• 2012-01-12

Street Art na wsi

Od 13 stycznia 2012 do 19 lutego 2012 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Czy mieszkańcom wsi sztuka jest do czegoś potrzebna? Może nie wpływa bezpośrednio na ich życie w wymiarze praktycznym, ale może wpływać na ich marzenia i świat wartości. Z takiego założenia wyszedł Daniel Rycharski, autor działań artystycznych w przestrzeni wiejskiej. Zainspirowany niezwykłymi opowieściami miejscowych o tajemniczych zwierzętach, rozpoczął w 2009 roku projekt, który kontynuuje do dziś w ramach doktoratu na krakowskiej ASP w pracowni prof. Zbigniewa Sałaja.

Fot. Daniel Rycharski (źródło: materiał prasowy Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu)

Fot. Daniel Rycharski (źródło: materiał prasowy Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu)

Hybrydalne zwierzęta namalowane na domu babci i dziadka artysty spotkały się z aprobatą mieszkańców wsi. Wkrótce powstały kolejne na domu sąsiadów, aż w końcu mieszkańcy zaczęli zapraszać Rycharskiego do kolejnych realizacji, proponowali nowe miejsca, w których chętnie widzieliby jego murale.

W ten sposób hybrydalne zwierzęta zadomowiły się w całym Kurówku, na przystankach autobusowych, stodołach, szopach, domach. Gdy już większość miejsc w Kurówku została wykorzystana, projekt spontanicznie rozszerzył się na sąsiednie wioski, a nawet z ulicy wkroczył do wnętrz. Ale wiejski street art nie ogranicza się tylko do murali. Powstała m. in. Galeria-Kapliczka, a także multimedialne Strachy na dziki i ptaki, zrealizowane we współpracy ze streetartową fundacją vlep[v]net.

Kurówko położone jest na północnym Mazowszu w okolicach Sierpca. Tam artysta mieszka i pracuje. Inspirację stanowi dla niego twórczość Grupy Działania, która od drugiej połowy lat siedemdziesiątych prowadziła akcje artystyczne we wsi Lucim, angażując tamtejszą społeczność. (tekst: Dorota Łagodzka)

Fot. Daniel Rycharski (źródło: materiał prasowy Galerii Sztuki Wozownia)

Fot. Daniel Rycharski (źródło: materiał prasowy Galerii Sztuki Wozownia)

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wystawę Daniela Rycharskiego Street art na wsi  od 13 stycznia 2012 r. do 19 lutego 2012 r. Kuratorką wystawy jest Dorota Łagodzka, a wernisaż odbędzie się 13 stycznia 2012 r. o godz. 18.00.

Daniel Rycharski – ur. 1986, twórca wiejskiego street artu, zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi, tworzy m. in. instalacje, wideo, projekty site specific; doktorant w pracowni interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni na ASP w Krakowie.

13 stycznia – 19 lutego 2012 r.
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz