• 2012-04-06

IV Lublin Jazz Festiwal

Od 19 do 23 kwietnia 2012 roku | Centrum Kultury w Lublinie

Miasto Lublin nie posiada ani długiej, ani imponującej tradycji organizowaniu imprez jazzowych. Sytuację ratuje na szczęście organizowany przez Centrum Kultury w Lublinie cykl Lublin Jazz Festiwal. Tegoroczna, 4. już edycja, będzie okazją do zaprezentowania najważniejszych trendów zarówno na polskiej jak i zagranicznej scenie jazzowej. Idea festiwalu scala bowiem brzmeinia i odmiany muzyki improwizowanej na styku różnych kategorii i gatunków. Wśród tegorocznych wykonawców znaleźli się m.in. legendarny perkusista Hamid Drake oraz czołowe polskie formacje: Mikrokolektyw, Levity, Oleś Duo i Adam Pierończyk.

Logo 4. Lublin Jazz Festiwal (źródło: materiały prasowe)

Logo 4. Lublin Jazz Festiwal (źródło: materiały prasowe)

Artyści 4. Lublin Jazz Festiwal:

 • Mayer / Leichtfried Duo

Duo jazzowe Bertl Mayer i Jörg Leichtfried wyróżnia barwna improwizacja i równowaga między swobodną spontaniczną grą a ustalonymi strukturami. Muzycy zaprezentują materiał z płyty Rooms, który został nagrany w wiedeńskim klubie Porgy and Bess, a zawiera zarówno kompozycje własne jak i interpretacje znaczących standardów jazzowych.

 • Mikrokolektyw

W środowisku jazzowym mawia się, że stworzyli swój własny, unikalny język muzyczny. Tworzą pod skrzydłami wytwórni Delmark, jednej z najważniejszych wytwórni płytowych w świecie jazzu. Współpraca zaowocowała podpisaniem kontraktu i wydaniem płyty Revisit, która odbiła się szerokim echem w świecie krytyków i fanów jazzu. W swojej muzyce wykorzystują perkusję, trąbkę, sampler i syntezator minimoog.

 • The Rempis Percussion Quartet

Ich styl łączy inspiracje funkiem, free jazzem, swobodną improwizacją, afrykańskimi rytmami oraz latynoamerykańską energią. Formacja dowodzona przez saksofonistę Davida Rempisa poruszają się po szerokich obszarach muzycznej wolności. Dwóch perkusistów, dotrzymujący im kroku basista oraz saksofon tworzą line-up Rempis Percussion Quartet.

 • Oleś Duo

To bardzo rzadko spotykana formacja w jazzie, składająca się wyłącznie z kontrabasu i perkusji. Na lubelskim festiwalu Oleś Duo zaprezentuje materiał muzyczny, który nagrany został na specjalne zamówienie Brytyjskiego Radia BBC Jazz on 3Duet brzmi jak orkiestra – napisał o nowym repertuarze braci Oleś angielski magazyn JazzWise.

 • Adam Pierończyk Feat. Gary Thomas

Najnowsza płyta Adama Pierończyka nagrana została w międzynarodowym składzie z gościnnym występem amerykańskiego saksofonisty Garego Thomasa i brazylijskiego gitarzysty Nelsona Verasa. Tytuł Komeda The Innocent Sorcerer nawiązuje do filmu Andrzeja Wajdy z 1960 roku, który portretuje środowisko młodej warszawskiej bohemy tamtych lat. W 2011 roku saksofonista Adam Pierończyk odniósł podwójny triumf zdobywając dwa najważniejsze jazzowe Fryderyki: jako Jazzowy Muzyk Roku i za Jazzowy Album Roku.

Okładka płyty Adama Pierończyka z utworami Krzysztofa Komedy (źródło: materiały prasowe)

Okładka płyty Adama Pierończyka z utworami Krzysztofa Komedy (źródło: materiały prasowe)

 • Dziki Jazz – Akineton

Dziki Jazz tworzą artyści związani z takmi zespołami jak Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Sextet, Ecstasy Project czy Freeyo. Lider formacji, Rafał Gorzycki, uznawany jest przez polskie, europejskie oraz amerykańskie media , krytyków, recenzentów, za artystę , który przyczynił się do pokoleniowej zmiany warty w polskim jazzie.

 • Led Bib

Po prawie 10 latach obecności na estradzie, angielski kwintet cały czas szlaki dla brytyjskiej sceny jazzowej. W trakcie swych występów krzyżują ścieżki klasycznego jazzu z rockowym brudem, mieszając do wszystkiego elementy punku i free jazzu.

 • Bauagan

Sześciu muzyków: Norbullo, MadMajk, Szupla, Rufuzz, Jabcok i Tomek. Kontrabas, wokal, elektronika, perkusja, trąbka i piano. Rytmy, melodie i dźwięki. Głos, odgłos i pogłos. Rozimprowizowany, transowy labirynt tonów. Wypadkowa miejsc, chwil i myśli; brzmień, stylistyk i wpływów. Bauagan założony przez kontrabasistę Norbulla, początkowo zaistniał jako projekt skupiający zaprzyjaźnionych muzyków na dosyć luźne improwizacje w okolicach jazzu i hip-hopu. W obecnej formie Bauagan dojrzał do w pełni zaaranżowanych utworów rozczapierzonych stylistycznie między jazzem, muzyką klubową, ragga i współczesnym hip hopem.

Hamid Drake (źródło: materiały prasowe)

Hamid Drake (źródło: materiały prasowe)

 • Is What? feat. Hamid Drake

Is What? to nic innego jak swego rodzaju hołd dla idoli z lat młodości, Cypress Hill, Public Enemy czy Louisa Armstronga. Beat-boxer Napoleon Maddox stara się łączyć muzykę dźwięków wydawanych za pomocą ust z frywolnością i melodyjnością muzyki jazzowej. Is What? to obecnie jeden z najbardziej znanych zespołow jazzhopowych na świecie.

Na lubelskim koncercie szeregi Is What? zasili dodatkowo znany już lubelskiej publiczności z poprzedniej edycji Lublin Jazz Festiwal, charyzmatyczny perkusista Hamid Drake, znany m.in. ze współpracy z legendami europejskiego free jazzu pokroju Petera Brotzmanna, Williama Parkera czy Petera Kowalda.

Klub Festiwalowy:

 • Kosmonavt

Zespół tworzą absolwenci Wydziału Muzycznego z uniwersytetu w Stavanger w Norwegii. Grają nowoczesny, osadzony na mocnym rytmie jazz z domieszkami rock’n'rolla i country. Ich występy i muzyka, którą grają, skierowana jest zarówno do tych, którzy lubią dzikość i szybkość, jak i do tych, którzy preferują przede wszystkim melodię i harmonię.

 • Levity

W muzyce zespołu Levity free jazz spotyka się z post rockiem, ludowość z nowoczesnością. Aktualnie Levity promują swój najnowszy album Afternoon Delights, który nagrany został bez żadnych poprawek czy dogrywek.

Napoleon Maddox (źródło: materiały prasowe)

Napoleon Maddox (źródło: materiały prasowe)

 • Helatone Trio

Zespół tworzą 3 indywidualności, które doskonale odnajdują się w świecie wyswobodzonej ze wszystkich muzycznych barier muzyki improwizowanej. Perkusja, gitara i saksofon to instrumenty na których pracują.

 • Film dokumentalny Komeda, Komeda…

Film o wybitnym polskim kompozytorze muzyki filmowej Krzysztofie Komedzie Trzcińskim opowiada w dużej mierze jego wczesną biografię, w której szczególne miejsce zajmował rodzinny Poznań i Ostrów Wielkopolski. Poznań jest też swoistym bohaterem tego filmu. Warstwa narracyjna nawiązuje do najmłodszych lat Komedy i dramatycznych wydarzeń z września 1939. Oryginalne sekwencje animowane autorstwa Piotra Dumały, zrealizowane zostały do roboczego nagrania Lullaby z filmu Rosemary’s Baby Romana Polańskiego. Oniryczny charakter filmu dopełniają oryginalne sekwencje filmowe i kilka animowanych fotografii Komedy. W filmie znalazły się także archiwalne materiały filmowe z Filmoteki Narodowej i Telewizji Polskiej, a także fragmenty filmów z muzyką Komedy, również mniej znane.

 • prapremiera: 27 lutego 2012, godz. 18.00, kino MUZA w Poznaniu
 • czas trwania filmu: 70 minut
 • reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
 • scenariusz: Natasza Ziółkowska-Kurczuk i Marek Hendrykowski
 • czołówka i animacja filmowa: Piotr Dumała
 • współpraca produkcyjna: Alter Ego Telewizyjna Agencja Producencka i TVP Lublin
Led Bibb (źródło: materiały prasowe)

Led Bibb (źródło: materiały prasowe)

IV Lublin Jazz Festiwal
19-23 kwietnia 2012 roku
Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Klub Czarna Owca, ul. Narutowicza 9
Studio Radia Lublin ul. Obrońców Pokoju 2
Kościól Ewangelicko-Augsburski św.Trójcy, ul. Ewangelicka 1
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz