• 2011-10-12

Free Form Festival

Od 14 do 15 października 2011 roku | Soho Factory w Warszawie

Fenech-Soler – wschodząca gwiazda brytyjskiej sceny elektro pop. Autorzy przebojów Lies i Demons. Fenech-Soler to kwartet pochodzący z Anglii, który jest obecnie jednym z najbardziej popularnych i pożądanych grup. Utwory Brytyjczyków nawiązują do synth-popowych Cut Copy czy francuskich funk-popowych gigantów: Phoenix i Daftpunk. Fenech-Soler tworzą muzykę świeżą, o żywych rytmach i surowym popowym brzmieniu. Ich debiutancki album Fenech-Soler ukazał się w kwietniu. Grupa zebrała bardzo entuzjastyczne recenzje i uznanie krytyków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pojawili się też na niezliczonej ilości muzycznych blogów.

Fenech Soler (źródło: materiały prasowe organizatora FreeFormFestival)

Fenech Soler (źródło: materiały prasowe organizatora FreeFormFestival)

Zespół znany jest też ze swoich remiksów, np.: You and Me – One Night Only oraz Hollywood – Marina & The Diamonds, a wokalista Ben Duffy wystąpił gościnnie w przeboju Groove Armady – Paper Romance z ich ostatniego albumu Black Light. W styczniu 2011 roku byli nominowani do nagrody Independent Music Awards za utwór Lies.

Red Snapper – jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych, elektronicznych zespołów lat dziewięćdziesiątych, legenda brytyjskiej wytwórni Warp, po raz pierwszy w Polsce.

Red Snapper to brytyjski zespół grający instrumentalną muzykę stanowiącą mieszankę wielu różnych gatunków, m.in. jazzu, rocka, hip-hopu, bluesa i muzyki elektronicznej. Powstał w 1993 roku w Londynie, z inicjatywy Ali’ego Frienda, Richarda Thaira i Davida Ayersa. Od początku byli związani z legendarną wytwórnią Warp, w której wydali swoje najsłynniejsze płyty. Uważani za prekursorów instrumentalnego drum’n’bass, sławę zyskali dzięki odważnym muzycznym eksperymentom łącząc trip-hopu z jazzrockiem.

W 2002 roku członkowie zespołu poświęcili się solowym projektom i zespół zawiesił działalność. W 2007 roku zespół ponownie wraca do studia i nagrywa doskonały album Pale Blue Dot, skład uzupełnia saksofonista Tom Challenger. Do Polski zawitają w ramach trasy promującej ich najnowszy album zatytułowany Key, na którym pojawiają się tacy goście, jak współpracujący z UNKLE wokalista Gavin Clarke oraz Eliza Carthy. Będzie to ich pierwsza wizyta w naszym kraju.

Aeroplane – autorzy przebojów We can’t fly i Superstar. Twórcy remiksów MGMT, Bloc Party, Friendly Fires i wielu innych. Aeroplane to belgijski duet, założony przez Vito Deluca i Stephen Fascano. Są jednym z najpopularniejszych zespołów nawiązujących do stylistyki disco. Wymiernie przyczynili się do renesansu i powrotu tego typu muzyki na parkiety klubowe. W swojej muzyce tworzą łączą psychodeliczne gitary, klawisze, dyskotekowe beaty, wpadające w ucho basy i melancholijne pętle. W 2007 roku wydali pierwszą EPkę Caramellas/Aeroplane w Eskimo Recordings. Zremixowali także m.in. Cobra Dukes, Das Pop, Lindström, Cut Copy, Grace Jones, MGMT, Bloc Party i Friendly Fires – co pokazało, że połączenie sceny elektronicznej z indie wcale nie jest niemożliwe.

Aeroplane słynie ze świetnych występów na żywo, i cyklicznie wydawanych miksów, które stały się syntezą gatunku nu disco i balearic. Docenił to sam Pete Tong, zapraszając zespół do występu na jubileuszowym, pięćsetnym wydaniu Essential Mixu BBC Radio 1.

W 2010 roku ukazał się doskonale przyjęty debiutancki album We Can’t Fly, będący podsumowaniem ostatnich dokonań formacji. Od kliku miesięcy Aeroplane to solowy projekt Vito Deluca. Pomimo zmian w składzie projekt nadal prężnie działa i wypuszcza świetne remiksy. W październiku ukaże się kolejna płyta zespołu, która będzie nosić tytuł In Filght Entertainment, a polska publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy usłyszeć nowe kompozycje.

Yuksek (źródło: materiały prasowe organizatora FreeFormFestival)

Yuksek (źródło: materiały prasowe organizatora FreeFormFestival)

Yuksek – lider nowej fali francuskiego electro, twórca hitów: Tonight i Extraball. Po raz pierwszy w Polsce z pełnym zespołem live. Yuksek francuski DJ i producent, autor hitu Tonight, wykorzystany w reklamie Peugeota. Światową sławę zyskał za sprawą wydanego w 2009 roku debiutanckiego albumu Away From The Sea. Dziś jest jednym z najbardziej rozchwytywanych twórców remiksów, m.in: Prodigy, Kaiser Chiefs, Gossip czy Gorillaz.

W czerwcu ukaże się jego druga płyta Living On The Edge Of Time. Pełen wrażliwej elektroniki z niemal popową melodyką, przywołujący echa twórczości David’a Bowie, Gary Numana czy The Cure, zapowiada zmiany. Skomponowany podczas niekończących się tras, zmęczony samotnym życiem DJ’a, Yuksek zaprosił do współpracy zaprzyjaźnione francuskie zespoły. Nowe oblicze i album doskonały obrazuje singiel On A Train, zapowiadając również nowe show, które jesienią zaprezentuje artysta. Na scenie towarzyszyć mu będzie perkusista i klawiszowiec, on zaś sam będzie śpiewać swoje największe przeboje. W takim składzie Yuksek wystąpi w Warszawie. Będzie to jego pierwszy koncert w Polsce.

Villa Nah – objawienie skandynawskiej sceny synthpopowej, podopieczni Jori Hulkkonena. Odkrywcą ich talentu jest legendarna postać skandynawskiej sceny klubowej, fiński didżej i producent Jori Hulkkonen, który wyprodukował i wydał debiutancki album Villa Nah. Fiński projekt electro-synthpopowy stworzony przez Juho Paalosmaa i Tomi Hyyppä. Obaj muzycy pochodzą ze wschodniej części Helsinek, z której też zaczerpnęli swoją nazwę. Duży wpływ na muzykę jaką tworzy duet ma przede wszystkim David Bowie, ale muzycy inspirują się także twórczością Sonic Youth, Yellow Magic Orchestra oraz Underworld.

W marcu 2010 roku nakładem Keys of Life Records ukazał się płytowy debiut Villa Nah – Origin. Jego publikację poprzedziła EPka VN wydana w kwietniu 2009 roku.

14 – 15 października 2011 r.
SOHO FACTORY
ul. Mińska 25
Warszawa

Dodaj komentarz