• 2012-04-21

26. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Od 12 do 19 maja 2012 roku | Warszawa

Warszawskie Spotkania Muzyczne to jeden z najważniejszych festiwali prezentujących jednocześnie muzykę dawną i muzykę nową – jedyny w Polsce, który przyjął taką formułę. Dzięki temu wielu miłośników muzyki dawnej będzie mogło poznać twórczość współczesną i poprzez kontrast przekonać się, że ona wcale nie gryzie. O dużym znaczeniu Festiwalu świadczy także rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem renomowanych wykonawców, z roku na rok nabiera tempa i trafia do gustu coraz większej liczby słuchaczy.

Logotyp Warszawskich Spotkań Muzycznych (źródło: materiały prasowe)

Logotyp Warszawskich Spotkań Muzycznych (źródło: materiały prasowe)

Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – istnieje od 1986 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem Festiwalu jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, zaś współorganizatorem Program 2 Polskiego Radia S.A. Największy wkład w finansowanie Festiwalu ma, od momentu jego powstania, Urząd m.st. Warszawy. Dzięki temu Warszawskie Spotkania Muzyczne mogą być uznane za ważny element stałej oferty kulturalnej Stolicy. Dodatkowo Festiwal finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu ze strony Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Zgodnie z formułą programową zawartą w podtytule Festiwal prezentuje ważne dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych, tworzone w dużej części dla Festiwalu, co stanowi niewątpliwie o jego wyjątkowości.

Od 2010 roku Festiwal rozpoczął prezentację muzyki jazzowej, co jest dość nietypowe dla wydarzenia koncentrującego się głównie na muzyce klasycznej. I tak – w 2010 wystąpił legendarny String Connection, a w 2011 niemiecki Thärichen’s Tentett. Przyjęta formuła Festiwalu pozwala na swoiste przenikanie się kultur, bowiem często w utworach współczesnych można znaleźć odbicie utworów z epoki, a w utworach jazzowych wpływy i jednych i drugich. To może być inspirujące i twórcze. W tym duchu znakomity pianista jazzowy, Marcin Masecki, weźmie na warsztat sonaty Scarlattiego, dokonując ich dekonstrukcji.

Wśród innych dotychczasowych wykonawców Festiwalu, poza czołówką artystów polskich, wymienić należy zespoły: The King’s Singers, Musica Antiqua Köln, Musica Reservata de Barcelona, Discantus, Alla Francesca, czy La Morra, z solistów: skrzypaczka Alena Baeva czy wiolonczelista Ivan Monighetti.

Program Festiwalu ustalany jest przez jego Radę Programową składającą się z kompozytorów i muzykologów. W jej skład wchodzą: prof. Michał Bristiger, Paweł Gancarczyk, Małgorzata Gąsiorowska (muzykolodzy), Edward Sielicki, Adam Sławiński i Władysław Słowiński (kompozytorzy i teoretycy muzyki). Rada Programowa pracuje pod kierunkiem Władysława Słowińskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu.

Afisz 26. Warszawskich Spotkań Muzycznych (źródło: materiały prasowe)

Afisz 26. Warszawskich Spotkań Muzycznych (źródło: materiały prasowe)

Koncerty dotychczasowych edycji Festiwalu były transmitowane bądź retransmitowane przez Polskie Radio, także w ramach współpracy EBU (Europejskiej Unii Nadawców), co wspiera także promocję oferty kulturalnej Warszawy, także za granicą.

Warszawskie Spotkania Muzyczne to festiwal skierowany do mieszkających w Warszawie miłośników muzyki, a także przebywających w niej akurat turystów, chętnie spędzających czas na koncertach Festiwalu. Jest skierowany także do młodzieży szkolnej, nie tylko warszawskiej – co roku odnotowane są specjalne przyjazdy na Festiwal grup szkolnych z innych miast Polski.

Spotkania, jak co roku, cechują się różnorodnością: od przedstawiciela wczesnego renesansu Johannesa Ockeghema w interpretacji francuskich śpiewaków, poprzez recital młodego wiolonczelisty Marcina Zdunika, dwukrotnie już nominowanego do Paszportu Polityki, w towarzystwie Aleksandry Świgut; aż po młodego jazzowego pianistę Marcina Maseckiego, ucznia i następcy Andrzeja Jagodzińskiego. Nie zabraknie też obecności Astora Piazzolli z jego ujęciem Czterech pór roku w oryginalnym wykonaniu tria fortepianowego: Wawrowski, Kalinowski, Kominek, a także najważniejszych polskich kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Szymańskiego i Krzesimira Dębskiego.

Kwartet Wilanów, fot. Bogusław Wojciechowski (źródło: materiały prasowe)

Kwartet Wilanów, fot. Bogusław Wojciechowski (źródło: materiały prasowe)

Program:

12 maja, godz. 19.00, Kościół Ewangelicko-Reformowany

Zespół Muzyki Dawnej Musica Nova w składzie:
Ester Labourdette – cantus
Christel Boiron – cantus
Marie-Claude Vallin – alt
Lucien Kandel – alt
Jérémie Couleau – tenor
Xavier Olagne – tenor
Thierry Peteau – tenor
Marc Busnel – bas
Guillaume Olry – bas

  • Josquin Desprez - Stabat Mater
  • Johannes Ockeghem - Missa prolationum
  • Johannes Ockeghem - Salve Regina
  • Johannes Ockeghem - Missa prolationum
  • Josquin Desprez - Inviolata, integra et casta es Maria

14 maja, godz. 19.00, Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

Marcin Masecki – fortepian

  • Sonaty Scarlattiego i ich dekonstrukcja

Sonata E- dur k. 380
Sonata C- dur k. 159
Sonata G-dur k. 348
Sonata d -moll k. 213
Sonata Fis- dur k. 319
Sonata C- dur k.527

Strony: 1 2

Dodaj komentarz