• 2011-10-04

Piotr Ostrowski Ślady/Traces

Od 15 października do 27 listopada 2011 r. | Muzeum Witrażu w Krakowie

Ślady/Traces - eksperyment bazujący na badaniu różnorodnych możliwości wypowiedzi twórczej. Artysta traktuje szkło w sposób innowacyjny, wykorzystuje je jako medium śmiałego gestu artystycznego, odciska w nim ulotną chwilę. Interaktywny proces pracy z materiałem nie kończy się na samej prezentacji. Wykorzystane tworzywo nieustannie pracuje a ryzyko uszkodzenia dzieł, samoistnego pęknięcia czy stłuczenia jest wpisane w ich naturę.

Piotr Ostrowski, Ślady/Traces, 2011 (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Piotr Ostrowski, Ślady/Traces, 2011 (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Projekt podejmuje kwestie związane z utrwaleniem śladów o krótkotrwałej naturze, w kruchym i delikatnym materiale, jakim jest szkło. Ta konfrontacja daje w efekcie serię monumentalnych prac o odważnej konstrukcji, których innowacyjny sposób prezentacji tworzy nową jakość obcowania ze szkłem.

Wykorzystane odciski to materialne następstwa ruchu, dążenia, pozostałości po zdarzeniu i obecności. Nie są to relikty przeszłości czy okruchy historii lecz niepowtarzalne zjawiska obecne w naszym codziennym otoczeniu, które przez swą efemeryczność często są niezauważone i pominięte. W rzeczywistości, znaki te niezwykle szybko ulegają zatarciu, by w krótkim czasie zniknąć bez śladu.

W pracach Piotra Ostrowskiego czas został zatrzymany. Dopracowane formalnie artefakty pozwalają być zarówno tu i teraz jak i tam i wtedy. Szklane formy stają się lupą, dzięki której ujawniają się zazwyczaj niedostrzegalne w rzeczywistości ruchy i zdarzenia. Nakładające się na siebie rytmy znaków, z jednej strony mocne odciski ludzkiej obecności, z drugiej delikatne echo przelotnych zjawisk, tworzą polifonię czasoprzestrzennych głosów.

Piotr Ostrowski, Ślady/Traces, 2011 (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Piotr Ostrowski, Ślady/Traces, 2011 (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Interesującym aspektem projektu jest fakt, iż idea utrwalenia przemijającego znaku nakłada się na sam proces kreacji. Czasochłonne eksperymenty ze szkłem, zderzenie z charakterystyczną kruchością materiału zdecydowanie pogłębiły próby utrwalenia tego co krótkotrwałe.

Całość, przez swój iluzyjny charakter i transparentność tworzywa pozwala na spotkanie z rzeczywistością pobudzającą pragnienie refleksji. Przestrzeń ciszy i kontemplacji. Miejsce zadumy nad przemijaniem i ulotnością chwili.

Piotr Ostrowski to rzeźbiarz, autor witraży i instalacji szklanych. Współautor nagradzanych w międzynarodowych konkursach architektonicznych projektów, w tym nowego terminalu lotniczego w Balicach i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Krakowie.

15 października do 27 listopada 2011 r.
Piotr Ostrowski, Ślady/Traces 2011
Muzeum Witrażu
Al. Krasińskiego 23
Kraków

Dodaj komentarz