• 2012-02-21

14. Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa

Od 22 do 26 lutego 2012 roku | Bielsko-Biała

Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa to impreza już po raz trzeci z kolei uznana przez czytelników miesięcznika Jazz Forum za najlepszy polski festiwal jazzowy. Motywem przewodnim festiwalu będzie jubileusz 45-lecia jazzu w Bielsku-Białej i potrójny jubileusz wybitnego bielszczanina, pianisty, kompozytora, aranżera i dyrygenta – profesora Andrzeja Zubka, który 45 lat temu założył pierwszy bielski zespół jazzowy, 40 lat pracuje jako wykładowca akademicki i 35 lat prowadzi założony przez siebie Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach. Gwiazdą, która uświetni jubileuszową Galę 25 lutego będzie najwybitniejsza, współczesna kompozytorka i aranżer jazzowy, amerykańska dyrygent – Maria Schneider, która przygotuje na tę okoliczność premierowy program . Wystąpi ze specjalnie powołaną na tę okazję Silesian Jazz Orkiestrą, która składać się będzie z wykładowców, absolwentów i studentów Instytutu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Archie Shepp i Joachim Kuhn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archie Shepp i Joachim Kuhn (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu pięciu dni wystąpią: Maria Schneider i Silesian Jazz Orchestra, Archie Shepp & Joachim Kühn, Ambrose Akinmusire, Buika, Adam Bałdych Quintet feat. Dana Hawkins, Andrzej Zubek i Silesian Jazz Quartet, Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet, NoJazz, ZumbaLand.

22 lutego festiwal otworzy polsko-amerykański kwintet Adama Bałdycha – naszej nadziei jazzu. Ten mieszkający w Nowym Jorku utalentowany skrzypek, kompozytor, producent muzyczny jest laureatem większości najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Na Zadymce zaprezentuje materiał z najnowszej płyty Magical Theatre, która zdobywa znakomite recenzje zarówno w Ameryce jak i Europie. Gwiazdami tego wieczoru będą: prawdziwa legenda jazzu, saksofonista, pianista, wokalista, kompozytor, poeta, dramaturg, jedna z czołowych postaci free jazzu – Archie Shepp i niemiecki pianista Joachimem Kühn. Muzycy zaprezentują materiał z ubiegłorocznej płyty Wo!Man. Będzie to jej polska premiera.

23 lutego w cyklu koncertów Nadzieje jazzu wystąpi po raz pierwszy w Polsce młody, amerykański trębacz, największe jazzowe objawienie minionego roku – Ambrose Akinmusire. Jazz Journalists Association przyznał mu za 2011 rok aż dwie nagrody, w kategoriach: Odkrycie Roku i Trębacz Roku. W ogłoszonej przez brytyjski miesięcznik Jazzwise liście dwudziestu najlepszych albumów jazzowych minionego roku, album Ambrosa When the Heart Emerges Glistening znalazł się na drugim miejscu, a Los Angeles Times uznał go za Faces to Watch 2011. W drugim koncercie tego wieczoru zaprezentuje się Concha Buika. To jedna z najoryginalniejszych postaci współczesnej, hiszpańskiej sceny muzycznej, ulubiona wokalistka Pedro Almodovara. Do rozpoczęcia kariery wokalnej namówił ją sam Pat Metheny. Ta niezwykle charyzmatyczna czarnoskóra, gwiazda flamenco, jest autorką takich płyt jak : Buika, Mi niña Lola (nagrodzona jako Najlepszy Album i Najlepsza Produkcja podczas rozdania Hiszpańskich Nagród Muzycznych), Niña de fuego nominowana do latynoamerykańskich nagród Grammy. Jej muzyka oczarowuje każdą publiczność od Hiszpanii, przez Afrykę, Meksyk do USA.

24 lutego, w piątkowych okolicach jazzu zagra znany już zadymkowej publiczności francuski kwintet NoJazz. Ta niezwykle żywiołowa formacja łącząca w swojej muzyce funk, jazz i acid jazz z trip hopem, a nawet jungle, przedstawi swój najnowszy projekt ZooLand.

