• 2011-05-15

4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej MUSICA ELECTRONICA NOVA

Od 13 do 21 maja 2011 roku | Wrocław

W dniach od 13 do 21 maja 2011 roku za sprawą Musica Electronica Nova 2011 Wrocław stanie się europejskim centrum muzyki elektronicznej. Program festiwalu, podobnie jak struktura atomu, stanowi zespół cząstek elementarnych umieszczonych na orbitach interpretacja/integracja/interakcja. Dźwięk, światło, obraz, ruch, przestrzeń i czas współgrając ze sobą na ustalonych przez artystów zasadach, tworzą za pomocą najnowszej techniki komputerowej wielopoziomowe struktury dzieł.

Digit All Love (fot. Bartosz Maz)

Digit All Love (fot. Bartosz Maz)

MEN 2011 to miejsce spotkań różnorodnych artystycznych dokonań, estetyk i tendencji od klasycznej elektroakustyki po nurt popowy, intuicyjny, czy też alternatywny. Dźwięk zapisany na nośniku jest tu obecny obok live electronics czy live multimedia art.

Musica Electronica Nova 2011 sięga zarówno do pamięci muzycznej nagromadzonej przez ponad 60 lat jak i do pędzącej w zawrotnym tempie teraźniejszości o stale zmieniającym się kształcie artystycznym. Z każdą godziną festiwalu będzie się rodzić pewien szczególny obraz elektroniki XX i XXI wieku.

W tegorocznej edycji MEN bardzo szeroko reprezentowana jest Francja, nadając festiwalowi specyficzny koloryt. Specjalnym gościem festiwalu został Pierre Jodlowski, młody francuski kompozytor, działający z powodzeniem na wielu polach: muzyka, sztuka wizualna, instalacje.

Szczególnie ważne wydarzenia MEN 2011 to: koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z udziałem IRCAM, wieczór oper elektronicznych, koncerty INA/GRM oraz MOTUS z imponującymi orkiestrami głośników, akusmonium. Udział takich zespołów jak: Court circuit, Syntax, Leopoldinum, solistów: Elżbiety Chojnackiej, Daniela Kientzy’ego, Anny Petrini, Fabricio Jüngera, grupy muzyki intuicyjnej MIMEO, zespołu Sonic Codex Orchestra zapewni publiczności wiele wspaniałych wrażeń.

Zaprezentowany zostanie również nurt niewinnych barbarzyńców wpisujący się coraz mocniejszą kreską w pejzaż muzyczny XXI wieku. Wśród kompozytorów znajdą się Fraçois Bayle, Pierre Boulez, Denis Dufour, Luc Ferrari, Benjamin de la Fuente, György Ligeti, Bruno Mantovani, Tristan Murail, Jean Claude Risset, Daniel Teurggi, Wojciech Blecharz, Marek Chołoniewski, Dobromiła Jaskot, Stanisław Krupowicz, Lidia Zielińska oraz wielu innych.

A wszystko rozpocznie się w sercu miasta, w Muzeum Pana Tadeusza podczas inauguracji instalacji Passage Pierre’a Jodlowskiego, skąd wspólnie wyruszymy w odkrywczą podróż w świat ekscytujących dźwięków i obrazów. Pierwszy przystanek w sobotni wieczór: Elżbieta Chojnacka i jej płomienny klawesyn.

Elżbieta Chojnacka (zdj. udost. przez organizatora NEM 2011)

Elżbieta Chojnacka (zdj. udost. przez organizatora NEM 2011)

PROGRAM FESTIWALU:

 • 13 maja – Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6 | wernisaż godz. 17.30

Intymne Słuchanie
Instalacja Passage Pierre’a Jodlowskiego
Instalacja czynna: 13.05–21.05.2011, godz. 10.00-18.00

 • Pierre Jodlowski – koncepcja, projekt dźwiękowy, program
 • Christophe Bergon – światła, scenografia
 • Emmanuel Flety – rejestr ruchów, program, okablowanie
 • Jacky Merit – akustyk
 • François Donato – okablowanie, asystent techniczny
 • Julien Thomas – konsultacja technologii LED
 • Frédéric Stoll – konstrukcja

Instalacja Passage to dynamiczny korytarz dźwiękowy poświęcony światu wspomnień. Po przeprowadzeniu wywiadów z pracownikami firmy Siemens, którzy przedstawili spostrzeżenia dotyczące ich własnych wspomnień, w studiu powstało 50 sekwencji dźwiękowych, mających na celu odtworzenie każdej przestrzeni mentalnej. Po wejściu do tunelu zwiedzający może usłyszeć te sekwencje. W ten sposób wkracza do świata wyobraźni innej osoby.

Przechodząc przez tunel, można słuchać sekwencji w różny sposób: albo szybko go pokonując, albo w bardziej dokładny sposób, zatrzymując się i kontrolując ewolucję dźwięku dostosowaną do jego ruchów. Istotnie system sensoryczny daje możliwość śledzenia ludzkiego rozwoju, a także kontrolowania rozproszenia dźwięku i światła. Passage to podróż do sedna ludzkiej pamięci, czasami indywidualna, a czasami niezwykle uniwersalna.

Fat Burning Step (fot. Marcin Wojtowicz)

Fat Burning Step (fot. Marcin Wojtowicz)

 • 14 maja – Krakowska 180 | godz. 11.00–13.00 / 14.00–16.00

MOTUS – Kursy interpretacji muzyki elektroakustycznej – prowadzenie: Jonathan Prager

Motus to grupa artystów i profesorów specjalizujących się w promowaniu sztuki dźwięku: muzyki konkretnej lub akusmatycznej, muzyki elektronicznej, kreacji radiowych, poezji dźwiękowej, improwizacji, instalacji oraz związanymi z nią innymi formami sztuki (filmy, sztuki plastyczne, media-art), a także promowaniem instrumentalnej muzyki współczesnej z ostatnich trzydziestu lat, ze szczególnym uwzględnieniem prac zainspirowanych dźwiękiem we wszystkich jego aspektach.

 • 14 maja Sala im. prof. Andrzeja Mycielskiego, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 7-10, budynek D | godz. 18.00

Mocne uderzenie

 • Elżbieta Chojnacka – klawesyn
 • Roberto Fabbriciani – flet
 • Barbara Okoń-Makowska – reżyseria dźwięku

Ryszard Strauss pouczył kiedyś młodego Strawińskiego: Swoje utwory powinien Pan zaczynać fortissimo, inaczej publiczność nie zechce ich słuchać. Jeżeli mówił prawdę, to i festiwale muzyczne (będące przecież kompozycjami, utworami z utworów) należałoby zaczynać mocnym uderzeniem. Rozsądni organizatorzy tegorocznej Elektroniki oddają więc pierwszy koncert festiwalu Elżbiecie Chojnackiej, osobie, która – jak wiadomo – uderza w klawisze klawesynu zawsze z odpowiednią mocą i robi to celnie. Z tymi nie lada muzycznymi siłami sprzymierzą się: flecista Roberto Fabbriciani i wypróbowana sojuszniczka Chojnackiej – elektronika.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz