• 2012-03-20

Art and Science Meeting 2012

Od 30 marca do 24 czerwca 2012 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

Czym jest życie? Kiedy się zaczyna? Na czym polega jego istota? Czy w obecnych czasach możemy śmiało ingerować w genetykę? Te i wiele innych pytań stawiają dwie wystawy z cyklu Art&Science Meeting 2012, wpisując się w aktualną i ważną debatę na temat bioetyki, biotechnologii oraz inżynierii genetycznej. Obie zestawiają ze sobą czołowych artystów zajmujących się życiem i procesami biologicznymi, jednak podchodzących do tych zagadnień ze skrajnie odmiennej perspektywy.

Laurent Migonneau, Christy Sommerer, „A volve” (źródło: materiał prasowy)

Laurent Migonneau, Christy Sommerer, „A volve” (źródło: materiał prasowy)

Zaproszeni twórcy należą do wiodących przedstawicieli bio–artu, czyli dziedziny łączącej w sobie działania artystyczne z narzędziami i praktykami wyniesionymi wprost z laboratorium biologicznego.

Twórcy pierwszej wystawa Crude Life Oron Catts i Ionat Zurr mieszkają obecnie w Australii, gdzie pracują w laboratorium współpracy artystów i naukowców SybioticA – przy School of Anatomy and Human Biology na Uniwersytecie Zachodniej Australii. Pochodzący z Finlandii Oron Catts był współzałożycielem SymbioticA i obecnie pełni w nim funkcję dyrektora, natomiast angielka Ionat Zurr jest artystką-rezydentką, a także doktorantką laboratorium. W 1996 roku z inicjatywy Catss i Zurr powstał projekt Tissue Culture & Art, którego celem jest rozwijanie współpracy pomiędzy artystami i naukowcami zajmującymi się materią organiczną.

Wystawa Crude Life, składa się z instalacji i zapisów performance, oprócz tego artyści wykorzystując sztucznie wyhodowane przez siebie tkanki, przekształcają przestrzeń galeryjną w zaimprowizowane laboratorium biologiczne. Stworzone obiekty Catts i Zurr nazywają bytami pół-żywymi (Semi Living), ponieważ sztuczne tkanki, pomimo że podlegają procesom biologicznym, są niezdolne do samoistnego trwania i przekształcania się w bardziej złożone formy. Artyści zwracają tym samym uwagę na problematyczność pojęcia życia.

Wystawa Orona Cattsa i Ionat Zurr po prezentacji w CSW Łaźnia zostanie pokazana również przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Drugą wystawą jest retrospektywa Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau pt. Wonderful Life. Ci światowej sławy artyści medialni, tworzą głównie instalacje komputerowe. W swoich pracach stymulują procesy życiowe i ewolucję form pseudoorganicznych poprzez tworzenie komputerowych algorytmów. Podstawą jest dla nich kod komputerowy, jako odpowiednik bądź metafora kodu genetycznego.

Sommerer studiowała biologię i rzeźbę współczesną w Wiedniu, natomiast Mignonneau ukończył współczesną sztukę, a także sztukę wideo na uniwersytecie Angouleme we Francji. Obydwoje wykładają na Wydziale Kultury Interfejsów w Instytucie Mediów Uniwersytetu Sztuki i Designu w Linzu (Austria), nauczali także w wielu pokrewnych instytucjach na świecie, w tym w Japonii. Artyści spotkali się w 1992 roku w Instytute for New Media w Staedelschule we Frankfurcie nad Menem. Tam zaczęli współpracę, która trwa nieprzerwanie do dziś. Ich prace prezentowane były na ponad 150 wystawach na całym świecie. Należą też do kolekcji wielu instytucji.

Laurent Migonneau, Christy Sommerer, „Mobile feelings” (źródło: materiał prasowy)

Laurent Migonneau, Christy Sommerer, „Mobile feelings” (źródło: materiał prasowy)

Przygotowanym wystawom towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem artystów, kuratora oraz zaproszonych gości. Dodatkowo zorganizowane będą warsztaty muzyczne dla młodzieży oraz dwa koncerty z udziałem DJ’ów i VJ’ów posługujących się najnowszymi technikami komputerowymi i interaktywnymi.

Partnerzy: Centrum Doskonalenia w Sztukach Biologicznych SymbioticA Uniwersytet Zachodniej Australii Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed of Biotechnology UG-MUG, Politechnika Gdańska, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, Merck Sp. z o.o.

Patroni honorowi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska  Paweł Adamowicz, Ambasada Australii w Warszawie, Ambasada Austrii w Warszawie

Wernisaż wystawy Crude Life: 30 marca, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 22 kwietnia
Wernisaż wystawy Wonderful Life: 11 maja 2012, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 czerwca
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Inicjator i główny organizator Art&Science Meeting: CSW Łaźnia
Współorganizator wystawy Crude Life: Centrum Nauki Kopernik

Dodaj komentarz