• 2011-08-04

XII Letni Festiwal Filmowy

Od 12 do 18 sierpnia 2011 roku | Zamość

Od 12 do 18 sierpnia 2011 roku organizatorzy XII Letniego Festiwalu Filmowego w Zamościu zaprezentują ponad 30 filmów w pięciu różnorodnych cyklach programowych. Na spragnionych wrażeń widzów czekają: wieczorne projekcje na Rynku Wielkim w Zamościu, spotkania z zaproszonymi twórcami i prelegentami, seans filmowy z muzyką na żywo, a przede wszystkim zróżnicowana oferta filmowa, w której uwzględnieni zostaną również najmłodsi widzowie.

Kadr z filmu Melancholia, reż Lars von Trier

Kadr z filmu Melancholia, reż Lars von Trier

W trakcie tegorocznego festiwalu Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu zaproponować kilka zróżnicowanych cykli, które pozwolą zapoznać czy też zaznajomić widza z istotnymi wydarzeniami i zjawiskami filmowymi.

Festiwalowe rekomendacje

Są one przypomnieniem filmów nagradzanych na festiwalach polskich i światowych. Na liście rekomendowanych znajdzie się m.in.: Jak zostać królem, T. Hoopera, które otwiera festiwal w piątek, 12 sierpnia o godzinie 12.00.

Festiwalowy poniedziałek, 15 sierpnia rozpocznie się projekcją filmu Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł w reżyserii A. Krauzego, by już chwilę później skłonić widza do refleksji nad sztuką, a konkretnie obrazem Breughla poprzez projekcję filmu Młyn i krzyż L. Majewskiego.

We wtorek, 16 sierpnia wyświetlony zostanie  Jak spędziłem koniec lata, w reżyserii A. Popogrebsky’ego, a dzień później Nad morzem, w reżyserii P. Gonzáleza-Rubio.

Filmy należące do tego cyklu będą nie tylko otwierać, ale również zamykać XIILFF – dwie z trzech zaplanowanych na czwartek, 18 sierpnia projekcji to: Ludzie Boga, reż. X. Beauvois oraz Essential Killing J. Skolimowskiego.

Kadr z filmu Essential Killing, reż. Jerzy Skolimowski

Kadr z filmu Essential Killing, reż. Jerzy Skolimowski

Dyskusyjny Klub Filmowy Poleca

Kolejny cykl zatytułowany Dyskusyjny Klub Filmowy Poleca to okazja do zaprezentowania szerszej grupie repertuaru propagowanego przez Klubowiczów. W grupie polecanych filmów znajdą się: Poznasz przystojnego bruneta, w reżyserii W. Allena, przewidziany na poniedziałek i wyświetlany w tym samym dniu Anioł nad morzem, reżyserowany przez F. Dumonta.

Kolejne dni to kolejne filmy z cyklu Dyskusyjny Klub Filmowy Poleca. Na sobotę zaplanowane zostały aż trzy projekcje: Kieł, Paradiso Travel i Melancholia (reż. L. von Trier).

Lars von Trier, Melancholia (fot. Christian Geisnaes)

Lars von Trier, Melancholia (fot. Christian Geisnaes)

Karen płacze w autobusie, reż. G. R. Vera i Kobieta, która pragnęła mężczyzny, reż. P. Fly., to filmy wyświetlane w niedzielę, a na początek tygodnia organizatorzy przygotowali Parking królów, reż. V. Óskarsdóttir, Męski erotyk, reż. J. Leth.

Na filmy z tego cyklu zarezerwowane zostało również środowe popołudnie (Moja łódź podwodna, reż. R. Ayoade) i czwartkowy wieczór (Misja kadrowego, reż. E. Riklis) – przy czym ten ostatni zamykać będzie cały festiwal.

Kadr z filmu Karen płacze w autobusie, reż. G. R. Vera

Kadr z filmu Karen płacze w autobusie, reż. G. R. Vera

Sieć kin studyjnych poleca

W programie XII LFF obecne będą również filmy rekomendowane przez Sieć Kin Studyjnych. Tym obrazom poświęcony zostanie osobny cykl pod nazwą: Sieć Kin Studyjnych Poleca. W cyklu podczas weekendu  pojawią się następujące tytuły: W lepszym świecie, reż. S. BierMiód, reż. S. KaplanoğluJaskinia zapomnianych snów 3D, reż. W. Herzog.

We wtorek wyświetlone zostaną kolejne trzy filmy: Kolorowe wzgórza, reż. C. C. Arbeláez, Sezon na kaczki, reż. F. Eimbcke, Chico i Rita, J. Mariscal, F.  Trueba. Z kolei film Wtorek po Świętach, w reżyserii R. Munteana zostanie pokazany – paradoksalnie – w środę, wraz z Hiszpańskim cyrkiem, w reżyserii A. de la Iglesia.

Kadr z filmu Chico i Rita, reż. J. Mariscal

Kadr z filmu Chico i Rita, reż. J. Mariscal

Cykle specjalne

Formą przypomnienia największych osiągnięć z historii polskiej kinematografii będzie projekcja Kina RP, w trakcie której zostanie wyświetlony zrekonstruowany cyfrowo film Sanatorium pod Klepsydrą W. Hasa, poprzedzony prelekcją dr. S. Kuśmierczyka.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz