• 2011-08-01

Lata 60. w fotografiach Bogdana Łopieńskiego

Od 19 lipca do 14 sierpnia 2011 roku | Dom Spotkań z Historią

Wystawa zdjęć reportażowych z lat 60. Bogdana Łopieńskiego, jest przykładem jak zwyczajne na pozór sceny, stają się znakomitym i wyrazistym świadectwem epoki. Na wystawę składają się zdjęcia reportażowe przedstawiające życie stolicy, polskich kurortów i prowincji – od Drohiczyna po Chełm Lubelski – w latach 60. Te zwyczajne, zdaje się, sceny z życia codziennego stanowią znakomite świadectwo epoki, pokazują szarą codzienność w kraju pod rządami komunistów. Osobny cykl stanowią nastrojowe portrety znanych artystów.

Mikołajki, w głębi knajpa Sielawa, fot. R. Łopieński, 1961

Mikołajki, w głębi knajpa Sielawa, fot. R. Łopieński, 1961

Główną część ekspozycji stanowią zdjęcia polskiej prowincji, m.in. fotografia przedstawiająca rynek w Zamościu z 1967, zdjęcie zatytułowane przez autora Oni i my, przedstawiające festyn w Ciepielowie z 1966 r. czy fotografia wyróżniona w konkursie World Press Photo, przedstawiająca Chełm Lubelski z 1967.

Na wystawie prezentowanych jest również sześć czarno-białych fotogramów Warszawy oraz portrety znanych artystów, sportowców i polityków: m.in. Andrzeja Wajdy, Beaty Tyszkiewicz, Ireny Szewińskiej, Franciszka Starowieyskiego.

Bogdan Łopieński – urodził się w 1934 roku w Warszawie. Jego pierwsza wystawa fotograficzna odbyła się w Klubie Prasy w Warszawie w 1961. W latach 60. współpracował z miesięcznikiem Fotografia, prowadzonym przez Zbigniewa Dłubaka. Publikował w nim wywiady z fotografikami oraz zamieszczał recenzje z wystaw fotograficznych. W latach 60. pracował także jako fotoreporter w redakcji miesięcznika Polska (Wschód) oraz współpracował z tygodnikiem Świat. W latach 1969–1973 pracował jako fotoreporter kolejno w tygodniku Perspektywy i w Polskiej Agencji Interpress.

Czesław Niemen, fot. B. Łopieński, 1965

Czesław Niemen, fot. B. Łopieński, 1965

Artysta od początku swojej kariery fotografował polską rzeczywistość, robił zdjęcia w miastach i na prowincji, portretował polityków i zwykłych ludzi. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. World Press Photo Haga, 1967 (wyróżnienie); wystawa Konkursu Fotografii Prasowej (I nagroda), Warszawa 1974; Interpress Foto (I nagroda); Polska Fotografia XX wieku PKiN, Warszawa 2007.

Lata 60. w fotografiach Bogdana Łopieńskiego
19 lipca−14 sierpnia 2011 r.
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Lata 60. w fotografiach Bogdana Łopieńskiego”

  1. Ryszard

    Powyższe zdjęcie to kadr z filmu Marka Piwowskiego “Sukces”,nakręconego w dn. 02-09.kwietnia 1968 roku w Operetce Warszawskiej.

Dodaj komentarz