Młodzi i film

Od 12 do 17 września 2011 roku | Koszalin

Najstarszy festiwal prezentujący młode polskie kino odbędzie się w tym roku po raz 30. Pierwsze edycja imprezy odbyła się w 1973 roku. Wielkiego Jantara otrzymał wtedy film Iluminacja Krzysztofa Zanussiego. W kolejnych latach w Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Barbara Sass, Janusz Kijowski i Magdalena Łazarkiewicz.

Festiwal Młodzi i film, logo (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Festiwal Młodzi i film, logo (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Po dziesięcioletniej przerwie festiwal został wznowiony w 1999 roku. W ostatnich latach pierwsze sukcesy świętowały na Młodzi i Film obrazy Rezerwat Łukasza Palkowskiego, Chaos Xawerego Żuławskiego, Moja krew Marcina Wrony, Galerianki Katarzyny Rosłaniec i Lincz Krzysztofa Łukaszewicza.

Festiwal ma krajową formułę. Prezentuje dwa konkursy polskich debiutów: pełnometrażowych fabuł i krótkometrażowych filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Ocenia je Jury składające się z autorytetów w dziedzinie filmu, kultury i sztuki. Każdy pokaz kończą dyskusje Szczerość za szczerość prowadzone przez młodych krytyków. Program Festiwalu uzupełniają pokazy specjalne, koncerty i debaty o młodej kinematografii.

Festiwal odniósł sukces frekwencyjny i został nominowany do trzech edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W zeszłym roku otrzymał statuetkę w kategorii: Krajowe wydarzenie filmowe.

Do konkursu krótkich metraży zgłoszono około 200 filmów. Były to fabuły, animacje i dokumenty z ASP, PWSFTViT, WRiTv Uniwersytetu Śląskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu i Telewizji, Szkoły Wajdy oraz Studia Munka przy SFP, a także zrealizowane przez niezależnych producentów. Ostatecznie w konkursie zobaczymy 74 tytuły.

Dyskusje Szczerość za szczerość z twórcami pokazywanych filmów, które są tradycją Młodzi i Film, prowadzić będą krytycy – Joanna Ostrowska, Anna Serdiukow, Max Cegielski i Ryszard Jaźwiński.

Szczerość za szczerość, fot. Wojtek Szwej

Szczerość za szczerość, fot. Wojtek Szwej

Konkursy

  • Konkurs pełnometrażowych debiutów fabularnych. W konkursie biorą udział pełnometrażowe profesjonalne filmy debiutanckie, których czas trwania wynosi od 60 minut. Film powinien być debiutem kinowym. W konkursie znalazło się 11 filmów.
  • Konkurs krótkometrażowych debiutów filmowych obejmuje animację, fabułę i dokument.

Konkursy ocenią dwa składy jurorskie.

Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych:

Filip Bajon (Przewodniczący) – scenarzysta i reżyser filmowy oraz teatralny, prozaik. Studiował na PWSFTviT w Łodzi, gdzie od czerwca 2008 roku jest dziekanem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. Wcześniej wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor wielokrotnie nagradzanych filmów, z których najsłynniejsze to Aria dla atlety, Magnat i Poznań 56.

Krzysztof Łukaszewicz – reżyser. Absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat zeszłorocznego koszalińskiego Wielkiego Jantara za debiut Lincz.

Joanna Orleańska – aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła PWST we Wrocławiu. Zagrała m. in. w filmie Show Macieja Ślesickiego i Senność Magdaleny Piekorz. W 2010 roku otrzymała w Koszalinie Jantara za kreację w obrazie Zwerbowana miłość Tadeusza Króla.

Witold Stok – operator. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiF w Łodzi. Autor zdjęć między innymi do filmów Personel, Egzamin dojrzałości, Przepraszam, czy tu biją?, Śluby panieńskie i Lincz. W latach 80-tych wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Członek British Society of Cinematographers.

Mariusz Sieniewicz  – prozaik i felietonista. Opublikował pięć książek, między innymi nominowane do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Nike Czwarte niebo, Rebelia i Żydówek nie obsługujemy. Założyciel pisma literackiego Portret. Jego prace zalicza się do kręgu tzw. Prozy Północy.

Fot. Wojtek Szwej

Fot. Wojtek Szwej

Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych:

Andrzej Fidyk  (Przewodniczący) – polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, profesor,   wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS. W 1996 roku objął funkcję szefa Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Twórca programu „Czas na dokument”, dwukrotnie nagrodzonego Wiktorem. Jego najbardziej znane filmy to: „Defilada”, „Prezydent” i „Yodok Stories”. Realizował obrazy także dla BBC.

Marta Minorowicz – reżyserka filmów dokumentalnych, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej krótkometrażowy film „Kawałek lata” zdobył w zeszłym roku w Koszalinie Jantara za najlepszy dokument oraz Nagrodę Główną na Festiwalu w Lipsku, Grand Prix w Clermont-Ferrand i Wyróżnienie Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dorota Lamparska  – reżyserka, absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2004-2006 wykładała tam reżyserię. Autorka filmów: „Są takie świeżuteńkie dziewczynki”, „Droga wewnętrzna” (obecnie element pełnometrażowego obrazu Demakijaż) i Polska nowela filmowa. Przewodnicząca Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Paweł Flis – operator, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracujący z Marcinem Wroną jako autor zdjęć do jego wielokrotnie nagradzanych filmów: Człowiek magnes, Moja krew i Chrzest.

Mariusz Dąbrowski – malarz, fotografik, reżyser i producent filmowy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2008 roku habilitował się w dziedzinie sztuki filmowej w PWSFTviT w Łodzi 2008 i objął pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Laureat licznych nagród m.in. Obrazu Roku, Ap-Art Berlin-Grand Prix, Nagrody Talensa i Nagrody na Biennale Malarstwa Euro American.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz