Alexandre Perigot Dom wariatów

Od 25 kwietnia do 27 maja 2012 roku | Galeria Arsenał w Białymstoku

La Maison duFada czerpie inspiracje bezpośrednio z architektury budynku CitéRadieuse Le Corbusiera w Marsylii. Tytuł pracy został zaczerpnięty z potocznej nazwy, jaką budynkowi nadali mieszkańcy Marsylii (w wolnym tłumaczeniu znaczy ona Dom Wariatów).

Alexandre Perigot, „Dom wariatów”, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe)

Alexandre Perigot, „Dom wariatów”, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe)

Projekt w tym wypadku zakłada stworzenie modelu budynku w skali 1:15 – 9 metrów długości, 1,6 metra szerokości i 3,7 metra wysokości – zbudowanego w formie matrycy architektonicznej. Korzystając z oprogramowania Archicad, artysta skonstruował szkielet budynku będący fizyczną kopią modelu wygenerowanego w przestrzeni wirtualnej. Powyższa metoda została użyta w poprzednim projekcie La Maison d’Elvis zrealizowanym w La Friche La belle de Mai w Marsylii. W międzyczasie La Maison duFada będzie spełniała funkcję podobną do jednego z ostatnich projektów Perigot, Funkypipe: serii rurowych asamblaży, których ruch generowany przez silniki elektryczne wywołują złudzenie optyczne. La Maison duFada zachowa formę kinetycznej, rurowej struktury, w której każdy poziom przypomina ogromną, długą półkę. Równocześnie falujący ruch ma za zadanie wywołać u widza wrażenie, iż konstrukcja tańczy.

La Maison duFada – czy współczesna architektura może doprowadzić kogoś do szaleństwa? W trakcie powstawania projektu, jak również podczas prac konstrukcyjnych przy kompleksie CitéRadieuse w Marsylii, krytycy prac le Corbusiera zlecili przeprowadzenie testów psychologicznych, które miały udowodnić, że przyszli mieszkańcy budynku w końcu by oszaleli.

Nazwa La Maison du Fada została zaczerpnięta z tych badań. Fada to osoba, która rzekomo została opętana przez złośliwe duszki, a w rzeczywistości cierpiąca na zaburzenia psychiczne, takie jak zespół Aspergera, schizofrenię, paranoję, zaburzenia narcystyczne itp.

Ostatnimi czasy postać fada przeniknęła do telewizji. Zgodnie z tradycją wywodzącą się bezpośrednio z przemysłu filmowego, wydaje się, że fabuła nowych seriali telewizyjnych nie może obejść się bez fada. Dzięki wielu możliwym i zróżnicowanym symptomom bohaterowie mogą cierpieć na różnorodne schorzenia: od zaburzeń behawioralnych do psychopatycznej kulminacji; od socjopatii do schizofrenii; od halucynacji do kleptomanii; od zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych do dwubiegunowych; depresję, różnorodne formy uzależnień i anoreksję. Bohaterowie współczesnych seriali telewizyjnych są coraz bardziej podatni i coraz częściej cierpią na schorzenia psychologiczne.

Alexandre Perigot, „Dom wariatów”, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe)

Alexandre Perigot, „Dom wariatów”, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe)

O ile z pewnością nie można powiedzieć, że tego typu bohaterowie nie byli obecni w serialach telewizyjnych w poprzednich dekadach, o tyle pojawienie się fali antybohaterów w początkach XXI wieku jest niezaprzeczalne. Rosnąca skłonność scenarzystów do tworzenia bohaterów o ambiwalentnej naturze jeszcze bardziej wzmacnia ten trend. Obecnie bohaterowie seriali coraz bardziej przypominają postacie dotknięte przypadłościami fada.

Praca La Maison duFada składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest kinetyczna reprezentacja CitéRadieuse. Metalowa struktura o konstrukcji rurowej znajduje swoje dalsze rozwinięcie w ciągłym, wzrastającym ruchu. Ruch konstrukcji jest zespojony z drugą częścią pracy: projekcji wideo składającej się z portretów postaci fada znanych z kina i telewizji. Projekcja wideo to pokaz slajdów, na który składa się ponad 100 portretów aktorów grających szalonych bohaterów. Projekcja ta będzie znajdować się na pierwszym poziomie konstrukcji i będzie z niej wyświetlana na ścianach przestrzeni wystawowej.

Dom wariatów, Alexandre Perigot
Galeria Arsenał elektrownia,
ul. Elektryczna 13, Białystok
Kurator: Monika Szewczyk
Od 25 kwietnia do 27 maja

Dodaj komentarz