• 2011-11-07

9. Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Od 8 do 13 listopada 2011 roku | Kinoteka / Świt, Warszawa

Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej jest pierwszym żydowskim Festiwalem Filmowym w Polsce, pierwszym jaki kiedykolwiek istniał w tej części Europy. Twórcy Festiwalu mają świadomość odpowiedzialności dziedzictwa, które reprezentują i które pragną kultywować oraz prezentować poprzez sztukę filmową.

Plakat 9. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora).

Plakat 9. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora).

Festiwal powstał w roku 2003 i jest festiwalem profilowanym, to znaczy pokazywane są tylko i wyłącznie filmy, które zawierają elementy tematyki żydowskiej. To przede wszystkim dobre filmy i takie, które nie były prezentowane na żadnym Festiwalu żydowskim w Polsce.

Od roku 2003 polskiej publiczności zostało pokazanych ponad 510 produkcji z 28 krajów świata. Wśród filmów Festiwalu znalazło się kilkadziesiąt nominowanych do Oscara, kilkunastu laureatów Oscarów, canneńskich Palm, kilku laureatów nagród Emmy, jeden film nagrodzony w Karlovych Varach, kilkanaście filmów z nagrodami Izraelskiej Akademii Filmowej, jeden z nagrodami Szwedzkiej Akademii Filmowej.

Film West Bank Story, który otrzymał u nas 1. Nagrodę Kamerę Dawida, 3 miesiące później dostał Oscara w tej samej kategorii, a dwa inne filmy prezentowane na naszym Festiwalu: polski Katyń i izraelski Beaufort otrzymały później nominacje do Oscara.

Niektórzy laureaci naszych Kamer Dawida to: Paul Mazursky i Honorowa Kamera Dawida 2010 wręczona w jego biurze w Beverly Hills, Inglourious Basterds Tarantino: został nagrodzony Nagrodą Specjalną Kamera Dawida`09 wręczoną w Universal Studio, USA, Janusz Kamiński i Kamera Dawida`06 za zdjęcia do Monachium w reż. S. Spielberga, Agnes Varda inni.

9. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej dedykowany jest Agnieszce Holland, wybitnej polskiej reżyser filmowej i teatralnej, także scenarzystce filmowej. Honorowa Nagroda Kamera Dawida 2011 została przyznana Pani Agnieszce Holland, za Wybitną i Bezkompromisową Twórczość Filmową Poruszającą Najtrudniejsze Tematy.
W tym roku na Festiwalu pokazane zostaną dwa filmy tegorocznej laureatki, nominowane do Oscara: Europa, Europa (1990) oraz Gorzkie Żniwa (1985)

W tegorocznej edycji konkursowej wezmą udział filmy:

Dawid/David
Reżyseria: Joel Fendelman/USA/2011/80min/długa fabuła
Dawid jest synem islamskiego duchownego z Brooklynu. Przypadkiem zaprzyjaznia się z żydowskim ortodoksyjnym chłopcem. Brak ujawnienia swojej tożsamości prowadzi do zabawnych, ale i dramatycznych konsekwencji.

Przemytnicy/Holy Rolers
Reżyseria: Kevin Tyler Asch/USA/2010/89min/długa fabuła
Oparta na faktach sensacyjna historia przemytników narkotyków wywodzących się z ortodoksyjnych Żydów z Brooklynu. W roli głównej Jesse Eisenberg (The Social Network).

Mahler na kozetce/Mahler on the couch
Reżyseria: Percy Adlon i Felix Adlon/Niemcy/Austria/2010/97min/długa fabuła
Burzliwy związek Gustawa Mahlera i jego żony Almy opowiedziany przez twórcę filmu Bagdad Café. W tle muzyki Mahlera jego rozmowy z Freudem i Klimtem oraz środowiskiem bohemy niezapomnianego Wiednia tamtej epoki.

Na zdjęciu: Ari Sandel, zdobywca Kamery Dawida 2006 i Oscara 2007 za film "West Bank Story" (źródło: materiały prasowe organizatora).

Na zdjęciu: Ari Sandel, zdobywca Kamery Dawida 2006 i Oscara 2007 za film "West Bank Story" (źródło: materiały prasowe organizatora).

Naomi
Rezyseria: Eitan Tzur/Izrael/Francja/2010/102min/długa fabuła
58 letni profesor astrofizyki jest obsesyjnie zakochany w swojej młodej żonie – Naomi. Kiedy odkrywa, że Naomi ma romans, jego umysł opanowuje zazdrość. Powodowany żądzą zemsty prowadzi do serii nieoczekiwanych i dramatycznych zdarzeń.

Klucz Sary/ Sarah’s Key
Reżyseria: Gilles Paquet-Brenner/Francja/2010/111min/długa fabuła
Przeszywająca historia 10-letniej Sary z Paryża 1942 roku, odkrywana przez francuską dziennikarkę w roku 2009. Najmroczniejsze karty francuskiej historii i ludzkiej psychiki.

Misja Kadrowego/ The Human Resources Manager
Reżyseria: Eran Riklis/Izrael/2010/103min/długa fabuła
Tragikomedia o zblazowanym 40-latku, który pracuje jako kadrowy w piekarni w Jerozolimie. Po tragicznym wydarzeniu zmuszony zostaje do walki o reputację firmy, którą oskarżono o niehumanitarne traktowanie gastarbeiterów. Związany z tym wyjazd do Rumunii zmienia jego życie…

Po ciszy/After the silence
Reżyeria: Stephani Burger, Jule Ott, Manal Abdallah/Niemcy/2010/82min/długi dokument
Poruszający i pełen nadziei dokument. Wdowa po izraelskim aktywiście pro palestyńskim, który został zabity w zamachu samobójczym, spotyka się z rodziną palestyńskiego zamachowca – zabójcy jej męża.

Państwo na zapleczu/A State behind the scenes
Reżyseria: Avi Weissblei/Izrael/2010/50min/długi dokument
Intrygujące kulisy ogłoszenia niepodległości Państwa Izrael w 1948 r. w relacji ostatnich żyjących świadków, uczestników i organizatorów.

Koniec Eichmanna: Miłość, zdrada, śmierć/Eichmann’s end: love, betrayal, death
Reżyseria: Raymond Ley/Niemcy/Izrael/2010/90min/długi dokument
Historia autentycznych wydarzeń prowadzących do pojmania w Argentynie Adolfa Eichmanna przez agentów Mossadu, opowiedziana przez nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię romansu syna Eichmanna z córką ocalałego z Holocaustu.

Przerwane strumienie/Interrupted Streams
Reżyseria: Alexandre Goetschmann, Guy Davidi/Izrael/Szwajcaria/2010/73min/długi dokument
Mieszkańcy palestyńskiej wsi próbują rozwiązać swój największy problem, który może odmienić ich życie – brak wody kontrolowanej przez Izrael. Zmagania z zatrzymanym strumieniem wody dyktują im wyjątkowy rytm dnia i nocy…

Strony: 1 2

Dodaj komentarz