Miłosz komiksowy

Od 1 do 29 grudnia 2011 roku | Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Przez cały grudzień w galerii Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej można oglądać najciekawsze komiksowe ujęcia sylwetki polskiego noblisty – Czesława Miłosza. 16 prac jest efektem ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki. Najlepsza, autorstwa Romana Gajewskiego, znajdzie się na okładce grudniowego miesięcznika Odra. W Galerii DCIK będzie można zobaczyć także inne rysunkowe interpretacje dzieł i biografii autora Zniewolonego umysłu.

Roman Gajewski (źródło: materiał prasowy organizatora)

Roman Gajewski (źródło: materiał prasowy organizatora)

Prezentowane prace są bardzo różnorodne – mówi Adam Piwek, koordynator projektu. – Część prac w dotyczy poszczególne etapy z życia noblisty, inne nawiązują do jego twórczości. Wykonane są różnymi technikami, czasami bardzo luźno związanymi z komiksem. Termin wystawy nie jest przypadkowy. Początek grudnia to we Wrocławiu okres szczególnie związany z książkami. W dniu wernisażu rozpoczynają się Wrocławskie Promocje Drobnych Książek. Ich uczestników, wśród których są także osoby spoza regionu, pragniemy zainteresować interdyscyplinarnymi efektami naszego projektu.

Wyjątkowe będą także okładki grudniowego miesięcznika Odra. Na tytułowej widnieć będzie praca Romana Gajewskiego, który zwyciężył w komiksowych zmaganiach. Na tylnej znajdzie się z kolei jedna z trzech nagród II stopnia autorstwa Alana Weisa oraz Aleksandry Błędowskiej.

Konkurs i wystawa są częścią projektu Miłosz poetycki i komiksowy: Odra pełna Miłosza finansowanego ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program MIŁOSZ 2011 Promesa.

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu istnieje już prawie 40 lat. Obecnie jest instytucją Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Jego działalność zaowocowała powołaniem do życia wielu znaczących imprez kulturalnych, istniejących po dziś dzień, by wspomnieć choćby, skupiające wielką publiczność: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans czy Festiwal Piosenki Aktorskiej. Każdego niemal dnia w mieście czy regionie odbywa się koncert, wernisaż, wykład, spotkanie bądź inne wydarzenie kulturalne zainicjowane, zorganizowane lub dofinansowane przez OKiS, którego zasięg działalności obejmuje przede wszystkim Wrocław i Dolny Śląsk. Festiwal Maj z muzyką dawną, Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju czy widowisko operowe w Pstrążnej k. Kudowy-Zdroju – to tylko wybrane propozycje adresowane do miłośników różnych gatunków muzycznych, których łączy wrażliwy odbiór sztuki.

Część imprez wykracza daleko poza granice województwa i państwa, wśród nich wydarzenia integrujące twórców z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz wystawy prac artystów plastyków, organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego. Nie sposób przecenić pomysłów OKiS związanych z upowszechnianiem książki i czytelnictwa. Okazję do spotkań z pisarzami stanowią również Czwartki Literackie, tradycją sięgające wielu, wielu lat wstecz, promocje nowości księgarskich – w ramach Dolnośląskiego Salonu Wydawniczego czy zmagania i prezentacje młodych poetów, odbywające się podczas Wrocławskich Studiów Literackich.

Szulc-Babczyński (źródło: materiał prasowy organizatora)

Szulc-Babczyński (źródło: materiał prasowy organizatora)

Siedzibą OKiS jest zespół zabytkowych kamieniczek w samym sercu Wrocławia. Od początku istnienia instytucji jej działalność koncentruje się niezmiennie na podnoszeniu jakości życia kulturalnego w mieście i regionie. Celem projektu jest popularyzacja sylwetki Czesława Miłosza. Realizowane zadania nie są traktowane w sposób sztampowy i sztandarowy.

Miłosz Komiksowy. To konkurs dla twórców komiksów, którego głównym zadaniem jest zebranie komiksowych fragmentów z życia Czesława Miłosza. Nie chcemy jednak tworzyć komiksu lecz zaprosić artystów do stworzenia swoistych kadrów z życia noblisty ujętych kreską i dymkiem. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje i techniki. Z prac nadesłanych przez plastyków we jesienią jury wybierze najlepsze, które znajdą się na wystawie. Z kolei najlepsza z najlepszych prac zostanie wydrukowana na grudniowej okładce miesięcznika Odra.

Wystawa Milosz komiksowy (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa Milosz komiksowy (źródło: materiał prasowy organizatora)

Przewidziano także wyróżnienia. Dzięki rokowi Miłosza na wystawie powstanie zatem swoista subiektywna biografia komiksowa, dająca szansę do debiutu młodych twórców ale także będąca okazją do zainteresowania się tą coraz bardziej popularną formą sztuk plastycznych, łączącą się w tym przypadku z literaturą i biografią jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych twórców literackich w Polsce.

Wystawa w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej: grudzień 2011
Okładka grudniowego numeru Odry ze zwycięską pracą

Dyrektor: Piotr Borkowski

Wystawa potrwa do 29 grudnia.
Rynek-Ratusz 24
Wrocław

Dodaj komentarz