• 2012-04-03

Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia

Od 13 kwietnia do 15 kwietnia 2012 roku | Galeria Manhattan w Łodzi

Ideą Festiwalu Punkty widzenia jest stworzenie warunków umożliwiających spotkanie osób zainteresowanych współczesną sztuką wideo. Festiwal stanowi platformę prezentująca dokonania i zjawiska w najnowszej sztuce wideo. Umożliwia również wymianę myśli, doświadczeń oraz umiejętności pomiędzy artystami ze znacznym dorobkiem oraz twórcami debiutującymi na polu sztuki. Miejscem wydarzenia jest Łódź – miasto, w którym narodziła się i rozwijała polska sztuka wideo. To właśnie w Łodzi, w latach siedemdziesiątych, miały miejsce pierwsze eksperymenty z nowymi mediami. Łódzkie środowisko artystyczne przyczyniło się do ekspansji i wzrostu zainteresowania medium wideo.

Festiwal Sztuki Wideo „Punkty Widzenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Sztuki Wideo „Punkty Widzenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W roku 2010 pojawiła się idea stworzenia wydarzenia, które przypomni o łódzkich tradycjach sztuki wideo i uczyni nasze miasto ponownie miejscem sprzyjającym i stymulującym jej dalszą ewolucję na arenie lokalnej i ogólnopolskiej. Dzięki wsparciu patronów: Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Galerii Manhattan już w 2011 roku udało się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu. Do grona organizatorów Festiwalu Punkty Widzenia dołączyło w tym roku Stowarzyszenie Kultura Aktywna. Jego uczestnictwo w przygotowaniach umożliwiło rozbudowanie inicjatywy.

W 2012 roku, po raz drugi, Festiwal odbędzie się w Galerii Manhattan w Łodzi. Podobnie jak w pierwszej edycji w tegorocznym programie Festwialu znajdą się wystąpienia gości specjalnych, prezentujących swój dorobek artystyczny w formie projekcji z komentarzem. Pojawią się także działania performatywne twórców, korzystających w swoich wystąpieniach z medium wideo oraz kuratorski projekt wileńskiego artysty Konstantinasa Bogdanas Jr.

Podobnie jak w pierwszej edycji, w tegorocznym programie Festiwalu znajdą się wystąpienia gości specjalnych, prezentujących swój dorobek artystyczny w formie projekcji z komentarzem. Pojawią się także działania performatywne twórców, korzystających w swoich wystąpieniach z medium wideo oraz kuratorski projekt wileńskiego artysty Konstantinasa Bogdanas Jr. Wśród zaproszonych artystów znajdują się: Aleksandra Ska, Ewa Surowiec, Zorka Wollny, Paweł Hajncel, Remigiusz Wojaczek, Daniel Rumiancew.

W ramach Festiwalu odbywa się również konkursowy przegląd prac wideo, który skierowany jest do młodych twórców, studentów i niedawnych absolwentów uczelni artystycznych. Podczas trwania festiwalu zostaną zaprezentowane najbardziej interesujące pozycje wybrane spośród nadesłanych prac. Czteroosobowe jury złożone z kuratorów wyłoni 3 laureatów nagród głównych oraz przyzna 5 wyróżnień, które wręczone zostaną ostatniego dnia imprezy. W skład jury wchodzą: Konstantinas Bogdanas Jr. Z Litwy, Małgorzata Ludwisak, Krystyna Potocka Suwalska oraz Ryszard W. Kluszczyński. Ideą przeglądu jest stworzenie możliwości prezentacji dokonań młodych artystów przed szerszą publicznością. Dla widzów to jedna z niewielu okazji obejrzenia w jednym miejscu i czasie dokonań w dziedzinie wideo twórców z różnych ośrodków artystycznych w kraju. Konkursowy charakter przeglądu ma na celu wyłonienie oryginalnych osobowości w sztuce wideo.

Artyści biorący udział w festiwalu:

Paweł Hajncel – urodzony w 1967 roku, uczeń Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera, Slavoja Źiźki. Członek niezależnych grup i stowarzyszeń artystycznych: Stowarzyszenie Twórców Kultury Niezależnej Kil-210, Stowarzyszenia Galeria Xylolit, Legendy Grupy Momentaryzm Ścierwo, hardpunkowej grupy Pogodancepolo i TTCCzarny Niejadek, Human-ex, Gruse Hajncel Group, Rewolucja 2010, Kultura Aktywna. Uczestnik wielu festiwali sztuki, wystaw zbiorowych, wystaw indywidualnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwecji.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, filmem video, muralami, działaniami w przestrzeni publicznej. Celem jego różnorodnych zajęć jest samokształcenie, krytyka i kształtowanie zachowań społecznych. Pracuje w dwóch obszarach: wewnętrznym – pracowni, gdzie pielęgnuje i rozwija osobiste wątki i zewnętrznym – w przestrzeni poza pracownią, gdzie zabiera głos w sprawach dla niego ważnych, próbując wpływać na otaczającą rzeczywistość. Tym samym przywraca podstawową funkcję sztuki. A ona w jego wykonaniu zawsze nacechowana jest szczerością, odwagą i indywidualnością. Nie ma dla niej barier a życie jest jej podporządkowane.

Ewa Surowiec, Festiwal Sztuki Wideo, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Surowiec, Festiwal Sztuki Wideo, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Surowiec – urodzona w 1981 roku w Łodzi, studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Brunszwiku, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowniach Johna Armledera i Heinza – Güntera Pragera. Ukończyła również Podyplomowe Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest kuratorką wielu wystaw oraz autorką projektów artystycznych. Zajmuje się filmem eksperymentalnym, video, instalacją oraz malarstwem. Unika definiowania i kategoryzowania, jednocześnie odnosząc się do historii sztuki. W poszukiwaniu uniwersalnego języka obrazów, powraca do tematów pierwotnych lęków, irracjonalności, idei dystopii oraz bada różne aspekty życia, posługując się często formą collagu czy pseudodokumentu. Inscenizacja miesza się często z rejestracją i fikcją a obraz rzeczywisty z obrazem wygenerowanym.

Remigiusz Wojaczek – w 2005 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Grafiki i Malarstwa w pracowniach: Sitodruku u prof. A. Smoczyńskiego, Fotografii i Obrazu Video prof. K. Kuzyszyna, Rysunku prof. Z. Purczyńskiego. W latach 2006-2011 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej – specjalizacja Sztuka Operatorska.

Remigiusz Wojaczek, Festiwal Sztuki Wideo, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Remigiusz Wojaczek, Festiwal Sztuki Wideo, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Ska – urodzona w 1975 roku w Łodzi. Autorka instalacji, fotografii i video. Aleksandra Ska podejmuje dialog ze wzorami kultury i stereotypami wpływającymi na życie społeczne. Prace Ska były prezentowane na wielu wystawach – zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2007 roku otrzymała Grand Prix na Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie – Przeciąg. W 2010 roku otrzymała Medal Młodej Sztuki Miasta Poznania. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz