• 2012-03-21

Kamil Kuskowski Szczęście w nieszczęściu

Od 16 marca do 6 kwietnia 2012 roku | Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Szczęście w nieszczęściu to multimedialna wystawa Kamila Kuskowskiego podejmująca temat zjawiska zwanego zabobonnością. 13 prezentowanych na wystawie prac (prace malarskie, wideo, obiekty i instalacje) odnosić się będzie do występujących w kulturze współczesnej wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu mocy nadprzyrodzonych, które mogą sprowadzić na kogoś nieszczęście lub przeciwnie – uchronić od zła.

Wernisaż prac Kamila Kuskowskiego, CSW Elektrownia w Radomiu, 16 marca 2012 roku (źródło: materiał prasowy)

Wernisaż prac Kamila Kuskowskiego, CSW Elektrownia w Radomiu, 16 marca 2012 roku (źródło: materiał prasowy)

Do wiary w przesądy przyznaje się znaczna część polskiego społeczeństwa. Co więcej, wiele z tych dalekich od racjonalności wierzeń i praktyk ma charakter międzynarodowy. Na całym świecie w wieżowcach brak jest 13 piętra, w wielu samolotach nie ma siedzeń z tym nieszczęśliwym numerem, a piątek trzynastego uchodzi za feralny. Podobną, uniwersalną wymowę mają rozbite lustra gwarantujące co najmniej siedem lat nieszczęścia, czy czarny kot powszechnie kojarzony z siłami nieczystymi. Przesądy najczęściej dotyczą konsekwencji zdarzeń: pecha według przesądnych przynosi przejście pod drabiną, zaś spotkanie kominiarza szczęście. Inny przykład to trzymanie kciuków, które w nadprzyrodzony sposób pomaga z pozytywnym skutkiem przejść przez egzamin czy rozmowę o pracę.

Wystawa w Elektrowni będzie okazją do przyjrzenia się naszej zabobonności, zastanowienia się nad często zapomnianą genezą niektórych przesądów a przede wszystkim zweryfikowania naszych zachowań w sytuacji, gdy… np. trzeba będzie odpukać w niemalowane.

Wystawa miała swoją premierę we wrześniu 2011 r. Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Owocem współpracy obu instytucji będzie wspólnie wydany katalog wystawy.

Kamil Kuskowski urodził się w 1973 roku w Zakopanem. W 1992 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi. W roku 2000 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Aleksandry Mańczak oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Andrzeja Gieragi. W 2005 roku uzyskał stopień doktora, a w 2008 roku – doktora habilitowanego. W latach 1999-2011 pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2010 zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Działań Audiowizualnych w Katedrze Nowych Mediów, której jest kierownikiem.

Kamil Kusowski był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), laureatem nagrody Pisma Artystycznego Format i wyróżnienia jury na V Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych w VI Konkursie im. E. Gepperta we Wrocławiu (2003), Nagrody NBP młodym twórcom kultury (2004), Nagrody Magazynu o Sztuce ARTeon (2005). Prowadzi Galerię Zona Sztuki Aktualnej w Łodzi oraz w Szczecinie. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, instalacji, sztuki wideo. Współpracuje z Galerią Piekary w Poznaniu i Galerią m2 w Warszawie.

Wernisaż prac Kamila Kuskowskiego, CSW Elektrownia w Radomiu (źródło: materiał prasowy)

Wernisaż prac Kamila Kuskowskiego, CSW Elektrownia w Radomiu (źródło: materiał prasowy)

Kamil Kuskowski ma w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne, m.in.: Obiekty i obrazu w 2000 roku (Maołpolskie Biuro Wystaw Artystycznych w Zakopanem, Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria Jatki w Nowy m Targu, Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu, Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów, Gorlice), Ukrzyżowanie w 2001 i 2002 roku (Miejska Galeria Sztuki, Galeria Bałucka w Łodzi, Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria Jatki w Nowy Targu), Air condition w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2008), Obrazy w Instytucie Polskim w Bratysławie (2011).

Artysta uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w: International Handwerksmesse Munchenw Monachium, Tallin Applied Art Triennal Society w Tallinn, Polish Trade Commissioner’s Office w Montrealum Centrum Sztuki Współczesnej Inner Spaces w Poznaniu, Domu umění w Ostravie, MessezentrumWienNeu w Wiedniu, Anya Tish Gallery w Huston, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Ancien College des Jesuites w Reims, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Współczesne we Wrocławiu.

Prace Kamila Kuskowskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, Galerii Piekary w Poznaniu, Galerii Zero w Berlinie, Biurze Wystaw Artystycznych Galeria Bielska w Bielsko-Białej, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Ekspozycja będzie czynna do 6 kwietnia
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Domagalskiego 5
Radom

Dodaj komentarz