Sąsiedzi 2.0- festiwal nowoczesnego sąsiedztwa

Od 6 maja do 17 czerwca 2011 roku | Warszawa

Sąsiedzi 2.0 to ogólnopolski festiwal nowoczesnego sąsiedztwa, który zorganizowany został z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Główną ideą festiwalu jest sąsiedzka wymiana w sferze kulturalnej, naukowej, społecznej i gospodarczej. Główne wydarzenia festiwalu realizowane będą w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Opolu i Zgorzelcu między 6 maja a 17 czerwca 2011 roku.

Jan Pappelbaum, "Scenografie", Kraków

Jan Pappelbaum, "Scenografie", Kraków

Nazwa festiwalu nawiązuje do nowoczesnych form przekazu, komunikacji i współpracy w czasach postępującego rozwoju technologii.

W programie festiwalu zawarte zostały projekty, które angażują publiczność oraz inspirują ludzi do kształtowania i podtrzymywania wzajemnych relacji m.in w warsztatach filmów komórkowych, nakręcenie filmu 3D prezentacja polsko-niemieckiego dizajnu czy interdyscyplinarny projekt z artystycznymi działaniami w przestrzeni miejskiej.

Z drugiej strony festiwal przybliża uczestnikom Polską i Niemiecką scenę artystyczną poprzez liczne spektakle, wystawy, warsztaty czy konferencje.

Experyment DE-PL to projekt filmowy, w ramach którego uczestnicy za pomocą telefonów komórkowych będą mogli wyrazić swoje refleksje na temat Polski i Niemiec. Postrzegania swojej tożsamości, odbioru sąsiadów oraz wzajemnych stosunków. W ramach warsztatów zorganizowano dwa spotkania, które mają przybliżyć uczestnikom wiedzę o reportażu filmowym i filmach dokumentalnych oraz technikę wykonywania filmów za pomocą telefonów komórkowych.

Najlepsze filmy zostaną zaprezentowane na międzynarodowych festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Film Fesival w Warszawie między 6 a 15 maja oraz na Międzynarodowym Lipskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig jesienią 2011 roku.

Kolejnym istotnym punktem programu jest akcja Miasta Równoległe. To warszawska edycja interdyscyplinarnego projektu z artystycznymi działaniami w przestrzeni publicznej.

Kuratorami projektu są: Stefan Kaegi – jeden z najbardziej twórczych reżyserów akcji na pograniczu teatru, dokumentu i interwencji społecznych oraz Lola Arias, pisarka, reżyserka i aktorka.

"Barwy i Formy" Nowa Huta

"Barwy i Formy" Nowa Huta

W projekcie udział weźmie 8 artystów i artystek, którzy zaaranżują sceny w 8 przestrzeniach publicznych, w bibliotece, na dworcu, w hotelu, sądzie, centrum handlowym, kamienicy, fabryce i na dachu. Poszczególne sytuacje będą improwizowane i inscenizowane przy udziale śpiewaków, amatorów, przechodniów czy samych widzów. Całość składa się na festiwal różnorodnych artystycznych działań interwencyjnych, performansów, happeningów i eventów. Ta nowoczesna i otwarta forma projektu stanowi płaszczyznę do bliższego poznania  i obcowania z miastem oraz kreuje nowoczesną wizję rozumienia sąsiedztwa.

Z kolei między 9 a 19 czerwca wzdłuż ulicy Mokotowskiej w Warszawie zostaną zaaranżowane tymczasowe wystawy pop-up w kawiarniach, sklepach, lokalach usługowych i instytucjach. Zarówno polscy jak i niemieccy designerzy wystawią tam szereg zaskakujących, oryginalnych i funkcjonalnych przedmiotów, gadżetów i obiektów małej architektury, które odzwierciedlają nowe społeczno-artystyczne trendy.

6 czerwca odbędzie się podróż teatralna na trasie KRAKÓW-BERLIN XPRS. W pociągu Intercity i na stacjach kolejowych odbędzie się projekt performatywny realizowany przez młodych artystów z Polski i Niemiec. Przygotują oni szereg rozmaitych akcji artystycznych, zaaranżowanych scenografii, projekcji filmowych i muzyki na żywo.

"Imaginary", wystawa matematyczna

"Imaginary", wystawa matematyczna

Istotnym punktem festiwalu będzie prezentowana w Centrum Kopernika wystawa matematyczna Imaginery, która ma objaśnić zwiedzającym matematyczne zawiłości poprzez wykorzystanie wizualnych i estetycznych aspektów matematyki i przy zastosowaniu interaktywnych metod. Abstrakcyjne i niezrozumiałe elementy matematyki zostaną przedstawione w obrazach, które widz może sam wytwarzać.

Wystawa przedstawia serię matematycznych obrazów oraz tablic, które umożliwią wgląd w matematyczne właściwości oraz metodę kreowania obrazu. Zaprojektowany i przedstawiony program Surfer umożliwi również w czasie rzeczywistym obliczenie, wyświetlenie, a także modyfikowanie powierzchni algebraicznych.

Najważniejsze punkty programu:

  • 6 maja

Syreny i Niedźwiedzie / Berlin–Warszawa party

  • od 6 do 15 maja

EXPERYMENT DE—PL - polsko-niemieckie warsztaty filmów komórkowych

  • 10 maja

THÄRICHENS TENTETT -koncert jazzowy

  • od 11 maja do 3 lipca – Kraków

Jan Pappelbaum: Scenografie - wystawa

  • 19 maja – Warszawa

Typowo niemieckie, typowo polskie: rzecz o stereotypach

  • od 20 do 22 maja – Kraków

20 LAT POLSKO-NIEMIECKIEGO TRAKTATU O DOBRYM SĄSIEDZTWIE Z AKADEMICKIEGO PUNKTU WIDZENIA – KORZYŚCI I PERSPEKTYWY- zjazd stypendystów DAAD

  • od 20 do 21 maja – Warszawa

Koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej

  • 21 maja -Warszawa

Akcja krasnalowa

Strony: 1 2

Dodaj komentarz