• 2011-07-19

XV Festiwal Szekspirowski

Od 30 lipca do 7 sierpnia 2011 roku | Gdańsk, Sopot, Gdynia

Festiwal Szekspirowski to trójmiejska międzynarodowa impreza teatralna łącząca prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Odbywa się co roku w pierwszym tygodniu sierpnia. To 10 dni intensywnych wrażeń teatralnych, podczas których spotykają się artyści, reżyserzy, animatorzy, krytycy. Organizatorami festiwalu są: Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski. Podczas tegorocznej – XV, jubileuszowej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle z Litwy, Rumunii, Finlandii, Szwecji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski.

XV Festiwal Szekspirowski. Materiały udostępnione przez organizatora

XV Festiwal Szekspirowski. Materiały udostępnione przez organizatora

Festiwal Szekspirowski jest jednym z ważniejszych festiwali teatralnych w Europie. Do 2010 roku włącznie zaprezentowało się na nim ponad 150 zespołów teatralnych z blisko 40 krajów, prezentując tak wybitnych twórców jak: Peter Brook, Luk Perceval, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Silviu Purcarete, Roberto Ciulli czy Robert Sturua. Przedstawieniom towarzyszą spotkania z reżyserami, aktorami i dramaturgami. Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania oraz wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych stron świata.

Historia Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1993 roku. Wtedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, a w 1997 roku, w czasie obchodów milenium Gdańska, rozszerzono formułę Gdańskich Dni Szekspirowskich, przygotowując Festiwal. Od tego czasu w sierpniu każdego roku, w nawiązaniu do wielowiekowej tradycji wizyt zagranicznych trup teatralnych w Gdańsku w czasie Targów św. Dominika, prezentowane są w Gdańsku oraz całym Trójmieście najbardziej interesujące adaptacje sztuk Szekspira z Polski i zagranicy.

Wydarzeniem jubileuszowego Festiwalu Szekspirowskiego będzie nowa inscenizacja Burzy, w reżyserii cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy – Oskarasa Koršunovasa. Spektakl wileńskiego Oskaras Koršunovas Theatre powstał z inicjatywy Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, której założycielem jest trójmiejski festiwal. Przedstawienie tego lata zostanie zaprezentowane podczas dwóch festiwali szekspirowskich – w Gdańsku oraz w Gyula (Węgry), a w kwietniu 2012 na festiwalu w Craiova (Rumunia).

XV edycja Festiwalu Szekspirowskiego to również gratka dla miłośników teatru rosyjskiego – po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą świetne spektakle: Król Lear oraz Hamlet w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego. Hamletowi Kolady daleko jest do wiernej adaptacji szekspirowskiego dramatu. Na scenie będzie można zobaczyć świat pełen ludzi-dzikusów żyjących i tańczących na gruzach dawno utraconej ogłady i kultury. W spektaklu wszystko nosi znamiona kiczu. Wyróżnia się niezwykła gra aktorska Olega Jagodina w roli tytułowej – na poły handlarza, na poły chuligana.

Na piętnastym Festiwalu Szekspirowskim nie zabraknie również zespołu z Rumunii, który przedstawi sztukę Shaking Shakepeare w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu-Alexandru Nica z teatru German State Theatre Timisoara. Jego ideą było stworzenie show koncentrującego się na koncepcji władzy, którą na tak wiele sposobów opisywał w swoich dziełach Szekspir.

OKT - Miranda, reż. Oskaras Korsunovas, fot. Dmitrij Matvejevas

OKT - Miranda, reż. Oskaras Korsunovas, fot. Dmitrij Matvejevas

Oryginalną propozycją będzie dramat muzyczny Makbet w wykonaniu chóru Romeo & Julia Kören związanego z Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Oprócz Szekspira, w spektaklu odnaleźć można ślady dwóch kompozytorów epoki renesansu – Clémenta Janequinsa oraz Josquina des Présa. Chór Romeo & Julia Kören zdobył międzynarodowe uznanie występując m.in. w Wenezueli, Włoszech, Meksyku, USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Francji, Rosji, Japonii czy Grecji.

Chór miał również zaszczyt kilkukrotnie występować podczas uroczystości wręczenia Nagrody Nobla oraz na weselu szwedzkiej księżniczki Wiktorii, w czerwcu ubiegłego roku. Prezentowany w Gdańsku spektakl powstał dla uczczenia dwudziestolecia istnienia chóru, który został założony w 1991 roku.

Makbeta podczas tegorocznego Festiwalu pokaże również Teatr Pieśń Kozła. Spektakl, który przywiozą wrocławianie, od momentu premiery przyciąga setki widzów z Polski i zagranicy. Został zaprezentowany ponad pięciotysięcznej widowni w 6 brytyjskich miastach podczas tournée w październiku i listopadzie 2010, odnosząc ogromny sukces.

Będący owocem współpracy z Royal Shakespeare Company spektakl, stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. Poszukując kolorów i dźwięków szekspirowskiego języka, aktorzy starają się zgłębiać naturę dramatu. W przedstawieniu weźmie udział międzynarodowy zespół aktorów z Anglii, Finlandii, Szkocji, Walii i Polski.

RJK - Macbeth, reż. Benoît Malmberg, fot. J-O WedinU Wedin

RJK - Macbeth, reż. Benoît Malmberg, fot. J-O WedinU Wedin

Festiwalową ciekawostką może okazać się fiński spektakl Anatomia Lear, inspirowany szekspirowskim Królem Learem. Choć Lear jest tu lalką, przedstawienie skierowane jest do widzów dorosłych. Jest to studium relacji między starzejącym się ojcem a jego córkami, malowane obrazami na pograniczu snu i jawy. Samotność oraz strach przed śmiercią to kluczowe zagadnienia, jakie podejmuje przedstawienie.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz