• 2012-04-11

Łukasz Jastrubczak Miraż

Od 5 kwietnia do 6 maja 2012 roku | Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Wystawa Łukasza Jastrubczaka to wielowątkowa podróż w rejony amazońskiej dżungli i pustynnych połaci południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. To podróż po historii perspektywy i filmach Alfreda Hitchcocka. Amerykański sen i południowoamerykański mit spotykają się na kilku planach czasowych, mieszają się z europejską przedwojenną awangardą i zupełnie dziś już niemodnym postmodernizmem.

Łukasz Jastrubczak, „Klatki“, 2011 (źródło: materiał prasowy)

Łukasz Jastrubczak, „Klatki“, 2011 (źródło: materiał prasowy)

Łukasz Jastrubczak poszukuje czwartego wymiaru. Interesuje go prędkość, figury geometryczne, historia góry Paramount. Podejmuje refleksję nad zjawiskiem déjà vu. Czerpie z powojennej teorii widzenia Władysława Strzemińskiego. Dość już wyświechtany język konceptualizmu i sztuki pierwszej połowy XX wieku wykorzystuje do opowiedzenia historii nieopowiedzianych dotąd w tym języku. Stara się równocześnie ów język zrehabilitować, wypełnia szczeliny i konserwuje modernistyczną utopię.

Prace Łukasza Jastrubczaka nie są pozbawione ironii, a gra konwencjami nie odbywa się przy milczącej sali. Utopie rozłażą się, a modernistyczny mit nie wytrzymuje swojego własnego ciężaru. Stan skupienia sztuki Łukasza Jastrubczaka również wydaję się niepewny. Obiekty często mają charakter niemal efemeryczny – tak jak jego psychokinetyczne rzeźby (artysta siłą woli potrafi wygiąć aluminiową łyżkę), które można obejrzeć tylko na zdjęciu. Czasem jednak, jak w przypadku pracy Kowboj (rzeźby, która odbyła podróż do Ameryki i tego samego dnia została wysłana z powrotem do Polski), są wykonane z materiału nad wyraz twardego – z betonu.

Zestawienie prac na wystawie nie posiada wyraźnego klucza, publiczność dowolnie może tworzyć połączenia pomiędzy pracami, a nawet dodawać do interpretacji własne przeżycia i refleksje.

Łukasz Jastrubczak, „Śpiący kowboj“, 2011 (źródło: materiał prasowy)

Łukasz Jastrubczak, „Śpiący kowboj“, 2011 (źródło: materiał prasowy)

Łukasz Jastrubczak urodził się w 1984 roku w Zielonej Górze. Tworzy prace wideo, instalacje, rysunki, efemeryczne obiekty i zdarzenia. Posługuje się strategiami artystów sztuki konceptualnej, nadając im melancholijną poetykę. Wraz z Krzysztofem Kaczmarkiem tworzy grupę Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek.

Swoje wystawy indywidualne prezentował między innymi w Art in General w Nowym Jorku, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, BWA w Zielonej Górze czy Galerii Sabot w Klużu-Napoce. Współpracuje z Galerią Pies z Poznania.

Wernisaż: 5 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 6 maja
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Plac Szczepański 3a
Kraków

Kuratorzy wystawy: Anna Bargiel, Dawid Radziszewski

Dodaj komentarz