• 2011-07-05

Lato Artystyczne w Dworku Białoprądnickim

Od 3 lipca do 29 sierpnia 2011 roku | Dworek Białoprądnicki w Krakowie

Od 3 lipca 2011 roku w Dworku Białoprądnickim w Krakowie trwa Lato Artystyczne. Składają się na nie: XXI Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe, Białoprądnicki Teatr Ogrodowy 2011 oraz Letnie Koncerty Kameralne. Festiwal potrwa do 29 sierpnia 2011 roku.

Dworek Bialoprądnicki

Dworek Bialoprądnicki

XXI Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe

Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe organizowany jest we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest prof. krakowskiej Akademii Muzycznej, Mirosława Semeniuk-Podraza.

Festiwal ma długoletnią historię i wierne grono odbiorców, które stale się poszerza. W tym roku będzie to już jego XXI edycja. W pierwszych latach, skupiał organistów z Polski, jednak z biegiem lat nabrał on międzynarodowej rangi. Gośćmi Festiwalu byli muzycy z Polski, Europy, Japonii, USA oraz RPA.

Rokrocznie koncertowali w Krakowie profesorowie, rektorzy uczelni muzycznych. Festiwal ma również za zadanie promowanie uzdolnionych artystów-organistów młodszego pokolenia. Wszyscy oni prezentują znakomity warsztat interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. Sięgają po utwory takich mistrzów jak m.in.: J. S. Bach, F. Mendelssohn, C. Franc, M. Dupré, C. Piutti, G. H. Handel, J. Brahms, R. Schumann, F. Liszt.

Największym walorem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej, sięganie po zabytkowe polskie instrumenty i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki w najpiękniejszych wnętrzach zabytkowych krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem. Tę szczególna atmosferę doceniają również sami artyści, dla których fakt koncertowania np. przed dziełem Wita Stwosza jest czymś wyjątkowym. W każdym koncercie festiwalowym uczestniczy ponad 200 osób.

Koncerty odbywają się w czwartkowe wieczory lipca i sierpnia w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – Bazylice Mariackiej, Bazylice OO. Karmelitów Na Piasku, Bazylice OO. Paulinów Na Skałce oraz Kościele Św. Krzyża.

Program:

7 lipca / godz.19.30 – Christian Marcus Reiser (Niemcy – Karlsruhe) – Bazylika Mariacka
14 lipca / godz.19.30 – Gail Archer (USA – Nowy Jork) – Bazylika Mariacka
21 lipca / godz. 20.00 – Ennio Cominnetti (Włochy – Rzym) – Bazylika OO. Paulinów Na Skałce
28 lipca / godz.19.00 – Heiner Grasst (Niemcy – Essen) – Kościół Św. Krzyża
4 sierpnia / godz.20.00 – Elżbieta Karolak (Polska – Poznań) – Bazylika OO. Paulinów Na Skałce
11 sierpnia / godz.20.00 – Dariusz Bąkowski – Kois (Polska – Kraków) – organy, Kenji Kamiya (Japonia – Tokio) – trąbka – Bazylika OO. Karmelitów Na Piasku
18 sierpnia / godz.20.00 – Witold Zalewski (Polska – Kraków) – Bazylika OO. Karmelitów Na Piasku
25 sierpnia / godz.19.30 – Irena Wisełka – Cieślar (Polska– Łódź) – Bazylika Mariacka

Białoprądnicki Teatr Ogrodowy 2011

4 lipca / godz. 19.00 – Teatr Bez Sceny Oskar i Ruth

 

Teatr Bez Sceny w spektaklu Oskar i Ruth prezentuje opowieść niebanalną, przepełnioną śmiechem, ale też i refleksją, opowieść momentami bardzo groteskową i odwołującą się do teatru nonsensu, momentami zahaczającą o bajkę i tragedię.

Białoprądnicki Teatr Ogrodowy - plakat, materiał udostępniony przez organizatora

Białoprądnicki Teatr Ogrodowy - plakat, materiał udostępniony przez organizatora

Jest ich dwoje – Oskar i Ruth. Małżeństwo na pozór zwykłe, w które wkrada się rutyna i które przepełniają wzajemne pretensje. On – przygniatany marazmem codzienności, zrezygnowany, a może po prostu spokojny. Ona – przepełniona pragnieniem nowych wrażeń i przygód, tęskniąca za coraz to nowymi technikami flirtu, chętnie wkraczająca do wyimaginowanego świata. Temu ostatniemu ulega wkrótce i on. Oskar i Ruth balansują na krawędzi normalności: raz po raz skręcają w stronę świata zrodzonego z nieprawdy, bądź zakorzenionego w ich umysłach.

Reżyseria i scenografia: Ingmar  Vilkqist
Muzyka: Olo Walicki
Występują: Anna Kadulska, Andrzej Dopierała

11 lipca / godz. 19.00 – Teatr Studio Mobile …a diabłu ogarek

 

...a Diabłu Ogarek jest brawurową komedią na podstawie opowiadania Wiesława Dymnego Oskarżony, utrzymaną w stylu dobrze wszystkim znanego filmu Jak rozpętałem II wojnę światową. Dymny był artystą renesansowym – plastyk, aktor i scenarzysta filmowy, poeta, prozaik, satyryk, wreszcie najwybitniejszy twórca i filar kabaretu Piwnica pod Baranami.

Spektakl to opowieść przewrotna i przepełniona humorem. Dwaj Ślązacy dezerterują z armii niemieckiej. Chcąc dotrzeć do Polski, przemierzają Anglię, Normandię i Francję, a ich podróż wypełniona jest zabawnymi perypetiami i przygodami. Z całej sytuacji wynika bezsprzecznie, że to oni pokonali armię niemiecką i doprowadzili do zakończenia wojny. 

Scenariusz na podstawie opowiadania Wiesława Dymnego Oskarżony
Reżyseria: Marek Pyś
Występują: Marek Pyś, Maciej Ferlak, Marian Bodziony

Teatr Bez Sceny "Oskar i Ruth", materiał udostępniony przez organizatora

Teatr Bez Sceny Oskar i Ruth, materiał udostępniony przez organizatora

18 lipca / godz. 19.00 – Piaskownica wg Michała Walczaka

Tytułowa piaskownica to miejsce, w którym nawiązywane są pierwsze, często w nieporadności swej zabawne, relacje damsko-męskie. Szybko jednak przeradzają się w działania szczegółowo zaplanowane. Miłka zaczyna z premedytacją używać kobiecych sztuczek, a Protazek, w stanie zakochania, dość łatwo nim ulega.  Nic nie jest jednak powiedziane wprost, bohaterzy przybierają bezpieczne dla nich pozy, chroniące przed ewentualnym krzywdzącym odrzuceniem. A to właśnie nieumiejętność wyrażania emocji ostatecznie skazuje Protazka na samotność. Ta niby dziecięca zabawa pokazuje, jacy jesteśmy: gramy, posługujemy się dziwnym językiem, substytutem języka uczuć i uciekamy w zgubny świat wyobraźni i wirtualnej rzeczywistości.

Reżyseria: Adam Biernacki
Scenografia: Adam Grządziel
Występują: Anna Walkowiak-Sikorska, Artur Gotz

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz