• 2011-11-23

Art & Fashion Festival – fotorelacja

Od 11 do 22 października 2011 roku | Stary Browar w Poznaniu

(…) since few years, I like fashion. It’s got so popular it’s an incredible instrument, because it’s an instant way of saying and seeing things. People in other fields envy the speed of fashion and its ability to capture things, and even if it’s superficial it is still telling you something.

Miuccia Prada w wywiadzie dla brytyjskiego Vogue’a, marzec 2011

Finałowa gala AFF 2011 - fot. AKPA Michal Baranowski

Finałowa gala AFF 2011 - fot. AKPA Michal Baranowski

Art & Fashion Festival stał się małym uniwerstytetem uczącym rzemiosła i wprowadzającym młodych twórców na rynek mody, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet doskonałe opanowanie sztuki szycia nie gwarantuje sukcesu w branży.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy skupili się na tym zagadnieniu mody, które wydaje nam się najważniejsze – mody jako narzędzia do komunikacji. Najważniejsze w pracy projektanta jest to, co chce powiedzieć, dopiero w dalszej kolejności jak chce to zrobić. Istotą wielkiej mody jest komunikat: od rewolucyjnych projektów Coco Channel, przez Vivienne Westwood sprzeciwiającą się konsumpcji, aż po propoagującą ekologię Stellę McCartney, i to właśnie tę zależność między ideą a sukcesem stało się tematem październikowego AFF.

Pomogło w tym poświęcenie szczególnej uwagi filmowi, którego ważną częścią przekazu jest właśnie moda, za pomocą której tak szybko opowiedzieć można o osobowości, środowisku, epoce. V edycją AFF chciano zadać pytanie: czy jesteśmy świadomi, że mówimy modą? Także wtedy, kiedy wydaje się nam, że nie mówimy nic?

Program V edycji Art & Fashion Festival

AFF Workshops
Dziesięciodniowe warsztaty modowe w pięciu zakresach tematycznych
Czas trwania: 11-20 października 2011
Miejsce: wybrane przestrzenie Starego Browaru

1.1. Warsztaty projektowania ubioru Fashion Design
Prowadzący: Krzysztof Stróżyna

Temat projektu:

Moda zawsze generowała wiele emocji i ekscytacji w mojej głowie. Moda nie istnieje bez człowieka, a ten dzięki niej może przekazać bardzo wiele. Ubiór lub jego detal może być nośnikiem kodów kulturowych, wyrażać przynależność do grupy lub manifestować światopogląd. Dziś operujemy wieloma konwencjami, odnosimy się do rożnych stylów i epok. Spróbujcie zbudować swój komunikat odnosząc się do tego co Was otacza, inspiruje lub niepokoi.

Krzysztof Stróżyna ukończył Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie w 2007 roku. Wygrał wówczas nagrodę Harrods Design Award, dzięki której jego kolekcję dyplomową można było zamówić w domu towarowym Harrods. Jego kolekcje można zobaczyć w najlepszych tytułach modowych w kraju i zagranicznych, m.in. w: Pani, ELLE, Twoim Stylu, A4, Vogue UK, Vogue Russia, Wonderland, Vogue Italy, Elle US, Elle UK.

1.2. Warsztaty ilustracji Fashion Drawing
Prowadzący: Tomek Sadurski
(gościnny udział Barbary Hulanicki)

Warsztaty są skierowane do osób chcących zgłębić tajniki rysunku mody, otwartych na wyzwania i eksperymenty. Mają na celu wyłonienie przyszłych potencjalnych ilustratorów mody.

Tomasz Sadurski, ur. 1979. Młody rysownik i ilustrator mody. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie ma pracownię w starej fabryce czekolady w dzielnicy Mitte. Rysuje od dziecka. Studiował grafikę i projektowanie mody w Monachium, a następnie scenografię teatralną i kostiumy na monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nauczał rysunku w Akademii Mody w Monachium, otrzymał propozycję prowadzenia Ilustracji Mody na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie. Jest nie tylko ilustratorem mody, ale także uznanym grafikiem.

Jego ornamenty znalazły się na porcelanie Villeroy&Boch, w zakresie designu współpracował z koncernami Audi, Ford, VW, Mitsubishi, Hyundai, Vodafone. Jest autorem logo i identyfikacji wizualnej polskiego pawilonu na Expo 2008 w Saragossie, a także oprawy wizualnej i logotypu Eska Music Awards 2007, 2008, 2009. Tomek Sadurski ma na swoim koncie współpracę z takimi tytułami jak: Vanity Fair, Park Avenue, Tush, Elle Girl, Suddeutsche Zeitung, Fashion Magazine, Twój Styl. Jest także autorem ilustracji bestsellerowej powieści Ildiko von Kuerthy Schwerelos, rysował też na potrzeby kulis serialu Samt&Seide. Jako dwudziestolatek zdobył 1 Nagrodę Jury oraz Nagrodę Publiczności na konkursie Comicfest w Monachium. Tomek jest też autorem logotypu oraz motywu graficznego III edycji Art & Fashion Festival.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz