• 2011-11-15

XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2011

Od 26 listopada do 3 grudnia 2011 roku | Bydgoszcz

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjeć filmowych. Plus Camerimage znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy.

Plus Camerimage 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plus Camerimage 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. Plus Camerimage jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

Jak co roku w skład oficjalnego programu konkursów Festiwalu wejdą: Konkurs Główny (filmy fabularne) o nagrodę Złotej Żaby, Konkurs Etiud Studenckich (etiudy fabularne), Konkurs Filmów Polskich pod patronatem operatora sieci Plus (filmy fabularne), Konkurs Filmów Dokumentalnych pod patronatem Discovery Networks Central Europe, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Debiutów Filmowych, Konkurs Debiutów Reżyserskich, Konkurs Debiutów Operatorskich.

O nagrodę Złotej Żaby w Konkursie Głównym ubiegać się będą: Drzewo życia Terrence’a Malick’a, Młyn i krzyż Lecha Majewskiego, Człowiek z Hawru Akiego Kaurismäki, Wichrowe wzgórza Andrei Arnold, Róża Wojtka Smarzowskiego oraz Rozstanie Asghara Farhadiego.

Młyn i krzyż, reż. Lech Majewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Młyn i krzyż, reż. Lech Majewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzyma w tym roku John Seale, australijski operator, laureat Oscara, który przez trzy dekady kariery wypracował sobie unikalny, rozpoznawany przez wszystkich miłośników kina autorski styl. Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym wręczona zostanie legendarnemu Albertowi Mayslesowi, dokumentaliście, pionierowi kina bezpośredniego, który został uznany przez Eastman Kodak za jednego ze 100 najlepszych autorów zdjęć filmowych na świecie. Z kolei Nagroda za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną zostanie wręczona Andrzejowi Wajdzie, jednemu z najbardziej zasłużonych twórców w historii polskiej kinematografii. Wielbiciele filmowych dzieł mistrza będą mieli niezwykłą możliwość zapoznać się również z jego twórczością rysunkową dostępną na wystawie, która zostanie otwarta drugiego dnia festiwalu w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Dodatkowo w trakcie festiwalu 10. rocznicę swojego powstania będzie obchodziła założona przez Andrzeja Wajdę oraz Wojciecha Marczewskiego szkoła filmowa, która w tak krótkim czasie wyrobiła sobie renomę znamienitej placówki kształcącej młodych twórców.

John Seale (źródło: materiały prasowe organizatora)

John Seale (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrodę dla Duetu Reżyser – Autor Zdjęć otrzymają twórcy, którzy od lat zadziwiają widzów na całym świecie artystyczną jakością swoich stylowych filmów. Todd Haynes oraz Edward Lachman to duet, który nie poddaje się filmowym modom i technologicznym nowinkom, zawsze przedkładając nade wszystko własną artystyczną wizję. Dzięki temu ich praca nosi tak charakterystyczny rys twórczy, który wywołuje poczucie obcowania z wielkim kinem. Nagrodę dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną otrzyma Jack Fisk, wieloletni współpracownik Terrence’a Malicka i Davida Lyncha, obecnie rozwijający swoją artystyczną przygodę z kinem Paula Thomasa Andersona. Praca Jacka Fiska określana jest jedyną w swoim rodzaju, a zbudowane przez niego plany zdjęciowe żyją własnym życiem, wywierając wielkie wrażenie na kolejnych pokoleniach fascynatów kina. Andy Morahan otrzyma natomiast Nagrodę za Niezwykłe Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów. Amerykański reżyser ma na swoim koncie między innymi teledyski dla takich zespołów Aerosmith, Van Halen, Tears for Fears, Simply Red, AC/DC czy Wham! Pracował z artystami światowej sławy: Michaelem Jacksonem, Tiną Turner, Bryanem Adamsem, George’em Michaelem, Billym Joelem, Jonem Bon Jovim, Kim Wilde, Eltonem Johnem i Paulem McCartneyem.

Todd Haynes i Ed Lachman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Todd Haynes i Ed Lachman (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Jury licznych festiwalowych konkursów zasiądą znane osobistości świata kina. Joel Schumacher, reżyser Upadku, Klienta, Czasu zabijania i Telefonu, będzie przewodniczył pracom Jury Konkursu Filmów Polskich. Na czele Jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych stanie Haskell Wexler, legendarny operator filmowy, laureat dwóch Oscarów i Złotej Żaby Plus Camerimage za Całokształt Twórczości, który zadziwia świat swoją twórczością od ponad pięciu dekad. Natomiast Jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych przewodniczyć będzie Jay Rosenblatt, niegdyś terapeuta, obecnie, po ponad trzech dekadach kariery, jeden z najbardziej prominentnych dokumentalistów amerykańskiej branży filmowej. Poza tym na festiwalu odbędzie się także retrospektywa filmów Hala Hartleya, jednego z największych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Jego obrazy skrzą się od inteligentnych dialogów, ciętych ripost i umiłowania subtelnego dowcipu. Na festiwalu odbędzie się także przegląd nowego kina niemieckiego oraz przegląd filmów litewskiego mistrza Šarūnasa Bartasa.

Hal Hartley (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hal Hartley (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie wolno także zapominać o samych operatorach filmowych, artystach często niezauważanych przez popkulturę, którzy od lat licznie przybywają na Plus Camerimage, stając się prawdziwymi gwiazdami festiwalu. Wtórować im w tym także będą znamienici scenografowie, montażyści, aktorzy, reżyserzy, dokumentaliści, producenci, dźwiękowcy oraz przedstawiciele różnych form działalności filmowej, dla których Plus Camerimage stanie się po raz kolejny przez listopadowo-grudniowy tydzień drugim domem; gdzie mogą wymieniać się myślami i uwagami oraz inspirować pasją młodych twórców. Warto również podkreślić, iż Plus Camerimage to nie tylko kino gotowe – to również możliwość nauczenia się korzystania z narzędzi, których zawodowcy na całym świecie używają w kreacji celuloidowych bądź cyfrowych rzeczywistości. Przy odpowiedniej dozie pracy, szczęścia i wyobraźni każdy może stać się kolejnym Johnem Seale’em, Jackiem Fiskiem, Albertem Mayslesem bądź Toddem Haynesem. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych, młodych i starych, studentów i pracowników zawodów wszelakich, amatorów i zawodowców, na serię seminariów oraz warsztatów, które odbędą się w ramach Plus Camerimage.

XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2011
26 listopada – 3 grudnia 2011 r.
Bydgoszcz

Dodaj komentarz