• 2011-06-07

Yael Bartana w pawilonie polskim na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji

Od 4 czerwca do 27 listopada 2011 roku | Wenecja

Yael Bartana urodziła się w 1970 roku w Afuli w Izraelu. Zajmuje się filmem, fotografią, instalacjami wideo i dźwiękowymi. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych, m.in. w PS1 w Nowym Jorku, Moderna Museet w Malmö, Center for Contemporary Art w Tel Awiwie, Kunstverein w Hamburgu, Van Abbemuseum w Eindhoven czy Fridericianum w Kassel. Brała udział w prestiżowych wystawach, takich jak Manifesta 4, Frankfurt (2002), 27. Biennale w São Paulo (2006) i documenta 12 w Kassel (2007).

W swoich pracach realizowanych w Izraelu Bartana zajmowała się głównie problemem dotyczącym tego, w jaki sposób wojna, rytuały militarne i poczucie zagrożenia wpływają na codzienne życie. Od roku 2008 roku pracuje również w Polsce, tworząc projekty na temat historii stosunków polsko-żydowskich i jej wpływu na dzisiejszą tożsamość Polaków. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Artes Mundi 4 (Walia, 2010), nagrody Anselma Kiefera (2003), Prix Dazibao (Montreal, 2009), Prix de Rome (Rijksakademie, Amsterdam, 2005), Dorothea von Stetten Kunstpreis (Kunstmuseum Bonn, 2005), Nathan Gottesdiener Foundation Israeli Art Prize (2007).

Yael Bartana, fot: Daniel Meir, materiały udostępnione przez Galerię Zachęta

Yael Bartana, fot: Daniel Meir, materiały udostępnione przez Galerię Zachęta

54. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji, obejmująca takie dziedziny jak film, taniec, muzyka, teatr, sztuka i historia, zostanie oficjalnie otwarta 4 czerwca 2011 roku w centralnym pawilonie w Giardini i Arsenale. Dla zwiedzających czynna będzie do 27 listopada 2011 roku. Swoje prace przedstawią artyści z całego świata, w tym 32 młodych artystów (urodzonych po 1975 roku) oraz 32 kobiety-artystki. Twórcy przedstawią swoje prace w 89 pawilonach. Po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele Andory, Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Haiti. Po długim okresie nieobecności w biennale wezmą udział takie kraje jak: Polska, Kongo, Irak, Zimbabwe, RPA, Kostaryka, Kuba.

Biennale w Wenecji jest jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń służących upowszechnianiu aktualnych wydarzeń w dziedzinie sztuki.

Weneckie biennale odbywa się w tym roku pod hasłem ILLUMInations/ Iluminacje. Tytuł dosłownie zwraca uwagę na znaczenie takich działań w zglobalizowanym świecie: wenecka wystawa zawsze była napędzana przez międzynarodowego ducha, zaś w obecnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, artyści stają się wielopłaszczyznowymi, wnikliwymi migrantami i turystami kulturowymi.

Biennale jest jak maszyna wiatru – mówi Paolo Baratta, dyrektor biennale. – Co dwa lata trzęsie lasem, odsłania ukryte prawdy, daje nową siłę i światło nowym pędom, ukazując starsze pnie i trwanie konarów z różnych perspektyw (…). Biennale to wspaniała pielgrzymka, gdzie w pracach artystów i w pracach kuratorów głosy świata spotykają się, by rozmawiać o swojej i naszej przyszłości. Sztuka tutaj rozumiana jest jako nieprzerwanie rozwijająca się.

W epoce, w której sztuka już dawno przestała kłaść nacisk na prowokację anty-sztuki, szukamy sposobów dialogu pomiędzy pracą artysty a naszą wizją i duchem. Chcemy zrozumieć i poczuć, że sztuka hojnie oferuje i szepcze do nas. Życzymy sobie iluminacji jako goście, jako miłośnicy sztuki, jako indywidualiści i jako członkowie ludzkiej społeczności.

Zamach (Assassination), 2011, fotografia z planu, fot: Marcin Kalinski

Zamach (Assassination), 2011, fotografia z planu, fot: Marcin Kalinski

W ramach biennale organizowane są dwa duże projekty:

  • sesje biennale – to program adresowany do instytucji działających w dziedzinie badań naukowych i edukacji w dziedzinie sztuki etc. Celem jest promowanie odwiedzania wystaw przez uczniów i nauczycieli, w grupach liczących co najmniej 50 osób. Grupy byłyby wspierane w zakresie organizacji podróży i pobytu. Będą mieć również możliwość zorganizowania seminariów w miejscach, oferujemy im bezpłatnie. Zwróciliśmy się do ponad 2000 międzynarodowych instytucji do tej pory, które zostały zaproszone do wzięcia udziału w programie.
  • spotkania Artystyczne – spotkania i seminaria z artystami, kuratorami, filozofami i teologami, zaplanowane w czerwcu i na początku jesieni.

Jak wyjaśnia Paolo Baratta, celem obu tych projektów jest potwierdzenie roli biennale w Wenecji jako instytucji opartej na wiedzy i duchu badań.

Planowana w ramach biennale działalność edukacyjna kierowana jest zarówno dla indywidualnych zwiedzających, jak i grup uczniów, studentów uniwersytetów i akademii sztuk pięknych, przedstawicieli firm, ekspertów, a także miłośników sztuki. Takie inicjatywy mają na celu aktywne zaangażowanie uczestników, a także dzielą się na zwiedzanie z przewodnikiem Lab działań.

54. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji ILLUMInations / ILUMInacje – Pawilon Polonia:
Miejsce: Pawilon w Giardini
Komisarz pawilonu: Hanna Wróblewska
Kuratorzy: Sebastian Cichocki i Galit Eilat
Organizator pawilonu polskiego: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 4 czerwca do 27 listopada 2011
Wenecja

1 komentarz do artykułu “Yael Bartana w pawilonie polskim na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji”

  1. Henryk

    Jak ktoś chce zapoznać się z treścią Manifesto to całość tekstu jest pod tym adresem
    http://thekrasnals.wordpress.com/

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz