• 2012-04-30

Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy

Od 7 maja do 30 czerwca 2012 roku | Muzeum Miasta Gdyni

Ekspozycja została przygotowywana z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci Jerzego Kawalerowicza. To biograficzna, retrospektywna wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autora znanych ekranizacji Faraona, Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Quo Vadis, laureata wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie, współzałożyciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wieloletniego kierownika.

Plakat do filmu Jerzego Kawalerowicza (źródło: materiał prasowy)

Plakat do filmu Jerzego Kawalerowicza (źródło: materiał prasowy)

Miejsce Jerzego Kawalerowicza w historii polskiej sztuki filmowej jest nie do podważenia. Wywarł on duży wpływ na kształt polskiej powojennej kinematografii. Postać Kawalerowicza jest nierozerwalnie związana z tym, co w dorobku polskiego kina jest najbardziej wartościowe. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim własne dokonania artystyczne reżysera oraz nie mające precedensu, trwające ponad czterdzieści lat kierowanie przez niego najbardziej zasłużonym dla polskiego kina zespołem Kadr – miejscem w którym narodziła się polska szkoła filmowa.

Muzeum Kinematografii w Łodzi pragnie przypomnieć i złożyć hołd Reżyserowi. Muzealna wystawa stanowi próbę przypomnienia i przedstawienia reżysera w możliwie szerokim wymiarze: jako człowieka i jako artysty, którego obrazy zyskały międzynarodową renomę, jako współtwórcy słynnej polskiej szkoły filmowej, wieloletniego szefa Studia Filmowego Kadr, współzałożyciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Ekspozycja Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy w głównej części będzie stanowiła prezentację twórczości reżysera, który wśród artystów polskiego kina uchodził za najlepszego rzemieślnika, tworząc kino, które było zawsze światowe i europejskie oraz ponadczasowe.

Zgromadzony przez muzeum bardzo cenny materiał dotyczący twórczości Jerzego Kawalerowicza oraz rosnące zainteresowanie jego prezentacją stały się powodem powstania ekspozycji. Po raz pierwszy tak bogaty materiał ikonograficzny, nigdy do tej pory nie pokazywany zostanie zaprezentowany na wystawie. Wielką atrakcją wystawy jest prezentacja plakatów wydanych na całym świecie do filmów Jerzego Kawalerowicza.

Muzeum udało się zgromadzić wyjątkową kolekcję plakatów zagranicznych. Jest to przede wszystkim zbiór plakatów filmowych z całego świata, są wśród nich unikatowe egzemplarze pochodzące z Argentyny, Kuby, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Francji, USA, Niemiec, Japonii. Są także plakaty wielkoformatowe (największe plakaty mają wymiary: 2m x 2,8m, 2m x 1,6m) wydane we Włoszech i Francji. Ten zbiór archiwaliów świadczy o ogromnej popularności polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Jerzy Kawalerowicz zrealizował 17 filmów. Poszczególne filmy organizatorzy chcą pokazać poprzez niezwykle bogaty materiał ikonograficzny m.in. fotosy, werki i inne archiwalia. Cześć opisową wystawy będą stanowiły wypowiedzi samego reżysera, który będzie oprowadzał po wystawie oraz jego współpracowników, aktorów.

Plakat do filmu Jerzego Kawalerowicza (źródło: materiał prasowy)

Plakat do filmu Jerzego Kawalerowicza (źródło: materiał prasowy)

Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna składająca się z wywiadów z aktorami, współpracownikami, przyjaciółmi Jerzego Kawalerowicza. Materiał został specjalnie na potrzeby ekspozycji przygotowany przez Studio Filmowe KADR a wśród rozmówców są m.in. Małgorzata Dipont, Jerzy Wójcik, Wojciech Wójcik, Jerzy Rutowicz, Janusz Sosnowski, Jerzy Zelnik, Jan Laskowski, Jerzy Kajetan Frykowski, Jacek Gwizdała. Reżyserem i operatorem obrazu jest Kacper Lisowski, autorem scenariusza Stanisław Zawiśliński, kierownikiem produkcji Józef Jarosz.

Dopełnieniem całości przedsięwzięcia, jego integralną, informacyjno – ilustracyjną częścią jest publikacja polsko-angielska Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy . Pierwsza prezentacja ekspozycji będzie miała miejsce podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ekspozycji będzie towarzyszył przegląd filmów Jerzego Kawalerowicza. Wystawa ma charakter objazdowy, jest przygotowana w wersji polsko-angielskiej. Została dofinansowana z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Plakat do filmu Jerzego Kawalerowicza (źródło: materiał prasowy)

Plakat do filmu Jerzego Kawalerowicza (źródło: materiał prasowy)

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kurator wystawy: Krystyna Zamysłowska
Projekt graficzny: Sławomir Bit
Projekt przedsięwzięcia: Stanisław Zawiśliński
Współorganizatorzy: Studio Filmowe KADR, Wydawnictwo Skorpion

Wernisaż: 7 maja
Wystawa potrwa do 30 czerwca
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
Gdynia

1 komentarz do artykułu “Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy

  1. Ihor

    Kawalerowicz kiedys w czasie IIwojny swiatowej mieszkal w Stanislawowie. Ciekawe jest czy o tym okresie wiadomo?

Dodaj komentarz