• 2012-02-29

10. Festiwal Filmów Polskich Kinoteka

Od 8 do 22 marca 2012 roku | Londyn, Edynburg, Belfast

Tegoroczny program Festiwalu Filmów Polskich Kinoteka to mieszanka najlepszego polskiego kina, produkcji nowych oraz obrazów klasycznych. A zarazem propozycja wyjątkowych wydarzeń artystycznych i spektakularnych projektów muzycznych z plejadą gwiazd reżyserskich oraz aktorskich. Specjalna urodzinowa edycja festiwalu odbędzie się aż w 12 kinach w tym londyńskich Barbican Centre, Curzon Soho, Prince Charles Cinema, Riverside Studios oraz Everyman Hampstead. Pokazy będą odywały się również w salach kinowych galerii narodowej The National Gallery oraz muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern. Poza stolicą pokazy odbędą się także w edynburskim kinie Filmhouse i Queens Film Theatre (QFT) w Belfaście.

Kadr z filmu „W ciemności” Agnieszki Holland, fot. Robert Pałka / Fotos-Art (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Kadr z filmu „W ciemności” Agnieszki Holland, fot. Robert Pałka / Fotos-Art (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

10. Kinotekę otworzy przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej Sponsoring (ang. Elles), w którym główną rolę zagrała znana francuska aktorka Juliette Binoche, (Curzon Soho, 8 marca). Anne (Binoche), zamożna Paryżanka, matka dwójki dzieci, pracuje jako dziennikarka dla magazynu ELLE i zbiera materiały do artykułu o prostytucji wśród studentek. Jej dogłębne i niepokojące spotkania z dwiema niezależnymi młodymi kobietami (m.in. w jednej z ról polska aktorka Joanna Kulig) weryfikują jej najbardziej intymne przekonania dotyczące pieniędzy, rodziny i seksu. Po pokazie, reżyserka Małgorzata Szumowska weźmie udział w rozmowie z publicznością. Sponsoring wejdzie na ekrany kin na terenie Wielkiej Brytanii już 20 kwietnia.

Kolejnym punktem programu będzie przedpremierowy pokaz W ciemnosci Agnieszki Holland, obraz ten był nominowanego do nagrody Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film opowiada niesamowitą, opartą na faktach historię Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), zajmującego się czyszczeniem kanałów w okupowanej przez Niemców Polsce. Pewnego dnia, Socha natyka się w kanale na grupkę Żydów i zgadza się ich ukryć w zamian za pieniądze. To, co z początku wydaje się być prostym i cynicznym biznesem, wkrótce przeradza się w niezwykłą relację pełną troski i współczucia. Specjalna projekcja filmu odbędzie się 11 marca w Barbican Cinema we współpracy z organizacja UK Jewish Film w Wielkiej Brytanii. Gościem specjalnym będzie Robert Więckiewicz, który po pokazie spotka się z publicznością. W ciemności wejdzie do kin w Wielkiej Brytanii 16 marca.

Na program Nowego Polskiego Kina złożą się też najlepsze fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy krótkometrażowe z ostatnich 12 miesięcy. Do Londynu przyjadą wcześniej wspominany Robert Więckiewicz, który zaprezentuje widzom film Wymyk w reżyserii Grega Zglinskiego (9 marca Riverside Studios, 15 marca Filmhouse, 19 marca QFT), współczesną historię o Kainie i Ablu, która ukazuje mroczne strony relacji między braćmi: rywalizację, tchórzostwo, winę i odkupienie.

Festiwal odwiedzi także Jacek Bromski ze swoim najnowszym kryminałem Uwikłanie (10 marca, Riverside Studios), opartym na bestsellerze Zygmunta Miłoszewskiego, który również będzie obecny na pokazie. W programie nie zabraknie także nagradzanego na festiwalu w Gdyni dramatu Lęk Wysokości w reżyserii nominowanego do Oscara® Bartosza Konopki (11 marca Riverside Studios), Kreta Rafaela Lewandowskiego z Borysem Szycem oraz nagrodzonym w Gdyni Marianem Dziędzielem (11 marca Riverside Studios, 14 marca Filmhouse, 18 marca QFT), jak również hitu polskich kin – Sala samobójców Jana Komasy (13 marca Filmhouse, 15 marca Prince Charles Cinema, 17 marca QFT).

10 lat, 10 reżyserów, 10 filmów to tytuł specjalnej jubileuszowej retrospektywy tegorocznej Kinoteki. Z okazji 10. urodzin organizatorzy zaprosili dziesięciu słynnych twórców filmowych, zarówno polskich (Andrzej Wajda, Andrzej Żuławski, Jerzy Skolimowski, Mirosław Bałka i Paweł Pawlikowski), jak i brytyjskich (Ken Loach, Michale Nyman, Mike Leigh, Nicolas Roeg, oraz Bracia Quay) do wskazania swych ulubionych polskich filmów, które znaczą 10 najważniejszych punktów historii polskiego kina, ich wybór to: Popiół i diament, Paragraf zero, Nic, Odpryski, Sól ziemi czarnej, Olimpiada, Nóż w wodzie, Kanał, Krótki film o zabijaniu, oraz Sala samobójców (9-12 marca Riverside Studios, 15 marca Prince Charles Cinema).

Wspólnie z Second Run DVD festiwal Kinoteka wyda specjalną edycję zestawu DVD zawierającą odrestaurowane klasyki polskiego kina Polish Cinema Classics. Pierwszy box, składający się z Eroiki Andrzeja Munka, Niewinnych czarodziejów Andrzeja Wajdy, Pociągu Jerzego Kawalerowicza oraz Do widzenia, do jutra Janusza Morgensterna, trafi do sklepów na terenie Wielkiej Brytanii już 27 lutego. Z okazji wydania Polish Cinema Classics Kinoteka zaprasza także na specjalne pokazy Pociągu oraz Niewinnych czarodziejów w Londynie (13 i 21 marca), Belfaście (20 marca) i Edynburgu (16 marca).

Kadr z filmu „Lęk wysokości” Bartosza Konopki, fot. Mateusz Skalski (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Kadr z filmu „Lęk wysokości” Bartosza Konopki, fot. Mateusz Skalski (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Miłośnicy Krzysztofa Kieślowskiego  podczas 10. edycji festiwalu będą mogli zobaczyć wystawę Krzysztof Kieślowski Dekalog. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi jako hołd z okazji 70. rocznicy urodzin reżysera. Składa się z plakatów serii Dekalog, pochodzących z całego świata – od Argentyny, przez Japonię, aż po Polskę (Riverside Studios 1-14 marca, Barbican 6-11 marca).

Jak co roku Kinoteka zaprezentuje także wyjątkowe wydarzenia z pogranicza filmu i sztuk wizualnych. 14 marca w światowej sławy muzeum sztuki współczesnej Tate Modern odbędzie się pokaz filmów wschodzącej gwiazdy sztuk wizualnych Agnieszki Polskiej. Pokaz będzie połączony z projekcją dokumentów o Alinie Szapocznikow (m.in. Ślad, reż. Hanna Włodarczyk), której prace zostały niedawno zakupione przez tę galerię. Wydarzenie towarzyszy sezonowi polskiej kultury współczesnej The Forgetting of Proper Names w Galerii Calvert 22, który trwa do 18 marca.

Wspólnie z brytyjską galeria narodową The National Gallery zaprezentowany zostanie Młyn i krzyż (17 marca) uznanego filmowca i artysty Lecha Majewskiego. Film ten jest niezwykłą, trójwymiarową wyprawą w głąb obrazu Petera Breugla Droga na Kalwarię. Widzowie podążają za Peterem Breuguelem (granym przez Rutgera Hauera), który tworzy swe arcydzieło i śledzą losy poszczególnych bohaterów obrazu. W kolekcji The National Gallery można podziwiać inny obraz malarza – Adoracja Królów. Jednocześnie, w galerii The Wapping Project będzie można zobaczyć instalację artystyczną autorstwa reżysera pt. Lech Majewski: Bruegel Suite, opartą na filmie Młyn i krzyż (16 marca – 6 maja).

Ponadto Kinoteka wspólnie z UK Jewish Film zapraszają na dokument Torn, w reżyserii Ronit Kertsner. Film jest fascynującym porterem katolickiego księdza pochodzenia żydowskiego – Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela. Po święceniach kapłańskich Romuald Waszkinel odkrył, że urodził się w żydowskiej rodzinie w czasie wojny jako Jakub Weksler. Film śledzi jego podróż ku zrozumieniu swego skomplikowanego dziedzictwa. Rozdarta tożsamość bohatera i pytanie: czy można być katolickim księdzem i pobożnym Żydem jednocześnie – jest istotą filmu oraz jednocześnie poszukiwaniem prawdziwego znaczenia wiary i wagi naszych korzeni. Zarówno reżyser, jak i ksiądz Weksler-Waszkinel będą rozmawiać z publicznością po pokazie filmu (Everyman Hampstead 15 marca).

Koncert Krzysztofa Pendereckiego oraz Jonnego Greenwooda, fot. Marcin Oliva Soto (źródło: materiał prasowy organizatora)

Koncert Krzysztofa Pendereckiego oraz Jonnego Greenwooda, fot. Marcin Oliva Soto (źródło: materiał prasowy organizatora)

Na zakończenie festiwalu zaprezentujemy niezwykłą galę muzyczno-filmową – koncert dwóch gigantów muzyki współczesnej, legendarnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz Jonnego Greenwooda, znanego szerszej publiczności jako gitarzysta grupy Radiohead (Barbican Hall 22 marca). Zarówno muzyka Pendereckiego jak i Greenwooda pojawiła się w wielu filmach. Utwory Pendereckiego zabrzmiały zarówno w kultowych amerykańskich produkcjach takich jak Lśnienie, czy Egzorcysta, jak i w polskich filmach np. w Katyniu Andrzeja Wajdy. Album, zawierający kompozycje Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda i prezentowane podczas koncertu, ukaże się w Wielkiej Brytanii 12 marca 2012 roku nakładem Nonesuch Records.

10. Festiwal Filmów Polskich Kinoteka
8 – 22 marca 2012 r.
Londyn, Edynburg, Belfast

Dodaj komentarz