• 2011-06-21

Fotografia, czyli świat – wystawa Wojciecha Plewińskiego Szkice z kultury / Szkice z natury

Od 22 czerwca do 28 sierpnia 2011 roku | Muzeum Narodowe w Krakowie

Daty przedstawionych zdjęć nie mają żadnego znaczenia i proszę nie doszukiwać się jakiegoś chronologicznego porządku… Zasadą wyboru zdjęć była ich uroda, wartość czy ważność przedstawionych osób i zdarz – tak o zdjęciach z albumu Szkice z kultury mówi sam artysta. Na retrospektywę 50 lat pracy twórczej Wojciecha Plewińskiego złoży się blisko 300 prac: portrety ludzi znanych i nieznanych, reportaż, akty (w tym cykl Przenikania ze słynnej wystawy Fotografia subiektywna), cykl Zauważone, fotografia teatralna oraz okładki Przekroju.

Dymna Anna, Fot. Wojciech Plewiński. Materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Dymna Anna, Fot. Wojciech Plewiński. Materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Większość prezentowanych na wystawie zdjęć powstała w trzech dekadach po Październiku ’56, choć jest też kilka fotografii z lat 90. XX wieku. Cezura istotna: właśnie w połowie lat 50. Wojciech Plewiński, rocznik 1928, urodzony w Warszawie, od 1948 roku mieszkający w Krakowie, absolwent architektury, postanowił, że zostanie profesjonalnym fotografem.

Decydujący moment to było to, jak zrobiłem pierwsze filmy z wakacji, które powstały na spływie kajakowym. Wtedy bardzo modne były spływy, na które wszyscy jeździli, włącznie z przyszłym papieżem. Pływaliśmy z Jerzym Turowiczem i z Janem Józefem Szczepańskim, i tam zrobiłem te zdjęcia. Pożyczyłem leicę z elmarem od znajomego, strasznie dumny byłem, ale ledwo potrafiłem włożyć film. I zrobiłem dwa filmy, i z tych dwóch filmów wybrałem kilka zdjęć, posłałem na fotograficzny konkurs PTTK-owski i wygrałem tam wszystkie nagrody. Jakąś menażkę i plecak. Więc to mnie tak podniosło na duchu, zobaczyłem, że to ma sens.

Wcześniej jeździłem na te spływy i kolega robił zdjęcia. Nie mając aparatu, tylko patrzyłem, a potem pomagałem mu w nocy w łazience, gdzie wywoływaliśmy takie małe odbiteczki. I jak ja to widziałem, to sobie myślałem: Boże, jakie te zdjęcia beznadziejne! Dlaczego on to tak zrobił? To wtedy powstawał w pamięci obraz tego, cośmy wspólnie przeżyli i konfrontacja z efektem na fotografii. I dlatego ja na następny spływ popłynąłem z leicą i chciałem się sprawdzić w stosunku do tego nowego i nieznanego zagadnienia, wyzwania. I to się udało. I to był ten zapłon w moim życiu, i to się tak potoczyło.

Jesienią 1956 roku za pośrednictwem Barbary Hoff z redakcji Przekroju, później sławnej projektantki mody, Plewiński trafił do krakowskiego tygodnika i związał się z nim na czterdzieści lat. Samych tylko sławnych okładek z kociakami, czyli pięknymi dziewczętami, zrobił około pięciuset. Kilka lat później zajął się fotografią teatralną. Najdłużej pracował w Starym Teatrze, ale propozycje sypały się zewsząd. W ciągu kilkudziesięciu lat Plewiński obfotografował około 700 spektakli. Robił też portrety muzyków, pisarzy, malarzy oraz zdjęcia reportażowe.

Album Szkice z kultury otwiera fotoreportaż z imprezy, która w 1959 roku odbyła się w schronisku na Kalatówkach. Jazz Camping, spotkanie śmietanki polskich muzyków jazzowych i fanów jazzu. Narty, jam sessions i szalone zabawy, w tym Pyjamas Party wedle pomysłu Romana Polańskiego: Polański i Andrzej Wojciechowski tańczą na stole, oczywiście w piżamach. Podobny nastrój mają fotografie z Piwnicy pod Baranami. I jeszcze dokumentacja happeningu, który przeszedł do historii: Tadeusza Kantora Linia podziału, grudzień 1965.

Polański, Fot. Wojciech Plewiński. Materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Polański, Fot. Wojciech Plewiński. Materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Trzon albumu i wystawy tworzą jednak portrety i teatr. Portrety tak sławne jak Zofii i Krzysztofa Komedów na łóżku w zakopiańskim pensjonacie czy mniej znane jak Mrożka z firanką wokół głowy. Galeria nazwisk, bez których nie byłoby polskiej powojennej kultury. Największe spektakle teatralne Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego. Pierwsze inscenizacje Krystiana Lupy. Teatr w Zakopanem, któremu Plewiński od początku towarzyszył. Perwersyjna para: Krzysztof Globisz i Anna Dymna w Gyubalu Wahazarze. Niezapomniana Ewa Lassek.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Teatrem Śląskim w Katowicach.

Komeda Trzcinski Krzysztof, Fot. Wojciech Plewiński. Materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Komeda Trzcinski Krzysztof, Fot. Wojciech Plewiński. Materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Wojciech Plewiński – Szkice z kultury / Szkice z natury
22 czerwca – 28 sierpnia 2011 r.

Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
al. 3 Maja 1
Kraków

Dodaj komentarz