• 2012-04-19

14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Od 28 kwietnia do 3 maja 2012 roku | Cieszyn, Czeski Cieszyn

14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy to cykl Granice i mury świata, w którym będzie można przyjrzeć się miejscom i ludziom, na których życie owe granice i mury wciąż mają realny wpływ. Przegląd to także retrospektywy twórczości trzech artystów: słowackiego reżysera Štefana Uhera; aktora, scenarzysty i pisarza Zdeňka Svěráka oraz klasyka polskiego kina Antoniego Krauze. W ramach Kina na Granicy odbędą się również koncerty (m. in. Julia Marcell i Vypsaná Fixa), dyskusje z twórcami, wystawy i spotkania literackie (m. in. z Lidią Ostałowską).

Kadr z filmu „Viditelny svet” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Viditelny svet” (źródło: materiały prasowe)

W tym roku odbędą się liczne cykle filmowe: pokazy filmów kryminalnych i gangsterskich, cykl o piłce nożnej – Futbolowa gorączka, zostanie także zaprezentowana postać Járy Cimrmana. Odbędzie się również cykl Granice i mury świata, który rozpocznie się od tematu często niełatwego współistnienia Romów i białych na terenie środkowoeuropejskim.

14. Kino na Granicy to także retrospektywy twórczości trzech artystów: słowackiego reżysera Štefana Uhera; aktora, scenarzysty i pisarza Zdeňka Svěráka, którego dzieła od paru dekad współtworzą kanon czeskiego kina; oraz klasyka polskiego kina Antoniego Krauze, autora Prognozy pogody i Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł. Nie zabraknie szerokiej panoramy najnowszych produkcji filmowych i tradycyjnego akcentu węgierskiego. W ramach Przeglądu Kino na Granicy odbędą się liczne imprezy towarzyszące: spotkania literackie, wystawy oraz warsztaty.

Štefan Uher (ur. 4 czerwca 1930 roku, zm. 29 marca 1993 roku) – słowacki reżyser, w 1955 roku uzyskał ukończył studia w praskiej szkole filmowej FAMU jego Słonko w sieci sprzed 50 lat uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali. Jest autorem ponad trzydziestu filmów, m. in. Słonko w sieci (1962), Dolina (1973), Pásla kone na betóne (1982).

Zdeňek Svěrák (ur. 28 marca 1936 roku) – czeski aktor, scenarzysta, komik. Ukończył praską Wyższą Szkołę Pedagogiczną na wydziale języka czeskiego i literatury. Pracował m. in. jako nauczyciel i redaktor rozgłośni radiowej. Stworzył ponad 300 dzieł muzycznych oraz sztuk, a także 10 filmów. Najbardziej znane z jego scenariuszy to Kola (Kolja, nagrodzony Oscarem) oraz Szkoła Podstawowa (Obecná škola, nominacja do Oscara).

Antoni Krauze (ur. 4 stycznia 1940 roku) – jest polskim reżyserem oraz scenarzystą, twórcą filmów fabularnych oraz realizatorem licznych obrazów krótkometrażowych, wyprodukowanych głównie przez łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych. Studiował w warszawskie Akademii Sztuk Pięknych. Od końca lat 60. XX wieku związany jest ze Studiem Filmowym TOR. Wraz z Krzysztofem Zanussim wyreżyserował Strukturę Kryształu (1669). Jest reżyserem oraz scenarzystą m. in. Prognozy pogody (1982) oraz Czarnego czwartku (2010).

Kino na Granicy to nie tylko projekcje filmowe. W ramach cyklu Spotkania na Granicy przewidziane są liczne spotkania z twórcami kinematografii polskiej i czeskiej. Swoją obecność na Festiwalu Kino na Granicy potwierdzili już: Martin Šulík, Zdeněk Svěrák, Antoni Krauze, Petr Zelenka, Gabriela Muskała, Ondřej Vetchý.

Odbędą się także spotkania literackie, między innymi z Lidią Ostałowską – reporterką, specjalizującą się w tematyce romskiej czy spotkanie poetyckie Jerzego Kronholda – cieszyńskiego poety, jednego ze współtwórców Nowej Fali.

W ramach wydarzeń towarzyszących, będzie można wziąć udział w wystawach. Miłośnicy kultury romskiej będą mieli okazję zobaczyć wystawę, ukazującą historię Muzeum Kultury Romskiej w Brnie. Z kolei studenci ASP w Ołomuńcu zaprezentują swoje rzeźby, inspirowane tematem pogranicza w kontekście cieszyńskim.

Odbędą się również warsztaty dla tłumaczy list dialogowych – adresowane do czeskich studentów polonistyki oraz polskich studentów bohemistyki.

Przewidziane są również liczne koncerty. Program muzyczny klubu festiwalowego na Wzgórzu Zamkowym:

  • 28 kwietnia – Strom
  • 29 kwietnia – Julia Marcell
  • 30 kwietnia – Vypsaná fiXa
  • 1 maja – Lesní zvěř
  • 2 maja – Fast Food Orchestra

Fani sportu będą mieli okazję kibicować w charytatywnym meczu piłki nożnej pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a Drużyną Osobistości Czeskiej Kultury.

Kadr z filmu „Kolja” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Kolja” (źródło: materiały prasowe)

14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
28 kwietnia do 3 maja
Cieszyn, Czeski Cieszyn

Dodaj komentarz