• 2011-11-21

COMING OuT 2011

Od 25 listopada do 4 grudnia 2011 roku | Sinfonia Varsovia Centrum w Warszawie

COMING OuT – wystawa najlepszych dyplomów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – jest cenną inicjatywą podjętą przez władze tej uczelni. Stwarza ona absolwentom szansę na lepszy start w samodzielnym funkcjonowaniu na polu sztuki. W tym roku już po raz trzeci miłośnicy sztuki współczesnej, w tym również krytycy, kuratorzy i galerzyści, będą mogli zapoznać się z pracami  absolwentów ASP wyłonionymi na tę wystawę przez Rady Wydziałów- mówi o wystawie Ewa Gorządek.

Anna Rzeźnik0 wydział rzeźby (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Rzeźnik- wydział rzeźby (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ja również, jako przedstawicielka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, miałam zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w wyborze prac do tegorocznej edycji COMING OuT, a moje opinie w znacznej mierze pokrywają się z rezultatami ostatecznej selekcji.

W czerwcu, lipcu i we wrześniu zapoznałam się ze wszystkimi pracami dyplomowymi studentów ASP w Warszawie kończących w tym roku studia. Prezentowane realizacje, czasami w formie rozbudowanych projektów multimedialnych, mają wyrównany poziom artystyczny i świadczą o dużym zaangażowaniu w ich przygotowanie, zarówno ze strony młodych twórców, jak i współpracujących z nimi pedagogów. Czasami trudno mi było zdecydować się na wskazanie tych najlepszych dyplomów, gdyż na wysoką ocenę zasługiwało więcej prac, niż mogłam wybrać. Tak było między innymi w przypadku dyplomów z Pracowni Projektowania Książki.

Moim zdaniem, w zasadzie każdy z nich zasługiwał na szczególną uwagę. Istotną rolę odgrywają aneksy, pokazujące twórczość studentów realizowaną w innych mediach niż te charakterystyczne dla macierzystej pracowni. Bardzo interesującym przykładem aneksu są dla mnie znakomite obrazy Doroty Pawiłowskiej, która dyplom robiła w Pracowni Grafiki Wydawniczej, a na płótnach zademonstrowała swój prawdziwie malarski temperament.

Ponieważ wyróżnione prace tegorocznych absolwentów warszawskiej Akademii można będzie obejrzeć na wystawie w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia oraz z uwagi na publikację katalogu z bogatym materiałem ilustracyjnym, zbyteczne wydaje się omawianie w tym miejscu poszczególnych dyplomów. Zdarzyły się jednak wśród nich takie, które zapadły mi w pamięć. Należy do nich doskonale przygotowany i zrealizowany projekt Marty Kopyt, którego głównym elementem był happening na służewieckim torze wyścigowym.

Marta Kopyt- wydział sztuki mediów i scenografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Kopyt- wydział sztuki mediów i scenografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka, nawiązując do absurdalnego klimatu działań rodem z Monty Pythona, zorganizowała akcję bicia rekordu toru w biegu na 100 m w wykonaniu sztucznego konia. Koń o imieniu Pan Nelson, wspomagany przez krzepkich pomocników, odbył pełen rytuał towarzyszący zwykłej gonitwie i ustanowił rekord z wynikiem 17,34 sekundy. Film dokumentujący cały performance, sam Pan Nelson oraz zaprojektowane przez artystkę akcesoria dżokeja to niektóre elementy tego niezwykłego wydarzenia. Oryginalny pomysł, perfekcyjne wykonanie, a przede wszystkim humor, to niepodważalne zalety tej pracy.

Zupełnie innego rodzaju przedsięwzięciem jest praca Malwiny Chabockiej, która przygotowała projekt spektaklu autorskiego inspirowanego życiem i twórczością Francisa Bacona. Z rozmachem wykreowany spektakl stytuuje się na pograniczu teatru, instalacji, baletu i musicalu. Na uwagę szczególnie zasługuje opracowanie strony plastycznej, a zwłaszcza rozbudowanej scenografii, w którą artystka w ciekawy sposób wkomponowała motywy znane z malarstwa Bacona.

Malwina Chabocka- wydział sztuki mediów i scenografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malwina Chabocka- wydział sztuki mediów i scenografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie sposób też pominąć monumentalnej instalacji rzeźbiarskiej Bartosza Sandeckiego, znakomicie wyeksponowanej w dwukondygnacyjnej, surowej przestrzeni. Wysoka na sześć metrów struktura zbudowana na planie koła z pomalowanych na czarno i ustawionych na sztorc desek połączonych smołą, tworzy zamkniętą formę, do wnętrza której można zajrzeć z górnego poziomu sali lub przez niewielką szparę w dolnej części budowli. Smolista czerń i poszarpane  zwieńczenie z niewyrównanych do jednej wysokości desek nadają obiektowi groźny, niepokojący charakter i otwierają pracę na mocne, metaforyczne interpretacje.

Ada Biedka- wydział rzeźby (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ada Biedka- wydział rzeźby (źródło: materiały prasowe organizatora)

Last but not least pozwolę sobie na przywilej napisania kilku słów o dwóch dyplomach, które nie znalazły się na wystawie COMING OuT, niemniej mój komentarz w tym miejscu byłby bez nich niekompletny. Na Wydziale Wzornictwa przedstawiony został bardzo interesujący i zarazem pożyteczny projekt zatytułowany Muzeum Warszawskiej Architektury Modernistycznej autorstwa Magdaleny Łapińskiej.

Celem tej godnej zrealizowania koncepcji jest zapoznanie mieszkańców miasta i turystów z najcenniejszymi przykładami warszawskiego modernizmu, poprzez wyodrębnienie ich z miejskiej przestrzeni za pomocą atrakcyjnie opracowanego systemu informacji wizualnej. Praca jest spójna, dobrze przygotowana merytorycznie i ciekawie zaprojektowana także na poziomie detali. Druga praca dyplomowa, o której chcę wspomnieć, to obrazy i aneks z fotografii Tycjana Knuta. Nienarzucające się, ale skupiające na sobie uwagę płótna młodego malarza, zaciekawiają wrażliwym odczytaniem języka abstrakcji.

Zuzanna Ziółkowska- wydział malarstwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuzanna Ziółkowska- wydział malarstwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przedstawionych kompozycjach kolor i forma służą wywoływaniu napięć emocjonalnych w przestrzeni malarskiej, co w konsekwencji buduje intymną relację między obrazem, a osobą oglądającą go. Prace Knuta świadczą o jego malarskim instynkcie , którego pochodną jest ich autentyzm i szczerość, wartości nie do przecenienie dla konfrontującego się ze sztuką odbiorcy.

-Ewa Gorządek,  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Koncepcję pierwszej edycji pokazu w 2009 roku przygotowywałem z nadzieję, że stanie się on istotnym wydarzeniem, które na trwałe zagości w kalendarzu jesiennych imprez artystycznych Uczelni i chlubnie zapisze się w życiu kulturalnym nie tylko Warszawy, ale i całego kraju. Tak też się stało, potwierdzeniem tego jest ogromne zainteresowanie instytucji kulturotwórczych, liczba zwiedzających wystawę oraz towarzyszący jej rozgłos w mediach. Pokaz spełnia przede wszystkim rolę promocyjną i daje szansę młodym artystom na otwarcie wspaniałych karier zawodowych, czego z całego serca wszystkim życzę. -podsumował prof. Paweł Nowak

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wystawą.

COMING OuT – najlepsze dyplomy ASP w Warszawie
25 listopada- 4 grudnia 2011 r.
Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272
Warszawa

1 komentarz do artykułu “COMING OuT 2011”

  1. rafal

    nie wiem czy tylko poszukujac inspiracji samotny student zaspokoi
    estetyczny glod wiedzy.dziekuje i pozdrawiam.
    spragniony explorer

Dodaj komentarz