol  (Korea)

16 maja, godz. 18.00

 • Ronaldo Ruiz (Filipiny)
 • Ramón Churruca (Hiszpania)
 • Herma Auguste Wittstock (Niemcy)
 • Istvan Kantor  (Kanada)
 • Artur Tajber (Polska)

17 maja, godz. 18.00

 • Stelarc (Australia)
Stelarc, Internet Ear, materiały udostępnione przez GSW Bunkier Sztuki

Stelarc, Internet Ear, materiały udostępnione przez GSW Bunkier Sztuki

Organizatorzy:

Międzynarodowy Festiwal Sztuki InterAkcje
Instytut Cervantesa w Krakowie
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pracownia Sztuki Performance Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Dodaj komentarz