• 2012-04-13

Ars Cameralis: Sophie Calle Amerykańska opowieść

Od 5 do 19 kwietnia 2012 roku | Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

Sophie Calle to francuska artystka konceptualna, która obiektem swojej sztuki czyni relacje międzyludzkie oraz pokazuje piękno ukryte w poznaniu, ciekawości oraz intymności. Prace artystki ukazują naturalne środowisko, w którym najważniejsza jest komunikacja zachodząca między ludźmi.

Zdjęcie przesłane przez organizatora (źródło: materiał prasowy)

„Amerykańska opowieść”, Sophie Calle (źródło: materiał prasowy)

Na wystawie zostaną będą zaprezentowane cykle fotografii: The Bronx i Los Angeles, instalacja  Cash Machine/Bankomat (2003) wraz z filmem Unfinished/Niedokończone oraz filmy Sophie Calle i Gregory Shephard Double Blind/ Podwójne wiązanie (1992) oraz Victoria Clay-Mendoza Sophie Calle. Sans titre/Sophie Calle. Bez tytułu (2012)

Film dokumentalny Victorii Clay-Mendoza Sophie Calle. Sans titre/Sophie Calle. Bez tytułu (2012) na temat twórczości artystki miał swoją premierę 5 marca 2012 w Paryżu. Film został wyprodukowany przez: Marie Genin, przy udziale France Television oraz Centre national du cinema et de l’image animee.

Łukasz Białkowski pisząc o pracach Sophie Calle, w kontekście zjawiska amerykanizacji, powołuje się na słowa Jeana Baudrillarda:

Ameryka ponoć nie musiała zostać odkryta. Byliśmy tam wcześniej setki razy. Istnieje w każdym z nas jako sieć obrazów, fantazji, skojarzeń i pragnień – produkt molocha przemysłu rozrywkowego, popkultury i wpływów politycznych. Przynajmniej takie sugestie podsuwał kiedyś w swoim słynnym eseju Jean Baudrillard.

W tej perspektywie prace, w których Sophie Calle zagaduje nieznajomych o ich ulubione miejsca na Bronksie (The Bronx, 1980), szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie podziały się anioły w Mieście Aniołów (Los Angeles, 1984), podróżuje z ledwo znanym człowiekiem do Las Vegas (Double Blind, 1992) lub wykorzystuje obrazy z kamer przemysłowych (Unfinished, 2003) są wręcz hiperamerykańskie.

Zdjęcie przesłane przez organizatora (źródło: materiał prasowy)

„Amerykańska opowieść”, Sophie Calle (źródło: materiał prasowy)

Sophie Calle urodzona w Paryżu jest artystką tworzącą prace o charakterze konceptualnym. Calle nie jest absolwentką szkoły artystycznej, jej ojciec lekarz, był kolekcjonerem sztuki pop-art. Mówi, że to sztuka przychodzi do niej sama. Po zakończeniu nauki, przez siedem lat podróżowała po świecie, a następnie powróciła do Paryża. Poświęciła się fotografowaniu miasta i życia ludzi.

Artystka w swoich pracach odgrywa różne role i dokumentuje swoje doświadczenia. Jej metoda pozwala na spojrzenie z perspektywy uczestnika sytuacji. Prezentowane przez nią nagrania oraz narracja są rodzajem pamiętnika osoby, w którą artystka się wcieliła.

Najważniejsze jest dla niej pokazywanie sytuacji niecodziennych. W swojej twórczości często manipuluje sytuacjami, aby wywołać reakcję. Istotne jest dla niej przedstawienie przełamania codzienności i rutyny. Świadomie skonstruowane, a tym samym sztuczne sytuacje, przez swój dokumentalny oraz kontrowersyjny charakter są często kwestionowane jako prawdziwe.

Sophie Calle mieszka i tworzy w Paryżu, jej prace wielokrotnie wystawiano w wielu prestiżowych galeriach, m.in.: The Tate Gallery w Londynie (1998), Hara Museum of Contemporary Art. wTokio (1999), Whitechapel Art Gallery w Londynie (2009), a także w Pawilonie Francuskim podczas 52 Biennale w Wenecji (2007).

Organizator: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Od 5 do 19 kwietnia 2012 r.
Wernisaż: 5 kwietnia, godz. 18.00
Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Dodaj komentarz