Polska Aukcja Street Artu

Od 24 do 28 marca 2012 roku | Dom Aukcyjny Rempex w Warszawie

Dom Aukcyjny Rempex zaprasza na drugą już aukcję polskiego street artu. Na zachodzie ten nurt sztuki święci triumfy od 2008 roku – wtedy właśnie odbyła się pierwsza aukcja sztuki miejskiej w domu aukcyjnym Bonhams. W tegorocznej ofercie pojawiły się zarówno prace solowe, jak i wspólne realizacje artystów streetartowych. Ciekawostką jest obraz grupy Etam tworzącej wspólnie murale od czterech lat, który jest pierwszą zrealizowaną przez nich pracą na płótnie.

Peter Fuss, „JP2/B16”, 2009, akryl, szablon, płótno, 50 x 70 cm, numerowana: 2/5, sygn. na odwrocie: FUSS / 2009 (źródło: materiał prasowy)

Peter Fuss, „JP2/B16”, 2009, akryl, szablon, płótno, 50 x 70 cm, numerowana: 2/5, sygn. na odwrocie: FUSS / 2009 (źródło: materiał prasowy)

W ofercie aukcji znalazły się także prace Petera Fussa – artysty kontrowersyjnego, ale cieszącego się dużym zainteresowaniem rynku. Peter Fuss ze względu na nielegalny charakter swoich działań nie ujawnia swojej tożsamości. Jego działania w przestrzeni miejskiej polegają na zaklejaniu billboardów reklamowych czarno białymi plakatami, które często komentują aktualne wydarzenia polityczne. Pierwszy taki plakat zamieścił w maju 2006 roku. Przedstawiał on sylwetki papieży Jana Pawła II (przekreśloną) i Benedykta XVI. Praca JP2/B16 będzie prezentowana na aukcji.

Najwięcej kontrowersji wzbudził plakat towarzyszący wystawie w Koszalinie. Przedstawiał on twarze kilkudziesięciu osób, którym na publikowanych w internecie listach przypisuje się żydowskie pochodzenie i był opatrzony napisem Żydzi won z katolickiego kraju. Plakat ten był przyczyną zamknięcia wystawy przez prokuraturę następnego dnia po jej otwarciu.

Tegoroczna oferta daje możliwość porównania stylów w jakich tworzył i obecnie tworzy M-City. Zaprezentowane zostaną jego prace z 2002, jaki i z 2012 roku. M-City czyli Mariusz Waras (ur. 1978 r.)  jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom w 2004 r. w Pracowni Grafiki u prof. Janusza Górskiego, aneks w Pracowni Malarstwa u prof. Henryka Cześnika). Obecnie obejmuje stanowisko asystenta prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego w Pracowni Malarstwa na ASP w Gdańsku. M-City jest grafikiem, malarzem zewnętrznym, podróżnikiem i architektem amatorem. Jest także autorem kilkuset murali w ramach autorskiego projektu M-city. Głównym motywem w jego twórczości jest pejzaż miejski.

Warto również wspomnieć o dwóch pracach duetu Chazme 718, Nawer. Powstawały one równolegle w Warszawie i Krakowie. Każdy z artystów rozpoczął pracę nad jednym płótnem, które następnie przesłał drugiemu autorowi do uzupełnienia. W ten sposób powstał cykl ONE TO SPRAY TWO. Chazme 718 czyli Daniel Kaliński jako artysta streetartowy zdobył już uznanie poza granicami Polski. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom w 2008 roku pod kierunkiem prof. Molskiego). Od 1996 roku związany jest ze street artem, zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym.

Nawer (ur. 1980 r.) to absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Ze street artem związany od połowy lat 90. Jest zafascynowany ożywianiem zastanej przestrzeni publicznej i użytkowej, dzieli swoje zainteresowania zawodowe pomiędzy malarstwo, aranżację wnętrz, grafikę i scenografię. Jego znakiem rozpoznawczym stały się izometryczne grafiki, operowanie perspektywą i aksonometrią malowaną głównie aerozolem. W aktualnych projektach coraz częściej sięga po nowoczesne narzędzia łącząc płaską grafikę malowaną na ścianie z wizualizacją – mappingiem 3D.

Tych, którzy bardzo chcieli, a nie kupili na zeszłorocznej aukcji pary portretów Pikaso, mogą w tym roku zrealizować ten plan, ponieważ na aukcji będzie można wylicytować dwie jego prace portretowe. Pikaso jest zaangażowany w trójmiejską scenę street artu od ponad dziesięciu lat. Zajmuje się nie tylko sztuką ulicy ale także malarstwem i projektowaniem graficznym. Jego zasada działania to negacja znaczenia i niszczenie formy. Uliczny kontekst jego prac dopisuje dodatkowe znaczenia. Wykorzystuje on przestrzenie ubogie, zdegradowane, takie, gdzie zagnieżdżenie surowych wrzutów wydaje się naturalne. Artysta jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom u Jacka Staniszewskiego, aneks do dyplomu u dr. hab. Zygmunta Okrassy w 2010 r.).

Pikaso, bez tytułu, 2012, akryl, papier, płótno, 24 x 18 cm, sygn. na odwrocie: PIKASO / ONE / 2012 (źródło: materiał prasowy)

Pikaso, bez tytułu, 2012, akryl, papier, płótno, 24 x 18 cm, sygn. na odwrocie: PIKASO / ONE / 2012 (źródło: materiał prasowy)

Jak pokazała zeszłoroczna, Pierwsza Polska Aukcja Street Artu, zaciekawienie tym nurtem sztuki w Polsce jest także bardzo duże. Wystawione do licytacji prace cieszyły się dużym zainteresowaniem, a rekordy cenowe ustanowili Peter Fuss oraz Pikaso.  Rok temu para portretów autorstwa Pikaso z ceny wywoławczej 600 zł osiągnęła 3200 zł, a praca Petera Fussa zatytułowana Art is a good deal sprzedana została za 8000 zł przy cenie wywoławczej 1500 zł.

Wystawa przedaukcyjna odbędzie się w dniach od 24 do 28 marca 2012 r. w salach wystawowych Hotelu Harenda w Warszawie. Zwieńczeniem wystawy będzie aukcja,  podczas której można będzie wylicytować oraz zakupić dzieła polskich artystów streetartowych.

Wystawa przedaukcyjna: 24–28 marca
Aukcja: 28 marca, godz. 18.00
Sale wystawowe Hotelu Harenda
Krakowskie Przedmieście 4/6
Warszawa

Komentarze (2) do artykułu “Polska Aukcja Street Artu”

  1. ewa

    mam obraz podpisany R.Fuss z 1987 orginal z podobizna Papierza nie mam pojecia co mam z tym zrobic.

  2. ewa

    ten obraz jest bardzo ladny pokazuje naszego Papierz

Dodaj komentarz