• 2011-10-25

10. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

Od 2 do 6 listopada 2011 roku | Kino Kinoteka w Warszawie

10. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów w swym założeniu nie jest wyłącznie Festiwalem kina niezależnego – skupiającym najciekawsze międzynarodowe produkcje, lecz wydarzeniem traktującym niezależną twórczość filmową na wielu płaszczyznach i prezentującym ją 
w różnorodnych formach.

Gdyby ryby - kadr z filmu (źródło: materiał prasowy organizatora)

Gdyby ryby - kadr z filmu (źródło: materiał prasowy organizatora)

Definicja niezależności w przypadku tego Festiwalu traktowana jest dosyć szeroko – w konkursie zostaną zaprezentowane nie tylko filmy amatorskie, czy etiudy studenckie, ale również profesjonalne filmy pełnometrażowe.

Podczas Festiwalu odbędą się także pokazy filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – najważniejszego wyróżnienia przyznawanego polskim produkcjom niekomercyjnym. Offowa Akademia Filmowa dokona podsumowania dorobku polskiego offu i podczas ceremonii wręczenia nagród (odbywającej się podczas Festiwalu) wyłoni najzdolniejszych artystów i najlepsze filmy powstałe w ciągu ubiegłego roku.

W ramach Festiwalu odbędzie się także finał programu edukacyjnego: MASTERCLASS – szkoła filmowania, podczas którego zostaną zaprezentowane etiudy zrealizowane w trakcie warsztatów filmowych.

Do konkursu głównego dostało się 26 produkcji, spośród kilkuset zgłoszeń jakie dotarły do organizatorów niemal z całego świata. Tegorocznego laureata wybierze jury w składzie: Janusz Zaorski – reżyser filmowy, scenarzysta oraz producent filmowy, przewodniczący jury; Mateusz Damięcki – aktor młodego pokolenia oraz Krzysztof Spór – redaktor naczelny serwisu Stopklatka.pl.

W programie znajdują się również pokazy filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Statuetki, w dziewięciu kategoriach, przyznane zostaną przez OFFową Akademię Filmową, w skład której zasiądą: Andrzej Wolf – operator filmowy i telewizyjny, Krzysztof Spór – redaktor naczelny serwisu Stopklatka.pl, Rafał Buks – producent filmowy, Rafał Listopad – montażysta, Andrzej Mastalerz – aktor teatralny i filmowy, Piotr Matwiejczyk – niezależny reżyser, scenarzysta i producent.

Wręczenie statuetek oraz GRAND PRIX Festiwalu obędzie się 5 listopada w kawiarni Bratnia Szatnia w warszawskim Teatrze Studio. 10. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach: 2 – 6 listopada 2011 w Kinotece.

Filmy Nominowane

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane (blok I)

Wujek/ An Uncle, reż. Maciej Sznabel
(nominacje: najlepszy film animowany – 2 nominacje)
 Wujek to groteska o przemianie i przekraczaniu granic między przyjaciółmi.
Animacja 3D, ekspresyjna muzyka i czarny humor. Debiut filmowy, stworzony pod opieką artystyczną Piotra Dumały

Teza/ The Thesis, reż. Tomasz Cechowski, Grzegorz Paluch
(nominacja: najlepszy film animowany)
Teza to krótki, niezależny film animowany będący przewrotną ekranizacją znanego dowcipu. Animacja stanowi rozprawkę na temat środków, jakie idą za wieloma absurdalnymi badaniami naukowymi.

The Box, reż. Szymon Erdmański
(nominacja: najlepszy film animowany)
Krótka historia twórcy filmu o przygodzie z tajemniczym boxem.

Szczęściarze/ The Lucky Ones, reż Tomasz Wolski
(nominacje: najlepszy film dokumentalny – 2 nominacje)
Zbiorowy portret petentów Urzędu Stanu Cywilnego. Młode pary rejestrują tu swój związek, rodzice nowonarodzone dzieci, wdowcy zgon małżonka, a jubilaci otrzymują medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Przez mikrosceny obserwujemy różne etapy związku pomiędzy kobietą, a mężczyzną.

Spacer z przewodnikiem/ Walk with a Guide, reż. Maciej Cendrowski
(nominacja: najlepszy film dokumentalny)
Remigiusz jest masażystą z pasją. Jego pasją jest dźwięk. Przemierzając Łódź w drodze do pracy Remigiusz przygotowuje mapę dźwiękową miasta.

Miodowy miesiąc/Honeymoon, reż. Grzegorz Krawiec
(nominacja: najlepszy film dokumentalny)
Tomek opuszcza więzienie po 7 latach kary. W dniu wyjścia bierze ślub z Agnieszką, która w więzieniu pozostaje na dłużej. Tomek na wolności próbuje ułożyć sobie życie na nowo, nie zapominając o żonie

10 lat do Nashville/ 10 Years to Nashville reż. Katarzyna Trzaska
(nominacja: najlepszy film dokumentalny)
Iza, 33-letnia sprzątaczka z katowickiego dworca kolejowego i jej przyjaciel – Mariusz, ajent dworcowej toalety, postanawiają spełnić marzenie swojego życia i wyruszyć do Stanów Zjednoczonych, na festiwal muzyki country do Nashville. Iza marzyła kiedyś o karierze muzycznej, ale konieczność stałych zarobków zmusiła ją do podjęcia pracy na dworcu. Obecnie pragnie skonfrontować swoje dawne marzenia z rzeczywistością i wystąpić przed festiwalową publicznością. Czy podroż zmieni coś w życiu bohaterów? Film to pełna ciepła i humoru opowieść o marzeniach, muzyce i znalezieniu własnego miejsca w życiu.

10. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych - kadr z filmu (źródło: materiał prasowy organizatora)

10. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych - kadr z filmu (źródło: materiał prasowy organizatora)

Mama, tata, Bóg i szatan/ My mum, dad, god and satan, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan
(nominacja: najlepszy film dokumentalny)
Student reżyserii przeprowadza odważną wiwisekcję, która ma odpowiedzieć na pytanie dlaczego jego rodzice się rozwiedli i po którym z nich odziedziczył osobowość. Jego ojciec jest pisarzem powieści pornograficznych i antyklerykałem. Mama fanatyczną zwolenniczką Radia Maryja. Psychologiczne śledztwo z kamerą doprowadzi zarówno do zabawnych jak i bolesnych wniosków

W drodze/ On the Road, reż. Paweł Wysoczański
(nominacja: najlepszy film dokumentalny)
W drodze opowiada historię górnika Mieczysława Bieńka. Po wypadku na kopalni nie może on powrócić do pracy pod ziemią. Wyrusza w pododróż na spotkanie z Dalaj Lamą. Czy uda mu się go spotkać?

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz