• 2011-11-23

Izabella Gustowska Cichym ścigałam ją lotem II

Od 18 listopada 2011 roku do 27 stycznia 2012 roku | Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu

Instalacje Izabelli Gustowskiej tworzące wystawę Cichym ścigałam ją lotem II to wyrafinowane kompozycje medialne zawarte w sześciu kolistych ekranach. Łącząc wideo i fotografię oraz mieszając tajemnicze zapisy wideo z kadrami wyłuskanymi z filmowych narracji, autorka zachęca widzów do odbycia niepokojącej podróży, domyślania się emocjonalnych, czy wręcz kryminalnych intryg ukrytych pod pozornie zwyczajnymi scenami.

Plakat wystawy- Izabella Gustowska: Cichym ścigałam ją lotem II (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy- Izabella Gustowska: Cichym ścigałam ją lotem II (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrażenia i sensy ekspozycji budują dodatkowo wszechotaczający, zmiksowany dźwięk trzepotu skrzydeł motyla, wędrujące czerwone punkty świetlne oraz wibrujące między obrazami promienie. Wystawa tytułem nawiązuje do sławnej powieści kryminalnej, napisanej w latach 60. przez polskiego pisarza Joego Alexa (Maciej Słomczyński) Cichym ścigała go lotem.

W trakcie trwania wystawy, w środę 23.11.2011 o godzinie 18.00 odbędzie się  spotkanie z Izabellą Gustowską oraz autorska prezentacja wideo 3xR.

Cichym ścigałam ją lotem to amalgamat telewizualnej wyobraźni, hipnotyzujący stop fragmentów wideo-pamiętnika z podróży artystki po Stanach Zjednoczonych, zakamuflowanych odniesień do fascynującej ją twórczości Edwarda Hoppera, Alfreda Hitchcocka (i innych) oraz nakładających się w różnych planach obrazów samej siebie. Wszystkie te elementy przenikają się, wchodząc we wzajemnie interakcje, możliwe do zaistnienia wyłącznie w krajobrazie mediów cyfrowych.

Wystawa Gustowskiej nie poszukuje nawiązania do efektu motyla [butterfly effect], ale raczej buduje własną metaforę – efekt ćmy. Niepokoi, a niepokój ten rozpościera się na wszystko, co zjawia się w polu widzenia: tył głowy kroczącej postaci, poorane zbocze klifu, anonimowy tłum na moście… - Monika Kędziora

Izabella Gustowska - urodzona w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. W 1972 r. uzyskała dyplom poznańskiej PWSSP (dziś Uniwersytet Artystyczny). Od roku 1991 posiada tytuł profesora zwyczajnego. Uczy na macierzystej uczelni, prowadząc Pracownię Działań Performatywnych i Multimedialnych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na kierunku Grafika.

Realizuje prace w obszarze różnych mediów. Uważana za jedną z najciekawszych polskich artystek posługujących się techniką wideo, zajmuje się także fotografią, grafiką, malarstwem, performansem i instalacjami. W latach 70. należała do poznańskiej grupy Od Nowa. Od 1979 r. prowadziła w Poznaniu Galerię ON – do 1983 r. wraz z Krystyną Piotrowską, a następnie do roku 1992 współpracując z Andrzejem Pepłońskim i Sławkiem Sobczakiem.

Izabella Gustowska: Cichym ścigałam ją lotem II (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabella Gustowska: Cichym ścigałam ją lotem II (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jej prace znajdują się między innymi w kolekcjach Contemporary Graphics Collection w Edmonton, Graphische Sammlung Albertina – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig w Wiedniu, Victoria and Albert Museum w Londynie, The Lilja Graphic Art Collection w Szwecji, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie czy CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu.

Prace Izabelli Gustowskiej prezentowane były podczas tak prestiżowych wydarzeń, jak Biennale Sztuki w Wenecji i – dwukrotnie -  Biennale w São Paulo.  Pracuje cyklami, kolejno: 1979–1990 – Względne cechy podobieństwa / 1990–1994 – Sny / 1994–1997 – Płynąc / 1996–2001 – Śpiewające pokoje / 1999–2001 – Namiętności i inne przypadki / 2001–2007 – Life is a Story / 2008 – SHE–Media Story / 2008–2011 – Struny Czasu.

Jako kuratorka przygotowała wiele wystaw i wydarzeń artystycznych.

Izabella Gustowska: Cichym ścigałam ją lotem II (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabella Gustowska: Cichym ścigałam ją lotem II (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawy indywidualne /wybór/

2011 – Cichym ścigałam ją lotem – Galeria Piekary – Poznań
2009 – Holiday Souvenir – Bałtycka Galeria Sztuki – Ustka
2008 – SHE–Media Story – Festiwal Malta – Stara Rzeźnia – Poznań
2007 – Life is a Story – Muzeum Narodowe – Poznań
2001 – Namiętności i inne przypadki – Centrum Sztuki Współczesnej – Warszawa
2001 – Śpiewające pokoje – Muzeum Okręgowe – Bydgoszcz

Wystawy zbiorowe /wybór/

2011 – Kolekcja Sztuki Współczesnej – Muzeum Narodowe – Wrocław
2010 – Ars Homo Erotica – Muzeum Narodowe – Warszawa
2009 – Gender Check – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig – Wiedeń
2009 – Ukryta Dekada. Polska Sztuka Wideo 1985–1995 – Bunkier Sztuki – Kraków
2008 – Voyage Sentimental / Mediations Biennale – Centrum Kultury Zamek – Poznań
2005 – Two Asia Two Europe – Doulon Museum of Modern Art – Szanghaj

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wystawą.

Cichym ścigałam ją lotem II
Izabella Gutowska
18 listopada 2011 r. – 27 stycznia 2012r.
Centrum Sztuki WRO
ul. Widok 7
Wrocław

Dodaj komentarz