Tradycyjnie w ramach festiwalu odbędzie się Konkurs skierowany do młodych muzyków z Polski i zza granicy, którego nagrodą jest wydanie i promocja debiutanckiej płyty. 24 lutego finaliści zaprezentują swoje programy przed międzynarodowym jury, a laureaci otworzą 25 lutego festiwalową Galę w Teatrze Polskim.

26 lutego organizatorzy zapraszają mieszkańców Bielska-Białej na bezpłatny koncert sekstetu legendy polskiego jazzu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który zaprezentuje program Moi pierwsi mistrzowie: Komeda, Trzaskowski, Kurylewicz. W schronisku na Szyndzielni odbędzie się koncert finałowy gruzińskiej grupy – ZumbaLand, prowadzonej przez Zazę Korinteli, muzyka, multiinstrumentalistę, folklorystę. ZumbaLanbd to grupa łącząca wiele muzycznych gatunków, głównie tradycyjnej muzyki gruzińskiej, rocka, reggae i jazzu.

Logo Bielskiej Zadymki Jazzowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo Bielskiej Zadymki Jazzowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 22 lutego w Galerii Sfera będzie działać specjalne Festiwalowe Studio Sfera Radia Katowice i AJC TV. W audycjach nadawanych przez Radio Katowice i specjalną, internetową telewizję prezentowane będą kulisy festiwalu, wywiady z artystami i fragmenty koncertów.

Tradycyjnie podczas Zadymki odbywać się będą w Galerii Sfera liczne imprezy towarzyszące – koncerty muzyczne w holu głównym Galerii Sfera, wystawa fotografii Janusza Różańskiego 3xJazz (three times in jazz) – listen, see & feel!, audiowizualna wystawa sprzętu hi end Audiofil Design, Muzyczny Hydepark, oraz Jam Sessions w American Dream.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą nowoczesnych wnętrzach Galerii Sfera jak również w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej, Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, jak i w klimatycznych wnętrzach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i w schronisku na Szyndzielni.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr, Galeria Sfera, , Gmina Bielsko-Biała, Schronisko na Szyndzielni, Państwowa Szkoła Muzyczna w Bielsku-Białej i Akademia Muzyczna w Katowicach.

Zadymka to festiwal organizowany od czternastu lat przez środowisko artystyczne skupione wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr. W organizację imprezy zaangażowani są bielscy aktorzy, muzycy, plastycy, fotograficy, dziennikarze przy wsparciu lokalnego samorządu, sponsorów i partnerów festiwalu. Dyrektorem festiwalu jest aktor, reżyser Jerzy Batycki.

W pracach Komitetu organizacyjnego Zadymki udział biorą wybitne postaci polskiego jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski, muzyk, kompozytor i dziennikarz muzyczny oraz Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum.

Od dziewięciu lat Zadymka zyskała stałego, głównego sponsora – koncern paliwowy Grupę Lotos SA co spowodowało dynamiczny rozwój imprezy i zaowocowało zmianą nazwy na: Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa.Termin Zadymki ustalony został na sezon zimowy, kiedy w rejon Beskidów przyjeżdżają turyści z całego kraju. Impreza jest ofertą kulturalną adresowaną do fanów z kraju i zagranicy. To impreza z duszą wpleciona w zimowy pejzaż regionu, której wielką atrakcją jest koncert finałowy na górze Szyndzielnia, gdzie uczestnicy wjeżdżają o zmroku kolejką gondolową i z pochodniami idą w śniegu do Schroniska, by na wysokości ponad 1000 m n.p.m. wysłuchać koncertu finałowego. Festiwal odbywa się zarówno w nowoczesnych wnętrzach Klubu Klimat w Galerii Sfera (jeden z pięciu największych tego typu obiektów w Polsce) czy Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej, jak i w przepięknych, stylowych wnętrzach Teatru Polskiego (tam odbywa się Gala Festiwalowa) i wspomnianym już, zabytkowym, klimatycznym schronisku na Szyndzielni. Niepowtarzalna atmosfera festiwalu, gwiazdy światowego jazzu przyjeżdżające do Bielska-Białej na jedyne koncerty w kraju, często w Europie to magnes przyciągający fanów tej muzyki z całej Polski i z zagranicy.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz