IX edycja Warszawskich Targów Sztuki

Od 2 do 4 grudnia 2011 roku | Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie

Warszawskie Targi Sztuki to odbywające się corocznie wydarzenie, na którym swe kolekcje prezentować mogą wystawcy z całej Polski, a obecnie także i ze świata. Art Paris, Viennafair, Art Basel, Art Brussels, Europ’Art’Genève, Art Amsterdam, Berlin Art Fair – to najsłynniejsze targi sztuki, które odbywają się w największych europejskich miastach, promując je w świecie. W 2003 roku do tego zaszczytnego grona dołączyła także Warszawa jako reprezentantka Europy Środkowo-Wschodniej.

Stanisław Młodożeniec , Wieczór (źródło: materiał prasowy organizatora)

Stanisław Młodożeniec , Wieczór (źródło: materiał prasowy organizatora)

W 2011 r. 9 edycja Warszawskich Targów Sztuki odbywać się będzie w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Weźmie w niej udział ok. 70 wystawców z całej Polski i z zagranicy. Miłośnicy sztuki będą mogli podziwiać oraz nabyć dzieła z okresu od XVIII do XXI wieku z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby, jak i perełki rzemiosła artystycznego, czyli unikatową biżuterię.

Warszawskie Targi Sztuki, organizowane przez firmę Rempex Sp. z o. o., będą okazją do spotkań, wymiany doświadczeń i informacji, a przede wszystkim do zapoznania się z najnowszą ofertą galerii, antykwariatów i domów aukcyjnych z całego kraju i nie tylko. Impreza skierowana jest do kolekcjonerów, marszandów, zarządzających instytucjami kultury, muzealników i miłośników sztuki. Wagę organizowanych Targów Sztuki w Warszawie potwierdza rosnąca z roku na rok liczba gości – także z zagranicy.

Na Warszawskich Targach Sztuki będzie można zobaczyć ofertę m.in.: galerii sztuki Artemis z Krakowa, Galerii Czas z Katowic, poznańskiego Artykwariatu, Galerii Piekary i Galerii Ego, Wydawnictwa Bosz z Leska, Galerii Olimpus z Łodzi, wrocławskiej Galerii M Marii Dziedziniewicz i Galerii Platon. Są także nietypowi wystawcy jak Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który będzie promował konkurs na Pamiątkę regionu Warmii i Mazur.

Obserwując ofertę wystawców oceniam, że w ciągu 9 lat polski rynek dzieł sztuki i innych zabytkowych artystycznych przedmiotów bardzo się zmienił. Zauważyliśmy rosnące zainteresowanie kolekcjonerstwem. Klienci są bardziej wyedukowani, a ich kolekcje bardziej wyrafinowane w doborze przedmiotów i stylów historycznych. Sądzę, że w najbliższych latach profesjonalizacja polskiego rynku dzieł sztuki będzie postępować, a na rynku pojawią się nowi kolekcjonerzy, ludzie młodzi, którzy w dużym stopniu skoncentrują się na sztuce współczesnej i właśnie w obrębie tej sztuki należy spodziewać się coraz większego zainteresowania.

Rempex, organizując od dziewięciu lat Warszawskie Targi Sztuki stara się integrować środowisko galerii i domów aukcyjnych, aby poprzez wspólne działanie promować kolekcjonerstwo. Sztuki plastyczne nie mają łatwej drogi w dotarciu do mediów i nasze wspólne działanie ma na celu przełamywanie tego stanu. Cieszy nas, że z roku na rok targi odwiedza coraz więcej osób, również takich, które przychodzą w poszukiwaniu prac konkretnych artystów i określonych przedmiotów – mówi Piotr Lengiewicz, właściciel i Prezes Zarządu spółki Rempex.

Warszawskie Targi Sztuki na tle imprez europejskich:

Poprzez Warszawskie Targi Sztuki – Warszawa – reprezentując Europę Środkowo-Wschodnią, w 2003 roku dołączyła do zaszczytnego grona organizatorów najsłynniejszych targów sztuki odbywających się w największych miastach europejskich: są to m. in. Art Paris, Viennafair, Art Basel, Art Brussels, Europ’Art’Genève, Art Amsterdam, Berlin Art Fair.

Opinie wystawców o Warszawskich Targach Sztuki:

Warszawskie Targi Sztuki, jako jedyne tego rodzaju w Polsce, dają możliwość poznania oferty sztuki i antyków szerokiemu gronu klientów z całego kraju. Ponadto są okazją do spotkania i wymiany doświadczeń z innymi antykwariuszami oraz kolekcjonerami sztuki dawnej. Pozostawiają uczucie niedosytu w porównaniu z najlepszymi targami w Maastricht czy florenckim Biennale Antyków. Wydają się jednak niezbędne dla funkcjonowania polskiego rynku sztuki, będącego wciąż w początkowej fazie rozwoju.
Małgorzata i Stanisław Bogaccy, właściciele galerii Artykwariat w Poznaniu.

Wojciech Fangor, B 65 (źródło: materiał prasowy organizatora)
Wojciech Fangor, B 65 (źródło: materiał prasowy organizatora)

Od drugiej edycji Targów jesteśmy rokrocznie. To jedyna tego typu ogólnopolska impreza, która jest okazją do zaprezentowania aktualnej oferty galerii, pozyskania nowych klientów, osobistego spotkania z tymi, którzy kupują przez Internet oraz bardzo sympatycznych kontaktów z innymi wystawcami. Wiele transakcji odbywa się pomiędzy uczestnikami Targów.
Janina Górka-Czarnecka, właścicielka Galerii Artemis, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Vice Prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich

Uczestniczyliśmy we wszystkich edycjach Warszawskich Targów Sztuki. Przede wszystkim – aktualnie są to jedyne targi sztuki w Polsce, poza tym stwarzają okazję do zaprezentowania prac wybranych artystów ze Śląska zarówno młodych jak i śląskiej awangardy lat 50. i 60.
Edward Szczepańczyk – właściciel Galerii Czas w Katowicach, dawniej w Będzinie

Henryk Berlewi, Martwa natura z wiśniami (źródło: materiał prasowy organizatora)

Henryk Berlewi, Martwa natura z wiśniami (źródło: materiał prasowy organizatora)

Rodzimy rynek sztuki zmienia się bardzo powoli, ale za to z wszelkimi innowacjami radzi sobie coraz odważniej. Klienci rozszerzają swoje zainteresowania także na fotografię, video, instalacje. Spora grupa nabywców, niezależnie od wieku, traktuje zakupy w galerii także jako dobrą inwestycję finansową i zabezpieczenie na przyszłość.
Maria Taszycka, Galeria Ego

Organizatorzy zapraszają w dniach 3 grudnia (sobota) od godz. 11.00 do 19.00 i 4 grudnia (niedziela) od godz. 11.00 do 17.00.

O.pl Polski Portal Kultury objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Warszawskie Targi Sztuki
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz