• 2011-06-16

Maurycy Gomulicki “Kwiat paproci”

Od 17 czerwca do 17 lipca 2011 roku | Galeria Arsenał w Białymstoku

17 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się wernisaż wystawy Maurycego Gomulickiego Kwiat paproci. Punktem wyjścia do powstania instalacji była jedna z najbardziej sugestywnych bajek słowiańskich. Kwiat paproci to nieosiągalny, pozostający w domenie ułudy, ponętny, lecz zwodniczy mit. Praca Gomulickiego jest próbą swoistej reinterpretacji wyobrażenia lasu – zamiast kojącej duszę zieleni mamy do czynienia z przestrzenią niepokoju i grozy.

Maurycy Gomulicki "Kwiat paproci", materiał udostępniony przez organizatora

Maurycy Gomulicki "Kwiat paproci", materiał udostępniony przez organizatora

Eksploracja mroku stanowi dla artysty niezbędny kontrapunkt wobec jego poszukiwań w obrębie kultury rozkoszy. Jak wielu Polaków Gomulicki nieuchronnie konfrontuje się ze zmorami przeszłości, pośród których naczelną jest kwestia ludobójstwa. Bezpośrednim detonatorem był w tym wypadku jeden z ustępów kontrowersyjnej powieści Jonathana Littella Łaskawe, w którym bohater formułuje refleksję dotyczącą utraconej niewinności, utożsamiając las z miejscem masowych egzekucji.

Kwiat paproci jest motywem przewodnim i jedynym sensu stricto przedstawieniem graficznym realizowanej w białostockim Arsenale instalacji przestrzennej. Przybiera on formę mandali, występującej często w twórczości Gomulickiego, i jest kolażem o symetrii centralnej wykonanym na bazie słynnych rycin z fundamentalnego dzieła Ernsta Haeckla – naukowca romansującego z teoriami rasowymi – Kunstformen der Natur. Gomulickiego interesuje estetyzacja zła – piękno nieludzkie, zatrważające i fascynujące jednocześnie.

Nieprzypadkowo więc prezentowana grafika przypomina swym kształtem portret trumienny. Praca artysty, inspirowana doświadczeniami opartowskimi, skonstruowana jest w oparciu o interwencję architektoniczną i kreację przestrzeni z luster i światła, sugerującą zanurzony w półmroku las, z jarzącym się w oddali kwiatem paproci. Ważna dla projektu jest interakcja publiczności z przestrzenią – efekt fragmentacji lustrzanego obrazu, powtórzeń, pulsacji, zagubienia. Integralnym elementem instalacji jest ścieżka dźwiękowa przygotowana przez Maćka Sienkiewicza.

Wernisaż: 17 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 17 lipca 2011 roku.

Galeria Arsenał
Ul. Adama Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz