• 2011-05-06

Wystawa Maksa Cieślaka

Od 4 do 29 maja 2011 r. | Muzeum Sztuki Nowoczesnej Fundacja Ludwiga MUMOK w Wiedniu

3 maja 2011 r. wieczorem w Wiedeńskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej Fundacja Ludwiga MUMOK odbył się uroczysty wernisaż wystawy Maksa Cieślaka, zwycięzcy konkursu artystycznego Henkel Art.Award. 2010. Prace polskiego twórcy, prezentowane pod wspólnym tytułem Art is forbidden fruit marmalade (Sztuka to z zakazanego owocu marmelada) można oglądać od 4 do 29 maja 2011 r.

Materiały udostępnione przez organizatora

Materiały udostępnione przez organizatora

Konkurs Henkel Art. Award. jest organizowany przez firmę Henkel od 10 lat. Udział w projekcie i zdobycie nagrody to szansa dla artystów z Europy Środkowo-Wschodniej na zaprezentowanie się na arenie międzynarodowej oraz dalszy rozwój artystyczny. Maks Cieślak jest pierwszym zwycięzcą Henkel Art. Award. z Polski i drugim w historii konkursu artystą, który ma swoją indywidualną wystawę w wiedeńskim muzeum MUMOK.

Osoby zwiedzające wystawę Polaka w Wiedniu mają okazję obejrzeć prace kinematograficzne, które charakteryzują się wartką narracją i wysokim poziomem oryginalności. Maks Cieślak, 28-letni artysta, absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na co dzień mieszkający w Tomaszowie Lubelskim, łączy środki dostępne w konwencji kina niemego z estetyką amatorskich filmów wideo dostępnych w serwisie YouTube oraz elementami istniejącego materiału filmowego (technika found footage).

W ten sposób autor podchodzi do filmu jako medium w sposób całkowicie niedogmatyczny i po części humorystyczny, wykorzystując historię kina i mity z historii mediów – takie jak lot kosmiczny Jurija Gagarina czy koncert zespołu The Doors – jako tworzywo do budowania niekonwencjonalnego języka obrazu. Niektóre z jego prac można również postrzegać jako gorzką satyrę na świat sztuki.

Wystawa Maksa Cieślaka w wiedeńskim MUMOK składa się z trzech filmów oraz instalacji:

W filmie Odrobina szczęścia w miłości (2007) Maks Cieślak osobiście wciela się w rolę głównego bohatera – młodego artysty, który wygłasza żarliwy, gniewny monolog pełen zarzutów i wulgaryzmów. Bohater występuje przeciwko sztuce krytycznej i feministycznej, sztuce ciała, dominacji dyskursu teoretycznego, zanikowi sensu sztuki, rosnącej dezorientacji itd. Wszystko to dlatego, że adorowana przez niego studentka sztuk pięknych w krytycznym momencie zalotów, w odpowiedzi na niedwuznaczną propozycję (Idziemy do mnie, czy do ciebie?), pomachała mu przed oczyma ulotką 44. Biennale sztuki.

Kryptonim Królestwo (2008) to film zrealizowany w technice found footage, opowiadający historię fikcyjnego katolickiego duchownego, który wylatuje w kosmos zamiast Jurija Gagarina. Odkrywszy oszustwo, radzieckie dowództwo postanawia odciąć dopływ tlenu do kapsuły. Tuż przed śmiercią duchowny doświadcza wizji, którą stanowi absurdalny ciąg filmików z Internetu przedstawiających zabawne sytuacje. Ścieżką dźwiękową jest utwór The End zespołu The Doors.

Doktor Fauścik (2009), zrealizowany w estetyce kina niemego lat 20. XX wieku, opowiada historię młodego mężczyzny (także w tym przypadku głównego bohatera gra artysta), który zaprzedaje duszę diabłu, aby móc sprawiać wrażenie intelektualisty i artysty – zgodnie z oczekiwaniami ukochanej uwielbiającej sztukę. Paradoksalnie jednak – właśnie z powodu uwielbienia dla sztuki – dziewczyna zaczyna nagle odczuwać większy pociąg do wulgarnego motocyklisty niż do intelektualisty.

Film porusza między innymi tematy przestrzeni publicznej, homoseksualizmu, Holokaustu czy społeczeństwa poindustrialnego. W sekwencji zatytułowanej, podobnie jak cała wystawa, Sztuka to z zakazanego owocu marmelada odwołuje się również do niepotrzebnego i bezpodstawnego przełamywania tabu, a tym samym parodiuje performance jako formę sztuki.

Maksymilian Cieślak - Odrobina szczęścia

Maksymilian Cieślak - Odrobina szczęścia

Instalacja Humor i człowieczeństwo (2009) przedstawia Charlie Chaplina otrzymującego Oskara za całokształt twórczości i odwołuje się do humanistycznego potencjału sztuki:

Za dużo myślimy, a za mało czujemy. Bardziej niż maszyn potrzeba nam człowieczeństwa (…).

Wystawie Maksa Cieślaka w muzeum MUMOK towarzyszy 3-języczny katalog, który jest wspólnym katalogiem dla dwóch wystaw artysty. Druga ze wspomnianych wystaw odbędzie się jesienią 2011 roku w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

Maks Cieślak Art is forbidden fruit marmalade (Sztuka to z zakazanego owocu marmelada)
Termin: 4-29 maja 2011 r.

Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien
Museumsplatz 1
1070 Wien

Dodaj komentarz