• 2012-04-24

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy

Od 25 do 29 kwietnia 2012 roku | Kino Muranów w Warszawie

Festiwal zrzesza miłośników kina zaangażowanego i wielbicieli kultury żydowskiej, umożliwia także zobaczenie obrazów niedostępnych w szerokiej dystrybucji. Organizatorzy kładą również nacisk na obecność samych twórców i autorów, którzy dzielą się swoimi opiniami i cenią sobie dyskusję z publicznością.

Kadr z filmu „Ala z elementarza” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Ala z elementarza” (źródło: materiały prasowe)

Festiwal otworzy film Nasze dzieci w reżyserii Natana Grossa z 1948 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów w jidysz, przedstawia powojenne losy żydowskich dzieci ocalałych z Holokaustu. Film został zrekonstruowany na podstawie czterech niekompletnych kopii odnalezionych w Polsce, Izraelu, Francji i USA, a pomysłodawcą i autorem reedycji jest syn reżysera, Yaakov Gross.

Specjalnym punktem tegorocznego Festiwalu będzie przegląd filmowej twórczości izraelskiej reżyserki Gili Almagor, która będzie również gościem specjalnym festiwalu. Gila Almagor jest zarówno uhonorowaną wieloma nagrodami aktorką, reżyserką a także pisarką. Karierę aktorską rozpoczęła w wieku 17 lat w Państwowym Teatrze Habima. Umiejętności sceniczne przez dwa lata szlifowała w Nowym Yorku pod okiem tak wybitnych pedagogów jak Lee Strasberg i Utah Hagen.

Przez 5 dni festiwalu zaprezentowane zostaną 32 filmy walczące o nagrodę Złotego Warszawskiego Feniksa. Wśród nich między innymi:

Księżyc to Żyd (The Moon is Jewish) – film opowiadający o przemianie kibica stadionowego, nieświadomego swych korzeni, w ortodoksyjnego Żyda. Bohater filmu do 17 roku życia reprezentuje kulturę stadionu z całym jej balastem: niechęcią i nienawiścią wobec tego, co inne, w tym również kultury żydowskiej. Kiedy nagle odkrywa swoje korzenie, postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Zostaje maszgijachem i asystentem naczelnego rabina Polski.

Kochając Sophię (Loving Sophia) – dokument pokazuje ponure strony procesu dorastania młodej imigrantki. Przybyła do Izraela z Mołdawii w 1990 r. Sophia jest niepewna swego i marzy o lepszym losie. Jej dobrze wykształceni rodzice nie są w stanie kontrolować jedynej córki, która gwałtownie przeobraża się z piosenkarki rockowej w narkomankę i prostytutkę. Sophia jest jednocześnie silna i słaba, wrażliwa i nieczuła…

Tylko nas dwóch (Just the Two of Us) – film opowiada historię dwóch 88-latków, Samuela Willenberga i Kalmana Taigmana, ostatnich Izraelczyków, którzy przeżyli obóz zagłady w Treblince. Spacerują po terenach, z których uciekli 68 lat temu. Jest to ich pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta w tym miejscu. Razem przeżywają, wspominają, śmieją się, płaczą, a nawet śpiewają hymn Treblinki.

Kadr z filmu „Promise” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Promise” (źródło: materiały prasowe)

Ala z elementarza (The Girl from a Reading Primer) – Alina Margolis-Edelman była, według słów autora Elementarza, Mariana Falskiego, słynną Alą z jego książki. Ala przeżyła koszmar getta i Marca ’68. Jako jedyna Polka wśród Lekarzy Świata jechała tam, gdzie trwała wojna domowa, skąd uciekali lekarze, gdzie nie było środków na leczenie dzieci. Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej opowieści układają się w obraz współczesnych czasów.

Iraq’n'roll – Izraelski muzyk rockowy Dudu Tassa wraca do oryginalnej muzyki swego dziadka, jednego z głównych muzyków wczesnych lat XX w. w Iraku z zamiarem przybliżenia tamtego czasu, przestrzeni i kultury.

Wesołych świąt (Happy Holidays) – Magda i Yutka, siostry, które emigrowały z Węgier, mieszkają w ośrodku dla imigrantów w Izraelu. 24 grudnia Magda odrzuca prośbę Yutki, by razem obchodzić święta Bożego Narodzenia tak jak to było w dzieciństwie. Tego dnia muszą się zmierzyć ze swoją złożoną tożsamością.

W Jury 8. MFF Żydowskie Motywy zasiądą:

  • Benjamin Freidenberg – izraelski reżyser nagrodzony w 2010 roku Srebrnym Warszawskim Feniksem za film Wycieczka z przewodnikiem (Guided Tour)
  • Tatiana Kosinowa – działaczka praw człowieka, współzałożycielka rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał
  • Gabriele Lesser – wieloletnia korespondentka niemieckojęzycznych gazet w Polsce
  • Lukáš Přibyl – czeski reżyser, nagrodzony Czeskim Lwem za cykl dokumentalny Zapomniane transporty (Forgotten Transports)
  • Andrzej Titkow – poeta, reżyser i scenarzysta, do 2011 roku dyrektor artystyczny festiwalu Żydowskie Motywy

 

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy
od 25 do 29 kwietnia 2012 r.
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz