• 2011-09-29

27. Warszawski Festiwal Filmowy

Od 7 do 16 października 2011 roku | Warszawa

Warszawski Festiwal Filmowy ma za sobą dwadzieścia sześć lat historii. Odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy jest jedną z czołowych imprez filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej. 7 października 2011 r. rusza kolejna 27. edycja.

Na program WFF składa się pięć sekcji konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Wolny Duch, Konkurs 1–2, Konkurs Dokumentalny, Konkurs Krótkometrażowy.

Niekonkursowa część programu WFF to sekcje: Pokazy specjalne (najnowsze dzieła uznanych reżyserów), Odkrycia (artystyczne wizje współczesnego świata), Odkrycia – Świat Dzisiaj, Rodzinny Weekend Filmowy (propozycje dla najmłodszych widzów i ich rodziców), Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych.

Poza tym WFF jest założycielem CentEast Alliance – Stowarzyszenia Festiwali Filmowych Europy Środkowej i Wschodniej w związku z czym od roku 2005 festiwalowi towarzyszą Regionalne Targi Filmowe CentEast.

Specjalizują się one w filmach z krajów z centralnej i wschodniej Europy. Częścią Targów są Pokazy Warszawskie, podczas których prezentujemy najnowsze polskie filmy selekcjonerom najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych. Dzięki Pokazom oraz działaniom Warszawskiej Fundacji Filmowej, prowadzonym w sposób ciągły od wielu lat, polskie filmy trafiają na wielkie festiwale filmowe.

Konkurs Międzynarodowy

W Konkursie Międzynarodowym 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego weźmie udział 20 pełnometrażowych filmów z całego świata. Dla ponad połowy z nich pokaz podczas WFF to premiera światowa, międzynarodowa lub europejska.

17 godzin / 23-F / 17 Hours, reż. Chema de la Pena (Hiszpania 2011), 97 min.
Hiszpania, 23 lutego 1981. Historia najdłuższej nocy w dziejach młodej hiszpańskiej demokracji, siedemnastu godzin, które sprawiły, że zadrżały fundamenty demokratyzującego się państwa.
Premiera międzynarodowa.

Alois Nebel, reż. Tomáš Lunák (Czechy 2011), 84 min.
Alois Nebel całe życie spędził na kolei. Zbiera rozkłady jazdy, pije piwo, pali i czasem widzi we mgle to, czego nie widzą inni. Długo oczekiwana adaptacja kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99.

Bestia / Beast, reż. Christoffer Boe (Dania 2011), 83 min.
Dramat psychologiczny o transformacji z potulnego męża w żądną krwi bestię.
Premiera światowa.

Ciemne sprawy / Matiere Grise / Grey Matter, reż. Kivu Ruhorahoza (Australia, Rwanda 2011), 110 min.
Przełomowy debiut o wyobraźni i szaleństwie z elementami autobiograficznymi. Pierwszy pełnometrażowy film nakręcony w Rwandzie przez rwandyjskiego filmowca.
Premiera europejska.

Domniemanie niewinności / Prezumpcya Soglasya / Presumed Consent, reż. Farkhot Abdullaev (Rosja 2011), 75 min.
Film przedstawia prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w szpitalu w miasteczku pod Moskwą. Ciężko ranny uzbecki chłopiec zostaje bez wahania przeznaczony na dawcę organów na podstawie domniemanej zgody.
Premiera międzynarodowa.

Droga na druga stronę / Crulic – drumul spre dincolo /Crulic – The Path to Beyond, reż. Anca Damian (Rumunia, Polska 2011), 72 min.
Pełnometrażowy animowany film dokumentalny opowiada historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku.

Inna cisza / Otros silencios / Another Silence, reż. Santiago Amigorena (Francja, Argentyna, Kanada 2011), 90 min.
Mąż i syn policjantki z Toronto zostają zamordowani. Kobieta szuka sprawców. Niczym we współczesnym westernie, jej droga prowadzi do granicy Argentyny z Boliwią, do innego świata.

Jestem Mitsuko / Being Mitsuko, reż. Kenji Yamauchi (Japonia 2011), 106 min.
Dwie siostry z przedmieść Tokio wiodą spokojne życie. Jednak problemy finansowe powodują, że grozi im przeprowadzka. Film subtelnie balansujący między komedią a tragedią.
Premiera światowa.

Lena, reż. Christophe van Rompaey (Holandia, Belgia 2011), 119 min.
Poruszająca historia siedemnastolatki, której życie wraz z pierwszą miłością zmienia się z piekła w raj. Emocjonalny konflikt bohaterki pokazany jest z czułością i empatią. Reżyser dodaje także swój znak firmowy – rubaszny humor. W jednej z głównych ról Agata Buzek.
Premiera europejska.

Jonathan Cenzual Burley, Soul of Flies, Konkurs Wolny Duch (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Jonathan Cenzual Burley, Soul of Flies, Konkurs Wolny Duch (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

List do Momo / Momo e no Tegami / A Letter to Momo, reż. Hiroyuki Okiura (Japonia 2011), 120 min.
Długo oczekiwany film uznanego w świecie twórcy filmów animowanych Hiroyuki Okiura. Tradycyjna, ręcznie rysowana animacja była przygotowywana przez ponad siedem lat przez twórców najwyższej klasy. Podnosząca na duchu, wzruszająca opowieść zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Premiera europejska.

Majid, reż. Nassim Abassi (Maroko 2010), 116 min.
Próbując przywołać blednące wspomnienie zaginionej matki i ojca, dziesięcioletni chłopiec wyrusza w podróż do Casablanki.
Premiera europejska.

Policjant / Ha’shoter / Policeman, reż. Nadav Lapid (Izrael 2011), 105 min.
Yaron jest członkiem elitarnej jednostki antyterrorystycznej policji izraelskiej. Spotkanie z radykalnym, stosującym przemoc ugrupowaniem wywraca jego życie do góry nogami.

Racje serca / Las razones del corazón / Reasons of the Heart, reż. Arturo Ripstein (Meksyk, Hiszpania 2011), 110 min.
Emilia, gospodyni domowa przygnieciona powszedniością życia i nieudanym małżeństwem, niezadowolona i wycieńczona przez macierzyństwo czuje, że życie przechodzi jej koło nosa. Swobodna adaptacja ostatnich rozdziałów powieści Gustawa Flauberta Pani Bovary.
Premiera międzynarodowa.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

Dodaj komentarz