Warszawa ZAchęca

Od 11 stycznia do 11 marca 2012 roku | Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Inicjatorem projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina jest warszawskie lotnisko, które do współpracy zaprosiło dwie instytucje – Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki. Cykl wystaw rozpoczyna przygotowany przez Zachętę pokaz poświęcony Warszawie w dziełach współczesnych artystów wizualnych.

Warszawa ZAchęca - wernisaż wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa ZAchęca - wernisaż wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa to największe i najszybciej rozwijające się miasto w Polsce.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki łączy warszawską historię, tradycję i współczesność. Jest najstarszą galerią w Warszawie, a także jedyną, która nieprzerwanie mieści się w tym samym budynku powstałym na początku XX wieku. Pierwotnym fundatorem gmachu było Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, którego cel wspierania sztuki współczesnej realizowany jest przez galerię Zachęta do dziś.

Wystawa Warszawa ZAchęca prezentuje dzieła z aktualnej kolekcji Zachęty, która tworzona jest systematycznie od lat 90. XX wieku i składa się przede wszystkim z prac polskich twórców współczesnych prezentowanych w Zachęcie oraz dzieł współprodukowanych przez galerię w związku z jej projektami. Pokazywana na Lotnisku Chopina prezentacja to dzieła o Warszawie i z Warszawą w tle.

Historię Warszawy dokumentują fotografie Leonarda Sempolińskiego z lat 50., na których widać budynki tworzące najstarszą część miasta oraz te wówczas budowane, dziś należące do kanonu architektonicznego stolicy. Do historii odwołuje się także sentymentalna podróż w filmie Joanny Rajkowskiej, artystki, której rodzinne korzenie osadzone są w tym mieście. Wielkoformatowe futurystyczne fotomontaże Kobasa Laksy ukazują wizje przyszłego życia i nowe funkcje współczesnych warszawskich gmachów uwiecznionych na fotografiach Nicolasa Grospierre’a. W pracach Edwarda Dwurnika oraz Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi zobaczyć można szczególny, częściowo socjologiczny portret konkretnych miejsc w Warszawie takich jak Zachęta czy budynek YMCA. W filmie Roberta Kuśmirowskiego jedna z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych warszawskich ulic – Krakowskie Przedmieście – jest tłem dla performansu, ale odgrywa też ważną rolę ruchliwej miejskiej arterii. Podobnie dzieje się w pracy Rafała Jakubowicza, dla której tłem stały się współczesne sale wystawowe Zachęty.

Warszawa ZAchęca - wernisaż wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa ZAchęca - wernisaż wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

kurator Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek
współpraca: Zofia Koźniewska, Joanna Waśko

Warszawa ZAchęca
11 stycznia – 11 marca 2012 r.
Lotnisko im. Fryderyka Chopina
Warszawa

Dodaj komentarz