• 2011-08-12

3. Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych w Jarosławiu

Od 5 do 13 sierpnia 2011 roku | Jarosław

Samochód w krajach Europy Wschodniej jest wciąż jedną z ikon gospodarki wolnorynkowej, synonimem zamożności, niezależności i komfortu. Po przełomie 1989, samochód dla społeczeństw postkomunistycznych z najbardziej pożądanej stał się masowo nabywaną zdobyczą cywilizacji. Dzisiaj kierowcy i użytkownicy aut nie zaliczają się już do wyselekcjonowanej grupy posiadaczy pojazdów, lecz stanowią większą część społeczeństwa.
Wraz z niepohamowanym wzrostem liczby pojazdów samochodowych, komfort podróży miejskich w ostatnich latach znacznie spadł.

Grzegorz Klatka "By the way" (zdjęcie z materiałów organizatora)

Grzegorz Klatka "By the way" (zdjęcie z materiałów organizatora)

Obraz ludzi zamkniętych w ciasnych kabinach, uwięzionych w niekończących się korkach ulicznych nie ma już nic wspólnego z niezależnością i komfortem. Dziś samochód bardziej nadaje się do zwiedzania niż przemierzania miasta. Obserwujemy proces załamywania się idei samochodu jako środka transportu miejskiego.

Jednak własne auto wśród szerokiej rzeszy kierowców służy nie tylko do przemieszczania, stanowi również namiastkę domu. Ta mobilna przestrzeń prywatna to dwa metry kwadratowe powierzchni w środku zatłoczonego miasta, w których możemy się ukryć. W niej czujemy się bezpiecznie, czasem bezkarnie. Jesteśmy u siebie i wreszcie możemy być sobą. Skrywamy swoją twarz i tożsamość pod karoserią i numerem rejestracyjnym. Obserwujemy świat na zewnątrz, podczas gdy sami, jak nam się często wydaje, jesteśmy niewidoczni.

Grzegorz Klatka "By the way" (zdjęcie z materiałów organizatora)

Grzegorz Klatka "By the way" (zdjęcie z materiałów organizatora)

Grzegorz Klatka jest absolwentem Institutu Tvůrči Fotografie, Slezske Univerzity w Opavie w Czechach. W latach 1998 – 2003 był reporterem tygodnika Polityka. Reportaże i fotoreportaże publikował ponadto w Magazynie  i Wysokich obcasach Gazety Wyborczej, Magazynie Rzeczpospolitej, tygodnikach Ozon, Viva, Sontag Zeitung (Szwajcaria), Reflex (Czechy), Courier Internationale (Francja), w miesięczniku Zwierciadło, kwartalniku Think Tank i innych. W latach 2007-2008 byłe etatowym pracownikiem codziennej gazety Pražský deník w Pradze w Czechach.

Brał udział w około pięćdziesięciu wystawach zbiorowych m.in.: w wystawie fotografii w ramach IV Biennale Sztuki w Pradze (2009) oraz w kilku wystawach i pokazach indywidualnych m.in w Galerii Zamek w Poznaniu w ramach IV Biennale Sztuki w Pradze (2003), w Galerii ZPAF w Warszawie (2001), w Muzeum Rybołówstwa w Helu (2000), w Teatrze Jerzego Myrona w Ostravie (1999), w Galerii Marchołt w Katowicach (1999). Jest laureatem kilku nagród w konkursach fotografii m.in: II nagrody w konkursie Humanity Photo Awards (2007, Pekin, Chiny), I, II oraz III nagrody w konkursach Polskiej Fotografii Prasowej (1998 i 1999).

Dwukrotnie został wyróżniony w Gorzowskich Konfrontacjach Fotograficznych (1998 i 2004). W 2007 roku plakat jego autorstwa z serii Spiesz się został nagrodzony Grand Prix w Konkursie Plakatu Fotograficznego w Płocku. W roku 2009 był jurorem 6. Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Telewizyjnego Camera Obscura w Bydgoszczy. Brał udział w kilku akcjach dokumentalnych m.in w polsko-niemieckim projekcie Über den Fluss – Przez rzekę. Od kilku miesięcy prowadzi zajęcia z historii fotografii w prywatnej szkole Fotoedukacja w Katowicach oraz opracowuje serię tekstów dla kwartalnika Fotografia o historii prasy ilustrowanejw PRL.

Zbigniew Olszyna "Prawie Wszyscy Moi Bliscy" (zdjęcie z materiałów organizatora)

Zbigniew Olszyna "Prawie Wszyscy Moi Bliscy" (zdjęcie z materiałów organizatora)

Ekspozycje 3. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Młodych  znajdują się zarówno w galeriach, jak i w przestrzeni miejskiej (wnętrza kamienic, pizzerie, systemy wystawiennicze rozstawione na chodnikach).

Dodatkowo na rynku zbudowana została ściana ze zdjęć (jedno zdjęcie – jeden pustak). Swoje prace, razem z amatorami, prezentują wybitni przedstawiciele polskiej fotografii m.in Marta Deskur, Georgia Krawiec, Paweł Pierściński, Przemysław Pokrycki, Bogdan Krężel, Zbigniew Reszka, Paweł Olearka, Taida Tabauła i wielu innych.

Rozstawione zostało także plenerowe studio fotograficzne, do którego zaproszono mieszkańców miasta i wszystkich gości. Jak co roku, festiwal gości wysokiej klasy artystów, którzy prowadzą między innymi spotkania i warsztaty mistrzowskie.

Piotr Komajda "Prawdziwa Ameryka nie istnieje" (zdjęcie z materiałów organizatora)

Piotr Komajda "Prawdziwa Ameryka nie istnieje" (zdjęcie z materiałów organizatora)

Zajęcia w Letniej Szkole Fotografii prowadzi Andrzej Zygmuntowicz, Tomasz Drzewiński i Łukasz Warzecha. Gościem specjalnym tegorocznej edycji są przedstawiciele brytyjskiej Agencji Fotograficznej Panos Pictures, którzy poprowadzą warsztaty i konsultacje z dziedziny multimediów.

Dodatkowo,  w ramach projektu Poznaj swojego Sąsiada współfinansowanego z Ministerstwa Edukacji Narodowej, zaproszono siedmiu młodych białoruskich fotografów, którzy razem z młodymi twórcami z terenu województwa podkarpackiego zgłębiają tajniki reportażu, by móc stworzyć opowieść o Polsce i Białorusi, która zaprezentowana zostanie we wrześniu.

Dodaj komentarz