• 2011-09-14

31. Rawa Blues Festival

8 października 2011 roku | Katowice

Sam Iglauer najlepiej potrafi przedstawić artystów zza Oceanu:

Z Chicago, miasta Alligatora, przyjedzie Lil’ Ed & The Blues Imperials, grający w swoim drapieżnym, surowym stylu gry na gitarze slide bluesa Windy City lat 50. Z Austin pochodzi Marcia Ball, która radosne brzmienia muzyki barrelhouse łączy z R&B w nowoorleańskim stylu i z bluesowym kołysaniem z Teksasu, a wszystko to spięte jest jej wyśmienitą grą na fortepianie. Rozlewiska Luizjany to ojczyzna C.J. Cheniera & Red Hot Louisiana Band, którzy na Rawę przywiozą radosne, przesycone dźwiękami akordeonu i tarki zydeco. Wreszcie Corey Harris, sięgający po brzmienia z Delty lat 20. i 30., z genialnymi interpretacjami klasycznego akustycznego bluesa, mający na swoim koncie również bogaty zbiór własnych, oryginalnych utworów.

Irek Dudek (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Irek Dudek (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Prezydent Alligatora, który pojawił się już podczas Rawy, wspomina:

Byłem bardzo szczęśliwy, mogąc odwiedzić Festiwal Rawa Blues w 1996 roku. Towarzyszyłem wówczas Królowej Bluesa – Koko Taylor. Pamiętam wzorową organizację festiwalu, profesjonalną produkcję, świetny dźwięk i niezwykłą gościnność, z jaką podejmowano artystów. Ale nade wszystko nadal jestem pod wrażeniem poziomu zapraszanych gwiazd.

Wiemy już, że Iglauer pojawi się także w tym roku, uświetniając jubileusz Alligatora:

Ta noc będzie wspaniałym świętem dla każdego fana bluesa, a lista zaproszonych artystów jest naprawdę imponująca. Nie mogę się doczekać tego wspaniałego spotkania fanów bluesa z całej Europy, aby uczcić pierwsze 40 lat istnienia Alligator Records.

Na jedyny koncert w Europie prosto z Luizjany przylatuje C.J. Chenier & Red Hot Louisiana Band. Mistrz akordeoonu zagra na Rawa Blues Festival już po raz drugi.

Marcia Ball (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Marcia Ball (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Ciągle mamy w pamięci pierwszy występ Cheniera i części jego zespołu, która zdołała dotrzeć do Spodka na Rawa Blues Festival w 2002. Wówczas dwóch członków jego zespołu nie przybyło na czas z powodu odwołanych lotów z USA. W rozmowie Chenier nawiązuje do tego pamiętnego koncertu:

Zawsze chciałem dostać drugą szansę, aby móc wrócić i dać ludziom sto procent tego, co mam do przekazania. Teraz ją otrzymałem i jestem bardzo szczęśliwy.

Okrzyknięty jednogłośnie najlepszym żyjącym akordeonistą i wokalistą zydeco, Chenier stał się legendą. Artysta jest fenomenem na skalę światową, który można porównywać tylko z jego ojcem – Cliftonem Chenier. Jednak muzyk z dużym dystansem podchodzi do tych stwierdzeń. Na pytanie dotyczące występu na Rawa Blues Festival 2011 wykazuje ogromny entuzjazm i pewne zaskoczenie, że:

zostałem wybrany do wzięcia udziału w już historycznym festiwalu i dodatkowo w tak doborowym towarzystwie genialnych wykonawców.

31. Rawa Blues Festwial
Katowice

Dodaj komentarz