• 2011-10-05

6. Triennale Młodych

Od 1 października do 13 listopada 2011 roku | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

1 października 2011 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku została otwarta wystawa 6. Triennale Młodych. Kuratorami wystawy są Kamil Kuskowski, Leszek Golec, Jarosław Pajek oraz Mariusz Knorowski. Artyści biorący udział w Triennale Młodych to Agata Bielska, Ola Buczkowska, Michał Gayer, Małgorzata Goliszewska, Magdalena Karpińska, Szymon Kobylarz, Bartosz Kokosiński, Tomasz Koszewnik, Maja Krupińska, Julia Kul, Kordian Lewandowski, Piotr Łakomy, Konrad Maciejewicz, Gizela Mickiewicz, Piotr Pauk, Paulina Sadowska, Piotr Skiba, Dawid Wawrzyniak oraz Julia Zborowska.

Triennale Młodych (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Triennale Młodych (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Sekcja Performance
Izabela Chamczyk, Justyna Górowska, Małgorzata Michałowska, Maria Toboła, Grupa Oko, Ola Grunholz, Klaudia Jarecka, Olga Ozierańska.

Izabela Chamczyk – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, dyplom w 2009 roku w pracowni prof. Przemysława Pintala oraz prof. Pawła Jarodzkiego. Formy działalności artystycznej: malarstwo, performance, akcje, video art, instalacje, działania w przestrzeni miejskiej i side specific.
Performance Wszyscy to mamy odnosi się do trudu jaki musimy podjąć by przejść pewne etapy w życiu. Zawsze i nieodwołalnie w tych naszych zmaganiach uczestniczą inni ludzie, chociażby byli tylko biernymi obserwatorami naszej życiowej sytuacji. Wysiłek który podejmę w trakcie performance (uciągnięcie ludzi w czarnym tunelu) jest takim trudem, który spotyka każdego z nas, ciężar a jednocześnie możliwość jaką dają nam w tym inni ludzie.

Nagrody:

 • 2010 r. – stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Nominacja do nagrody Warto Gazety Wyborczej
 • 2009 r. – stypendium czasopisma Artluk dla Młodego Twórcy. Obraz z cyklu Okaleczone zakwalifikowany na wystawę pokonkursową 19-go Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2009. Obraz pt. Autoportret w samotności czyli internet zakwalifikowany na wystawę pokonkursową 8. edycji konkursu Autoportret w Stalowej Woli. Obraz pt. Autoportret z reklamy czyli autodestrukcja zakwalifikowany do finału 8 edycji konkursu pt. Artystyczna podróż Hestii – udział w wystawie pokonkursowej.
 • 2008 r.- wyróżnienie w konkursie organizowanym przez portal internetowy Wywrota w kategorii inne formy twórczości za malarstwo procesualne Autoportret pleśń, sól. Film Recycling zakwalifikowany i prezentowany na 3. Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Eksperymentalnych i Videoartu w Rybniku
 • 2007 r. – konkurs Dialog z kulturą - wyróżnienie w kategorii malarstwo – udział w wystawie pokonkursowejwej w auli ASP Wrocław. Wyróżnienie w konkursie na plakat Międzynarodowego Festiwalu Ofensiva 2008- udział w wystawie pokonkursowej w kinie Warszawa we Wrocławiu.
 • 2006 r. – 4. miejsce (specjalne wyróżnienie jury) w konkursie Wild thing, Galeria Sputnik, Wrocław performance Budyń

Justyna Górowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katedry Intermediów, w Pracowni Sztuki Performance, Dyplom Licencjacki 2011, Promotor prof. Artur Tajber, Tytuł pracy dyplomowej Mandragora korzeń uczłowieczony. Formy działalności artystycznej szerokie działania w zakresie sztuk intermedialnych (performance, video, obiekt , instalacja, fotografia…).

Nagrody:

 • Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2010/2011.
 • Główna nagroda w 7. edycji Samsung Art Master 2010.
 • Nominacja w International Video Art Festival 700IS 2010 Reindeerland, Islandia .
 • Nominacja na Festiwalu Filmowym KratkofilL plus 2011, Banja-Luka – Bośnia i Hercegowina

Projekt  Jak wytłumaczyć … żywemu człowiekowi

Działanie jest reinterpretacją performancu Josepha Beuysa z 1965 roku: How to Explain Pictures to a Dead Hare. Jest kolejną próbą podjęcia szamańskich praktyk, pośrednim utożsamieniem się z ich symboliką oraz organicznością, rekonstruując w ten sposób przed odbiorcą niewinną i utraconą wizję świata.

Jest to najwyraźniej kosmos, w którym człowiek, fauna i flora stanowią jeden wspólny ekosystem i posiadają – podobnie jak w twórczości Josefa Beuysa – jedną wspólną (pan)świadomość. Można zatem powiedzieć za Gilles’em Delleuzem, którego zresztą przywołuje w swoich notatkach sama artystka, że ciało w jej realizacjach

nie jest (…) definiowane poprzez konkretne organy zamknięte w funkcjonalną całość, ale poprzez afekty krążące w specyficznie pojmowanym ‘ciele bez organów’, wyznaczonym przez najróżniejsze wpływy, jakim ono ulega i jakie samo generuje”. (Fragment tekstu krytycznego Romana Lewandowski z wystawy Play name no name Justyny Górowskiej).

Maria Ewa Tobola – formy wypowiedzi artystycznej: video, videoinstalacja, fotografia, performance.

Nagrody:

 • Samsung Art Master 2010, wyróżnienie Roche Continents, Youth! Art! Science! Salzburg

Paulina Sadowiska – absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dyplom w 2009 roku w pracowni Jana Gryki, tytuł pracy dyplomowej Nie ma jak w domu… /No place like home… Formy działalności artystycznej malarstwo, animacja.

Nagrody:

 • Grolsch Independence Award 2010, nominacja
 • 4. Ogólnopolski Konkurs im. Marian Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy – 2010, nominacja
 • 10. Konkurs Gepperta, nominacja
Triennale Młodych (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Triennale Młodych (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Szymon Kobylarz – absolwent ASP w Katowicach, dyplom w 2007 w pracowni Prof. Jacka Rykały, tytuł pracy dyplomowej: Makieta instytucji w skali 1:1,5

Nagrody:

 • 2009 – stypendium Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, 9. Konkurs Gepperta – Nagroda Dyrektora BWA Wrocław,
 • 2008 – Rybie oko, Biennale Sztuki Młodych – kwalifikacja do wystawy, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk,
 • 2007 – nagroda za najlepszy dyplom na kierunku malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
 • 2006 – obraz roku 2005, konkurs organizowany przez miesięcznik Art&Business – finałowa 100, Warszawa, 3. nagroda w konkursie TVP2, Dolina kreatywna w dziedzinie plastyka, Warszawa,
 • 2005 – stypendium Ministra Kultury na rok akademicki 2005/2006 za wyróżniające osiągnięcia w nauce.
Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz