Gilberta & George’a Jack Freak Pictures i Brit Cult Festival

Od 10 listopada do 5 lutego 2012 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

Wystawa Gilberta & George’a stała się pretekstem dla zaprezentowania kultury brytyjskiej w szerszym kontekście. W tym celu organizatorzy wystawy postanowili zorganizować na przełomie listopada i grudnia 2011 Brit Cult Festival. Poprzez serię wydarzeń kulturalnych towarzyszących wystawie chcieli podjąć próbę przybliżenia polskiemu odbiorcy najciekawszych współczesnych zjawisk artystycznych i kulturalnych w Wielkiej Brytanii, skupić się na ich języku, obecnych trendach i kierunkach.

Homey, 2008 (źródło: materiał prasowy CSW)

Homey, 2008 (źródło: materiał prasowy CSW)

Gilbert & George podchodzą do tego tematu w sposób humorystyczny, a zarazem z powagą, z dużą dozą sympatii i troski oraz z refleksją. Koncentrując się na symbolach, tradycjach, ikonach narodowych – i poprzez swą zabawę z formami i konwencjami każą odbiorcy zastanowić się nad ludzką naturą i filozofią życia. Podążając tym torem chcemy posunąć się jeszcze o krok dalej i przyjrzeć się bliżej współczesnej kulturze brytyjskiej: przede wszystkim sztukom plastycznym, muzyce i filmowi – zawsze starając się szukać odwołań i nawiązań do twórczości Gilberta & George’a.

Program wydarzeń:

10 listopada 2011
Otwarcie wystawa Gilberta & George’a Jack Freak Pictures

11 listopada 2011
Spotkanie z  Gilbertem & Georgem, prowadzone przez Tima Marlowa

12-18 listopada 2011
Mapa wspomnień i nowe odkrycia – Warsztaty artystyczne z Sarah Marsh

19 listopada 2011
Cut hands – koncert muzyki eksperymentalnej

25-26 listopada 2011
BAA! Best of  British animation – pokazy najlepszych animacji brytyjskich z lat 1994-2010.

1 grudnia 2011
Portret artysty jako obiekt – przegląd brytyjskiego wideoartu (z kolekcji agencji artystycznej LUX z Londynu) połączony z wykładem kuratorki Gil Leong.

2 grudnia 2011
Dlaczegóż by nie na ulicy? Dyskusja o streetarcie w UK i PL – STik i Iwona Zając

6-10 grudnia 2011
Space Fest! – Festiwal i warsztaty muzyki shoegaze, space rock i alternative

Spotkanie z Gilbertem & Georgem, prowadzone przez Tima Marlowa
Sala Mieszczańska NCK w Gdańsku, 11 listopada 2011

Dzień po otwarciu wystawy Jack Freak Pictures odbędzie się spotkanie z artystami prowadzone przez Tima Marlowa, znanego brytyjskiego historyka sztuki, dziennikarza, autora licznych publikacji i programów telewizyjnych z dziedziny historii sztuki, kuratora – i przede wszystkim znawcę twórczości Gilberta & George’a.

STiK Brit Cult (źródło: materiał prasowy CSW)

STiK Brit Cult (źródło: materiał prasowy CSW)

Tim Marlow jest dyrektorem działu wystaw w londyńskiej galerii White Cube. Zasłynął jako autor cyklu programów radiowych i telewizyjnych poświęconych sztuce, m.in. serii Tim Marlow on… zrealizowanej dla Channel Five i Kaleidoscope dla Radio Four, za który otrzymał nagrodę Sony. Jest też założycielem pisma Tate: The Art Magazine oraz autorem monografii m.in. Augusta Rodin i Egona Schiele. Regularnie publikuje teksty o kulturze i sztuce w The Times, The Guardian The Independent on Sunday oraz innych dziennikach i periodykach.

Mapa wspomnień i nowe odkrycia – warsztaty artystyczne z Sarah Marsh
12-18 listopada 2011

Sarah Marsh, artystka realizującą działania edukacyjne m.in. w Manchester Art Gallery i Peoples History Museum w Manchesterze, najpierw odwiedziła Gdańsk w sezonie letnim, żeby poznać kulturę, lokalne środowisko i jego potrzeby oraz przeprowadził tygodniowe warsztaty plastyczne z dziećmi z Dolnego Miasta. Druga seria warsztatów odbędzie się w CSW Łaźnia, podczas wystawy Gilberta & George’a. Artystka zaproponuje działania warsztatowe w przestrzeni galerii ściśle nawiązujące do twórczości brytyjskich artystów współczesnych – skupiające się na eksplorowaniu najbliższego otoczenia i eksperymentowaniu z czasoprzestrzenią. Do udziału w warsztatach będą zapraszane osoby zwiedzające wystawę. Będzie to dla nich możliwość spontanicznego włączenia się do akcji artystycznej, przełamania barier i przeskoku z pozycji odbiorcy sztuki na drugą stronę – aktywnego twórcy. Sarah Marsh będzie też kontynuować zajęcia plastyczne z dziećmi z Dolnego Miasta, z którymi pracowała w lipcu 2011.

Cut Hands – Koncert z cyklu InProgress
19 listopada 2011

Koncert muzyki eksperymentalnej szkockiego artysty Williama Bennetta, który łączy elektronikę z dźwiękami analogowymi, afrykańskimi i haitańskimi rytmami. Bennett jest także twórcą muzyki do filmów, m.in. Liberia (2009) i Mandingo (2010). Artysta zaangażował się w projekt eksperymentalny masowej hipnozy, Extralinguistic Sequencing, którego premiera odbyła się w galerii Tate Britain pod koniec 2010 roku. Występ Cut Hands w CSW Łaźnia będzie połączony z promocją niezależnego pisma Adverse Effect Magazine i spotkaniem z jego wydawcą, Richardem Johnsonem.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz