• 2011-11-23

Art & Fashion Festival – fotorelacja

Od 11 do 22 października 2011 roku | Stary Browar w Poznaniu

1.3. Warsztaty dziennikarstwa modowego Fashion Writing
Prowadzący: Hania Rydlewska i Marcin Różyc

Hanna Rydlewska – redaktor naczelna magazynu EXKLUSIV, prowadzi autorską audycję HANIBAL w Chilli Zet, specjalizuje się w wywiadach z ważnymi postaciami polskiej kultury i show-biznesu. Studiowała dziennikarstwo na UW, ukończyła też Laboratorium Reportażu UW. Publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej i Machinie. Współpracuje z Wprost. Pracowała przy otwarciu Katedry Mody ASP w Warszawie. Była jednym z kuratorów wystawy Projektowanie w działaniu. DIZAJN_WAWA 2011, organizowanej przez Instytut Goethego w Warszawie i Ambasadę Niemiec w Polsce.

Finałowa Gala AFF 2011 fot. Criss Lasek

Finałowa Gala AFF 2011 fot. Criss Lasek

Marcin Różyc – szef działu mody magazynu Exklusiv i dziennikarz mody, który współpracował min. z magazynami Elle, Fashion Magazine, Dik Fagazine i K MAG, a także telewizją VH1 i TVN. Studiował historie sztuki oraz filozofię na UW. Kurator projektów artystyczno-modowych w Warszawie, Paryżu i Berlinie. Prowadził warsztaty Fashion Writing w ramach Art&Fashion Festival w Poznaniu. Jest także członkiem Rady Programowej Fashion Week Poland. Wspólnie z Ambasadą Niemiec i Instytutem Goethego tworzy polsko – niemiecki projekt Zioła i Chwasty – Chrut und Uchrut.

1.4. Warsztaty projektowania biżuterii Fashion Jewellery
Prowadzący: Anna Orska

Temat projektu:

UPCYKLING czyli Biżuteria z duszą. Biżuteria z duszą, czyli niekoniecznie złoto, srebro, brylanty, szlachetne kruszce. Niejednokrotnie ich wartość emocjonalna zwycięża względy praktyczne i pozwala powrócić w nowej i lepszej formie. Dlatego też postarajmy się widzieć piękno tam, gdzie inni go nie zauważają i przywróćmy do życia na nowo to, co zapomniane: przedwojenne lub aktualne fragmenty przedmiotów, które straciły swój żywot, liny wyłowione z zatopionych statków, sycylijskie kryształy żyrandolowe, klucze donikąd, guziki pełne ludzkich wspomnień.

Anna Orska projektuje biżuterię dla firm Swarovski i W.KRUK, jednak swoje najbardziej artystyczne wizje przestawia pod autorską marką ORSKA. Autorka biżuterii niestandardowej, zaskakującej w formie i materiałach. Umiejętnie łączy nowe trendy i design ze starymi materiałami. Zgodnie z zasadą upcyklingu odnajduje rzeczy zapomniane, bezużyteczne i pozwala im powrócić w nowej formie. Jej prace intrygują i nie dają sie zapomnieć. Dla własnej marki tworzy unikaty oraz serie limitowane, wszystkie ręcznie wykonane, idealnie dopasowane do ich właścicielek. Doświadczenie: Wydział Architektury i Wzornictwa Przemysłowego na ASP Poznań, Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Doktorat na Wydziale Biżuterii ASP Łódź. Wykładowca wyższych uczelni artystycznych. Projekty biżuterii dla firm: W.KRUK, Swarovski, Deni Cler.

1.5. Warsztaty fotografii Fashion Photography
Prowadzący: Rafał Milach

Temat projektu:
NON – FASHION
Żeby świadomie zrobić zdjecie z błędem trzeba wiedzieć, na czym polega dobre zdjecie. Dlatego chciałbym, żeby punktem wyjścia warsztatu była przede wszystkim uważna obserwacja, która nastepnie może poslużyć do kreatywnego rozwinięcia pomysłu.

Finałowa gala AFF 2011 - fot. Roman Lipigorski

Finałowa gala AFF 2011 - fot. Roman Lipigorski

Oprócz inspiracji naszym bezpośrednim otoczeniem, chciałbym, żeby uczestnicy skupili sie na tym, co kryje się pod ubraniem, czyli na człowieku. To on kształtuje trendy, nadaje kontekst, buduje kody wizualne i kulturowe. Dlatego priorytetowa będzie praca z modelem, jego relacja z otoczeniem, grupą społeczną, w której funkcjonuje. Moda jest ważnym elementem, który o nas mówi ale to człowiek ją określa a nie odwrotnie – dlatego chciałym, żeby była subtelnym dodatkiem i uzupenieniem a nie dominantą, żeby stała się pretekstem do opowiedzenia szerszej historii w kontkescie społecznym.

Rafał Milach, fotograf dokumentalista, absolwent ASP w Katowicach oraz ITF w Opawie. Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach rosyjskojęzycznych i Europie Środkowo-Wschodniej. Efektem tej pracy są eseje Szare (2002), Wunderland (2006), Czarne Morze Betonu (2009) czy 7 Pokoi (2011). Fotografie Rafała były wystawiane m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej MoCA Shanghai oraz są częścią stałej kolekcji Kiyosato Museum of Photographic Art w Japonii. Były również prezentowane na takich festiwalach jak Photoespana, Look3 czy Rencontres Photographiques we francuskim Arles. W 2007 roku Rafał został stypendystą fundacji World Press Photo biorąc udział w prestiżowych warsztatch Joop Swat Masterclass w Amsterdamie. Przez kolejne trzy lata otrzymał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europejskiej Fundacji Kultury i Funduszu Wyszechradzkiego. Fotografie Rafała były nagradzane na World Press Photo, Pictures of the Year International, Photography Book Now oraz na New York Photo Festival Awards. Rafał jest współzałożycielem kolektywu Sputnik Photos, z którym od ponad 5 lat dokumentuje zmiany zachodzące w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 3 lat prowadzi pracownię dokumentu na Akademii Fotografii w Warszawie. Jest również kuratorem książek Rough cut (wyd. Instytut Kultury Wizualnej 2011), 25/25 i Don’t mess with Texas w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011.

1.6. Warsztaty tworzenia filmu mody Fashion Video
Prowadzący: W P Onak

Warsztaty Video są skierowane do osób zainteresowanych filmem mody, chcących przełamywać własne bariery kreatywności, którzy poprzez intensywne 3 dni pracy chcą odnaleźć lub rozwinąć swoją kreatywność. Końcowym etapem zajęć będzie stworzenie video collage przez każdego z uczestników pod przewodnictwem WP Onaka. Jednak przez cale 3 dni warsztatowicze będą poddani dużej ilości innych zadań i małych projektów mających na celu zwiększenie otwartości i kreatywności na otaczającą rzeczywistość.

Finałowa gala AFF 2011 - fot. Roman Lipigorski

Finałowa gala AFF 2011 - fot. Roman Lipigorski

W P Onak jest reżyserem filmów modowych. Lubi przełamywać nie tylko stereotypy komunikacji mody, ale również siebie. Z pasji fotograf (publikowany m. in. przez Reuters, Glass Magazine, The Observer, Scotsman, Harpers Bazar, Hello, Die Zeit). Zajmuje się szeroko pojęta komunikacją wizualną mody (innowacyjnymi formami komunikacji w sferze mody). Ukończył Central St. Martins College of Art and Design w Londynie. Swoją drogę z filmem mody zaczynał od pracy z Nickiem Knightem, a następnie z Six Creative. Współpracował przy wielu projektach komunikacji wizualnej, między innymi dla takich marek, jak: Alexander McQueen, Swarovski czy Warehouse.

Autorskie projekty pokazywał podczas Tygodni Mody w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku, jak również na wystawach w Sommerset House (wraz z ShowStudio), Soho w Nowym Jorku wraz z dyrektor artystyczną brytyjskiego Vogue Jeimi Perlem, a także w wielu innych miejscach i galeriach.

Dodaj komentarz