• 2012-04-16

2. Festiwal Teatru Nie-Złego

Od 21 kwietnia do 18 listopada 2012 roku | Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Tegoroczna edycja Festiwalu Teatru Nie-Złego to cykl czterech weekendowych prezentacji nie-złych teatrów. Tak jak w ubiegłym roku i tym razem przyświeca mu idea pokazywania teatru oryginalnego, wybitnego artystycznie i pozostającego poza modami. W kolejnych miesiącach – kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie – do Legnicy przyjadą kolejno: warszawski Teatr Na Woli, Teatr Wierszalin z Supraśla, wrocławski Teatr ZAR oraz Teatr Provisorium z Lublina. Każdy z zespołów pokaże od dwóch do trzech spektakli. Przedstawieniom towarzyszyć będą spotkania z artystami oraz koncerty w klubie festiwalowym.

Festiwal Teatru Nie-Złego w Legnicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Teatru Nie-Złego w Legnicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Teatru Nie-Złego organizują wspólnie wrocławska Fundacja Teatr Nie-Taki i legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Pierwsza edycja odbyła się z sukcesem w dniach od 22 do 25 września 2011 roku. I tym razem festiwalowi przyświeca idea pokazywania teatru oryginalnego, wybitnego artystycznie i pozostającego poza modami. Gościem pierwszego festiwalowego weekendu – 21 i 22 kwietnia – będzie Teatr Na Woli, który przywiezie do Legnicy Naszą klasę i Koziołka Matołka w reżyserii Ondreja Spišáka.

Nasza klasa uznawana jest za jeden z najważniejszych spektakli ostatnich lat. To oszczędna i pozbawiona patosu, przejmująca lekcja historii, która nigdy się nie dezaktualizuje, albowiem dotyczy najgłębszej sfery ludzkiej natury. Przedstawienie powstało na podstawie wielokrotnie nagradzanego dramatu Tadeusza Słobodzianka – laureata nagrody Nike. Na scenie będzie można zobaczyć znanych polskich aktorów, m.in.: Dorotę Landowską i Leszka Lichotę. Po spektaklu w klubie festiwalowym Caffe Modjeska odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i Ondrejem Spišákiem, a następnie występ zespołu Gloria Janeczek i Mateusz Puławski Jazz Duo. Po koncercie otwarte dla wszystkich jam session i zabawa do rana.

W niedzielne popołudnie zaprezentowany zostanie również familijny Koziołek Matołek w reżyserii Ondreja Spišáka z piękną oprawą plastyczną i muzyką graną na żywo.

Program festiwalu:

Teatr na Woli z Warszawy

21 kwietnia
godz. 18.00 – Nasza klasa
godz. 21.00 – spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i Ondrejem Spišákiem
godz. 22.00 – Gloria Janeczek i Mateusz Puławski Jazz Duo – koncert i jam session

22 kwietnia
godz. 16.00 – Koziołek Matołek

Teatr Wierszalin z Supraśla

2 i 3 czerwca
Wierszalin. Reportaż o końcu świata
Bóg Niżyński

Teatr ZAR z Wrocławia

15 i 16 września
Ewangelie dzieciństwa. Tryptyk:
Fragmenty o przeczuciach nieśmiertelności ze wspomnień wczesnego dzieciństwa
Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie
Anhelli. Wołanie

Teatr Provisorium z Lublina

17 i 18 listopada
Bracia Karamazow
Ferdydurke

„Nasza klasa”, reż. Ondrej Spišák, fot. Krzysztof Bieliński (źródło: materiały prasowe organizatora

„Nasza klasa”, reż. Ondrej Spišák, fot. Krzysztof Bieliński (źródło: materiały prasowe organizatora

od 21 kwietnia do 18 listopada
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39
Legnica

Dodaj komentarz