3 PLASTER Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii

Od 23 do 26 maja 2012 roku | Toruń

3 edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster będzie dotyczyła zagadnień relacji kulturowych i twórczych pomiędzy polską i białoruską grafiką projektową. Festiwal wywoła działania symetryczne – zobaczyć będzie można sztukę polskich i białoruskich projektantów w równych proporcjach.

Białoruski projekt „Litera Art” (źródło: materiały prasowe)

Białoruski projekt „Litera Art” (źródło: materiały prasowe)

Pomimo bliskości geograficznej i silnych skojarzeń historycznych między oboma narodami temat wzajemnych odniesień na polu szeroko rozumianego designu wydaje się cały czas mało spenetrowany.

Otwarciu festiwalu towarzyszyć będą wernisaże czterech wystaw. Na parterze CSW zobaczymy ekspozycję wybitnego polskiego plakacisty Lecha Majewskiego, który w bardzo indywidualnym stylu pokazuje relację między formą graficzną i ręcznie preparowaną typografią.

Po wernisażu w sali Kina Centrum o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie z artystą. Na Bulwarze Sztuki – przed budynkiem CSW – zostanie zainstalowana wystawa plenerowa, na której pojawią się wydrukowane w niecodziennej skali (150 x 200 cm) współczesne plakaty polskich i białoruskich artystów.

Na 3 pietrze CSW zostaną zaprezentowane oryginalne prace kaligraficzne wybitnego białoruskiego artysty Pawła Semczanki. Te niepowtarzalne dzieła wykonane całkowicie ręcznie charakteryzują się niebywałą finezją. Indywidualna technika kaligraficzna, tzw. ostre pióro – unikatowa na skalę europejską – nadaję kompozycjom Semczanki bardzo indywidualnego, rozpoznawalnego stylu. Taras Budynku CSW stanie się miejscem ekspozycji ponad 80 prac białoruskiego projektu Litera Art. Te zróżnicowane pod względem stylistycznym kompozycje, oparte w głównej mierze na nowoczesnej typografii są ważnym głosem w sprawie kondycji współczesnej grafiki projektowej na Białorusi.

Podczas drugiego dnia Festiwalu zostanie zorganizowana konferencja pod tytułem Dizajn Dialogu. Jest ona konsekwencją projektu, który CSW stworzyło w Mińsku w 2011 roku. Do konferencji zostali zaproszeni artyści polscy i białoruscy tworząc dialogujące bieguny. Istotą tego przedsięwzięcia jest doszukanie się podobieństw i różnic pomiędzy polskim i białoruskim językiem grafiki projektowej. Prelegenci, to między innymi: Michał Aniempadystau, Lena Karpilova, Franciszek Otto, Nikodem Pręgowski, Paweł Semczanka, Dymitr Surski, Rene Wawrzkiewicz.

Białoruski duet Pavel Ambiont & Solar Olga (źródło: materiały prasowe)

Białoruski duet Pavel Ambiont & Solar Olga (źródło: materiały prasowe)

W czasie trwania festiwalu przeprowadzone zostaną warsztaty typograficzne. Pawel Semczanka wprowadzi uczestników w tajniki ręcznej kaligrafii, a Łukasz Dziedzic zajmie się dziedziną projektowania liter. Wszystkie spotkania warsztatowe oparte będą na pracy manualnej bez wykorzystania komputera.

Multimedialnym akcentem festiwalu będzie koncert białoruskiego duetu Pavel Ambiont & Solar Olga. Po ceremonii otwarcia 23.05 w Pokoju z kuchnią o godz. 21.00 zobaczymy stworzone specjalnie na zamówienie CSW animacje połączone z muzyką oscylującą pomiędzy ambient a tech dub.

Program:
Otwarcie Festiwalu: 23 maja, godz. 19.00

  • godz. 20.00, Kino Centrum, spotkanie z Lechem Majewskim
  • godz. 21.00, Pokój z kuchnią, koncert białoruskiego duetu Pavel Ambiont & Solar Olga

Działania:

  • 4 wystawy: parter CSW, 3 pięto CSW, Taras Budynku CSW, Bulwar Sztuki CSW
  • Konferencja Dizajn Dialogu
  • Warsztaty typograficzne

3 PLASTER Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Termin: od 23 do 26 maja
Kurator festiwalu: Krzysztof Białowicz

Dodaj komentarz