• 2011-09-14

31. Rawa Blues Festival

8 października 2011 roku | Katowice

Podczas 31. edycji Rawa Blues Festival, 8 pażdziernika 2011 roku, na dużej scenie katowickiego Spodka zagrają: RawaBluesBand, Bartek Przytuła & Silesian Little Band, The Moongang, Romek Puchowski, Johnny Coyote i Hilary Thavis. Koncert finałowy będzie udziałem gwiazd: Shakin’ Dudi, C.J. Chenier & Red Hot Louisiana Band, Marcia Ball, Corey Harris oraz Lil’ Ed & The Blues Imperials.

Corey Harris (zdjęcie pochodzi z mteriałów pasowych)

Corey Harris (zdjęcie pochodzi z mteriałów pasowych)

Wcześniej, na małej scenie wystąpią: Cotton Wing, L’Orange Electrique, Crossroads, Wojtek Klich, Juicy Band, Roadside Blues, Old Wave, The Plants ,Wolna Sobota oraz Arek Korolik & Maciek Korolik.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się in-door (pod dachem).

O doborze zespołów zadecydowała Rada Artystyczna Rawy Blues, w której skład wchodzą uznani dziennikarze bluesowi – Marcin Babko, Jan Chojnacki, Ryszard Gloger, Marek Jakubowski, Łukasz Kobiela oraz dyrektor Festiwalu, Irek Dudek.

W rok po okrągłym jubileuszu 30-lecia Rawy Blues, dla fanów szykowana jest wyjątkowa edycja festiwalu. Tym razem motywem przewodnim będzie 40-lecie istnienia legendarnej wytwórni bluesowej – Alligator Records z Chicago. Rawa Blues będzie jedyną imprezą oficjalnie nawiązująca do jubileuszu wytwórni w Europie. To spore wyróżnienie dla tego festiwalu, jubileusz Alligatora jest wielkim wydarzeniem w świecie amerykańskiego bluesa.

Tegoroczna Rawa Blues Festival zapowiada się jako wielkie przeżycie dla wszystkich fanów bluesa, melomanów i samych organizatorów. Okazuje się jednak, że również dla samych artystów program festiwalu ma stanowić fascynujące doświadczenie. Potwierdzenie tego otrzymaliśmy w wywiadzie przeprowadzonym z Lil’ Ed-em. Genialny bluesowy gitarzysta przyjeżdża do Polski po raz pierwszy, zagra na Rawie wraz ze swoją kapelą The Blues Imperials. Jednak jak sam przyznaje, nie jest to jego pierwsza styczność z Polakami. W Chicago, gdzie urodził się muzyk, ma wielu fanów wywodzących się właśnie ze środowisk polonijnych.

Lil’ Ed nie może się doczekać przyjazdu do Polski i występu na Rawie Blues:

Wiem, że jest to jedna z najstarszych bluesowych imprez w Europie. Tym samym jest to bardzo ekscytujące stać się częścią festiwalu o tak długiej tradycji i świetnej opinii.

Lil'Ed (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Lil'Ed (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Lil’ Ed wystąpi jako jedna z czterech gwiazd jubileuszu 40-lecia legendarnej amerykańskiej wytwórni płytowej Alligator Records. Godnym podkreślenia jest fakt, że są to jedyne obchody powstania popularnego Alligatora w całej Europie.

Na pewno zadowoleni z koncertu Amerykanina będą bluesfani pamiętający koncert Chicago Blues Festival z 1982, na którym gościł J.B. Hutto. W swoim repertuarze Lil’Ed przewiduje zagranie kilku kawałków swojego mentora.

J.B. był moją wielką inspiracją – mówi Lil’Ed.

Również zadowolony wydaje się być z faktu grania na jednym festiwalu z C.J. Chenierem.

Jest świetnym facetem. Koncertowaliśmy już razem i mamy za sobą kilka wspólnych jamów.

Podczas Festiwalu zagrają też inne największe osobowości które były lub nadal są związane z Alligatorem – Marcia Ball, C.J. Chenier & Red Hot Louisiana Band, Corey Harris. W sumie na dwóch scenach (małej i dużej) pojawi się aż 21. zespołów z Polski, USA, Niemiec i Włoch, które zostały wybrane przez Radę Artystyczną festiwalu.

Ustalenia dotyczące tegorocznej edycji nawiązującej do jubileuszu Alligatora były prowadzone przez dyrektora festiwalu, Irka Dudka, z prezydentem i założycielem wytwórni Brucem Iglauerem, jeszcze zanim rozpoczęła się poprzednia, 30. Rawa Blues Festival.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz